Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Vikinglerle İlgili Şaşırtıcı 7 Bilgi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 11 Haziran, 10:35'de eklendi

“Viking” ismi, Eski İskandinav dilinde “korsan baskını” anlamına gelir. Vikingler İskandinav kültürün önemli öğelerinden birisidir. Viking halkı 11.yüzyılda en güçlü dönemlerini geçirmiş; zengin, güçlü ve vahşi bir kavimdi. Denizcilikleriyle ünlü olan kavimin izlerini Kuzey Avrupa turunda takip etmek ve keşfetmek mümkün. Vikinglerin izini sürmek için en gözde destinasyon olan Norveç’te; Viking köyü Gudvangen, Flam bölgesi, Norveç fiyortları​ Viking tarihinin rüzgarını teninizde hissetmeniz ve kültürü soluklamanız için ziyaret edebilirsiniz.

Ama öncesinde Vikingler hakkında bilinmeyenlere bir ışık tutalım.

vikinglerde günler

Vikinglerle ilgili şaşırtıcı 7 bilgi!

Haftanın günleri Viking Tanrılarından geliyor!

Bugün sahip olduğumuz günlerin Vikingler tanrılarına ibadet ettikten sonra isimlendirildiğinin biliyor muydunuz? Bilinen büyük tanrı Odin, diğer adıyla Woden bizlere Çarşamba (Wednesday) gününü vermiştir ve bu gün Woden Günü olarak bilinir. Salı ve Cuma (Tuesday-Friday) savaş tanrısı Tyr ve evlilik tanrısı Frigg’ten sonra isimlendirilmiştir. Son olarak gök gürültüsü tanrısı Thor bizlere Perşembeyi (Thursday) vermiştir.

norveç viking tarihi miğferler

Boynuzlu Başlıklar

Animasyonlarda ve filmlerde gördüğünüz tüm efsane boynuzlu Viking karakterleri unutun. Çünkü bu yaygın inanışa rağmen, Vikingler hiç boynuzlu başlık takmamışlardır.

norveç vikinglerin günlük yaşamı

Hijyenik Vikingler!

Kanıtlar Vikinglerin iyi kişisel hijyene sahip olduğunu ve bakımlı olduklarını ileri sürüyor. Aslında, kazı yapanlar Viking dönemi bakım araçlarının, tüm Viking araçlarının içerisinde en yaygın kullanılanlarından olduğunu bulmuşlardır.

avrupa rüyası norveç fiyortları vikingler

Vikingler kendilerine Viking demiyordu!

Kendilerini ne şekilde adlandırdıklarını tam olarak bilmiyoruz. Ancak Vikingler terimi 19. yüzyıla ait bir ifadedir. Zamanında, diğer ülkeler onları Norse, Norsemen ve Danes diye adlandırmışlardır. (Norse, Norsemen İskandinav anlamına gelir. Danes ise Danimarkalı.)

avrupa rüyası norveç oslo viking gemi müzesi

Mükemmel Gemiciler

Güçlü gemiler her zaman Vikingler ile ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden ordularının ve işgal başarılarının temel bileşenleri olan mükemmel gemilerin, nasıl inşa edileceğini gerçekten biliyorlardı. En çok kullanılan tekneleri “longboats” idi.

norveç viking ölüm töreni

Benzersiz Cenaze Törenleri

Önde gelen Vikinglerden birisi öldüğünde, kişisel eşyaları ile birlikte kıyafetli bir şekilde tekneye yatırılır. Tekne ateşe verilerek denize doğru sürülür.

norveç vikingler erkek yaşamı

Sarışınlık Şart!

Bugünün toplumunda olduğu gibi, Vikinglerde de sarışınlık arzu edilen bir şeydi. Esmer Viking erkekleri saçlarını sarartmak için yöntemler keşfetmişlerdi. Bu yöntemlerden bir tanesinde saçlarını ağartmak için yüksek lye içeriğine güçlü bir sabun kullanıyorlardı.

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'da Unesco Onaylı 5 Tarihi Miras - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 30 Temmuz 2018
  2. Geri bildirim: Norveç'in Doğa Harikası Lofoten Adaları - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 17 Ekim 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31