Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Vilnius’ta Görülmesi Gereken 7 Yer

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 5 Mayıs, 10:36'de eklendi

Litvanya’nın başkenti Vilnius, Avrupa’nın en eski kentlerinden birisidir. Ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan yapılarla dikkat çeken şehir, tarihe meraklı seyahatseverler için ideal bir destinasyon. Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turunun duraklarından birisi olan şehirde benzersiz bir yolculuk yaşamaya hazır olun.

Vilnius’ta görülmesi gereken yerlere göz atalım:

avrupa rüyası vilnius şafak kapısı

Şafak Kapısı

Vilnius’un 5 kapısından biri olan ve ayakta kalan tek kapısı olan yapı, 1522 yılında inşa edilmiştir. Dini inanç etkisiyle zamanında kenti düşman işgalinden koruyacağına inanılarak kapıların üstüne Meryem Ana tasvirleri eklenmiştir. Hristiyan dünyasında büyük öneme sahip figürlerden biri olan “Merhamet Anası” figürü bu kapının üzerinde yer alır. Kentin önemli ibadet noktalarından birisi haline gelmiş kapının üst katı “Medininkai” adıyla bilinen bir şapel haline getirilmiştir.

avrupa rüyası vilnius dük sarayı

Büyük Dük Sarayı

15. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’nın politik ve kültürel açıdan önde gelen merkezlerinden biri olan Büyük Dük Sarayı, 19.yüzyıldaki harap bir hale gelen yapı, restorasyonun ardından bir kültürel faaliyet alanı haline gelmiştir. Yıl boyunca konserler ve konferanslar düzenlenen sarayda ne zaman giderseniz gidin bir etkinlikle karşılaşmanız mümkün. Ayrıca sarayda tarihi kalıntıların sergilendiği iki salonlu bir müze de bulunuyor.

avrupa rüyası vilnius aziz peter kilisesi

Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi

Kentte görebileceğiniz en güzel barok yapılardan bir tanesi olan Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi, ilk olarak ahşap malzemeden 1668–1701 yılları arasında inşa edilmiştir. Günümüzdeki görünümüne ise Rus işgalinden kurtarıldıktan sonra ulaşmıştır. Kiliseyi kentteki diğer tarihi alanlardan ayıran en önemli özelliği iç dizaynında iki bine yakın sıva figürü ve fresk kullanılmasıdır.

avrupa rüyası vilnius

Gediminas Caddesi

Katedral Meydanı ile Seimas Sarayı’nı birbirine bağlayan, Vilnius kentinin mimari açıdan en güzel caddelerinden birisidir Gediminas. Cadde üzerindeki yapılar 19, ve 20.yüzyıllarda inşa edilmiş ve alışverişten yeme-içme mekânlarına bir sürü uğrayacağınız yerlerle dolu.

avrupa rüyası vilnius aziz anne kilisesi

Aziz Anne Kilisesi

Aziz Anne Kilisesi, Vilnius’un simgelerinden birisi olarak sayılıyor. İnşasından uzun bir zaman geçmesine rağmen yapısal değişikliğe uğramamış olan yapı Gotik dönemin şaheserleri arasında gösteriliyor. Kilisenin çan kulesi yapıya sonradan eklenmiştir ve neo-gotik bir tarza sahiptir. Yapıyı gezerken, yan tarafındaki meydanda gerçekleştirilen Litvanya Özgürlük Birliği’nin gösterilerini izleyebilir, Napolyon’un efsanesini de dinleme fırsatı bulabilirsiniz.

avrupa rüyası vilnius katedrali

Vilnius Katedrali

Kentin eski bölgesinde yer alan Litvanya Katedrali, Katolik kesimin ibadet yerlerinden birisidir. 1779-1783 tarihleri arasında inşa edilmiş yapı 1922’de Papa tarafından azilika ünvanını almıştır. Aynı zamanda Aziz Stanislav ve Aziz Vladislav Katedrali, Katedral Bazilikası gibi isimlerle de tanınmaktadır. Ortaçağ’a uzanan en eski fresklerle süslenmiş katedral, Litvanya ve Polonya için önemli tarihi kişiliklerin mezarlıklarını da bünyesinde barındırıyor.

avrupa rüyası vilnius uzupis

Uzupis

Vilnius’un içinde bağımsız ve özerk bir yer Uzupi. 1 Nisan 1994’te kurulan bölgenin, bir cumhurbaşkanı,11 askerlik bir ordusu, 41 maddelik bir anayasası var. Litvanya’da her yıl nisan ayının ilk günü Uzupis’in bağımsızlığı kutlanıyor. Uzupis Cumhuriyeti kendini ‘sanatçı cumhuriyeti’ olarak tanımlıyor. Bu nedenle vatandaşlık verme gibi bir durumu yok, isteyen istediği gibi gelip istediği kadar Uzupis’te yaşayabiliyor. Kentin simgesi bronz melek heykelidir. Birçok kültürel aktivitenin düzenlendiği bölgeye girerken sıkı bir güvenlik ve pasaport kontrolü oluyor, bu da aklınızda bulunsun.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31