Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

İSKANDİNAV RÜYASI 7 Eylül, 11:47'de eklendi

Hayalleri gerçeğe dönüştüren Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu rotalarıyla dört bir yanını gezebileceğiniz kıtada, mutlaka tadına bakmanız gerekenler listesi hayli uzun. Balkanlar’dan, Orta Avrupa’ya, İskandinavya’dan Britanya’ya dek ayak basılmayan ülke bırakmayacağınız kıtanın her şehri ve bölgesinin özgün lezzetlerini denemek apayrı bir gastronomi seyahati olacak. Fakat kafanız karışmasın, Kuzey Avrupa turunda tadına bakmanız gereken Avrupa lezzetleri, her ülkenin ve şehrin kendine has özellikleriyle bu yazıda!

avrupa rüyası ingiltere londra ingiliz kahvaltısı

1. LONDRA’DA FULL ENGLISH BREAKFAST

İtalya, Çin, Fransa ve Türkiye mutfaklarından etkilenen İngiliz mutfağında, bizim bildiğimiz İngiliz kahvaltısı aslında, İngiltere, İskoçya ve İrlanda’nın geleneksel kahvaltı kültürünün ortak adı. Hafta sonları ve tatillerde servis edilen bu kahvaltı, portakal suyu, tahıl gevrekleri, haşlanmış ya da taze meyvelerle başlasa da tam kahvaltının kalbi, çeşitli sosisler, ızgara domates, mantar, çay, kızarmış ekmek ve marmelat eşliğinde pastırma ve yumurtadan oluşuyor. Bu malzemelere İngiltere’de, İskoçya’da, İrlanda’da ve Galler’de çok farklı lezzetler eklense de mutfağın vazgeçilmezi olarak sütlü çay değişmiyor. Britanya Rüyası turu ile Londra’ya gitmişken, geleneksel bir İngiliz yemeği olan “Fish and Chips”i de denemeyi unutmayın!

avrupa rüyası almanya berlin bratwurst yemeği

2. BERLİN’DE BRATWURST

Yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gelişimini sürdüren Alman mutfağı, genel olarak et, ekmek, balık, sebze, turta ve bira temelli lezzetlerden oluşuyor. Thüringia, Saksonya ve Saksonya-Anhalt olmak üzere üç grupta toplanan yöresel Alman mutfağında en yaygın olan meşhur Alman sosisi bratwurst, dana veya domuz etinden yapılan beyaz bir sosis çeşidi. Fümelenmiş olarak da tüketebileceğiniz bratwurst’u hemen her Alman kentinin meydanlarındaki büfelerde fast-food olark tüketebilirsiniz. Almanya’da, brötchen olarak bilinen ekmeklerin arasında hardalla sunulan bratwurst gibi 1500 farklı tipte sosis yapılıyor. Elbette Berlin’e gitmişken ismi Almanya ile özdeşleşen farklı biralardan denemeyi unutmayın!

avrupa rüyası norveç oslo Røkt Laks

3. OSLO’DA RØKT LAKS

Norveç, denizlerle çevrili bir ülke olduğundan deniz ürünleri ve balığın olmaması düşünülemez. Diğer yandan koyun veya dana etinden yapılan yemeklerle Norveç’e özgü peynir çeşitleri de oldukça önemli yer tutuyor. Geleneksel bir Norveç lezzeti olan røkt laks (Somon füme) ise ülkenin önemli bir ihracat ürünü olan somonun, uluslararası ünlenmiş yemeği. İskandinav Rüyası ve Kuzey Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Oslo’dan Bergen’e geçtiğinizde ise ülkenin ünlü tatlılarından enfes kremalı Bergen Rumballs’ı denemeyi unutmayın!

avrupa rüyası finladiya helsinki poro yemeği

4. HELSİNKİ’DE PORO

İsveç ve Rus mutfaklarından etkilenen Fin mutfağının temelini sosis, Baltık denizine özgü balık çeşitleri, ren geyiği eti, domuz eti, çilek ve türevi çalı meyveleri, lahana, patates, havuç, mantar, kırmızı pancar turşusu, haşlanmış makarna ve pirinç oluşturuyor. Ayrıca hemen hemen tüm yemeklerin yanında ekşi maya ile yapılan ekmekler ve kahve de Fin mutfağının vazgeçilmezlerinden. Helsinki’de mutlaka tatmanız gereken lezzet ise, sotelenmiş ren geyiği eti olan poro. Kuşkusuz Finlerin ustası olduğu ren geyiğinden yapılan yemekler ve ren geyiği eti, halkın milli yemeği sayılıyor. Ayrıca ev yapımı sütün mayalanması ile yapılan yoğurt “viili”yi de denemeyi unutmayın!

avrupa rüyası estonya tallin ayı eti yemeği

5. TALLİNN’DE AYI ETİ

Estonya mutfağının ana malzemelerini et, patates, balık, geyik, tavşan ve ayı eti gibi av hayvanları oluşturuyor. Ancak çavdar ekmeği Estonya’nın tipik yemekleri arasında. Tütsülenmiş salamura alabalık ve dondurularak marine edilmiş yılan balığı Baltık Denizi’ne kıyısı olması sebebiyle Estonya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden. Ülkenin en ünlü içeceği tarçınlı birayı da denemeyi unutmayın!

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile, Avrupa lezzetleri turu yapmak için neyi bekliyorsunuz?

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar:
Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19