Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Varna’da Görmeniz Gereken Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 10 Mayıs, 10:16'de eklendi

Bulgaristan’ın üçüncü büyük kenti ve liman şehri olan Varna tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile biz seyahat severlerin kalbini çalan yerlerden birtanesi. Şehir turizm, ekonomi, deniz ticareti ve limancılık faaliyetleri ile öne çıkan bir konuma sahip. Bulgaristan’a gidip yereli deneyimlemek adına bir Varna ziyareti düşünüyorsanız kesinlikle ilkbahar ve yaz mevsiminde gitmeyi tercih edin; bu dönemde şehrin renkliliğini ve çeşitliliğini görebileceğiniz birçok festivalle karşılaşacaksınız.

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu rotasındaki destinasyonlarından birisi olarak Varna, Sofya’dan sonra Bulgaristan’da kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden birisidir. Varna’ya gittiğinizde yabancılık çekmemek adına gezilecek ve görülmesi gereken yerler neresi gelin birlikte bakalım:

avrupa rüyası varna katedrali

Varna Katedrali

Dorminition of the Mother of God Katedrali, Varna’nın en büyük ve önemli Ortodoks katedralidir; Bulgaristan’ın ise en büyük ikinci Ortodoks katedralidir. Şehrin sembollerinden biri haline gelmiş olan katedral şehir meydanında bulunuyor ve mimari yapısıyla da oldukça dikkat çekiyor; renkli kubbeleri, freskleri, seramikle süslenmiş zemini, devasa çanı…

avrupa rüyası varna opera binası

Opera Binası

1947 yılından bu yana pek çok sanatçıyı müzikseverlerle buluşturan Opera Binası, Varna Opera ve Filarmonik Topluluğu bünyesinde hizmet veren bir yapı. Festivallerde ve önemli günlerde, kent orkestrası bu binada konserler veriyor.

avrupa rüyası varna Euxinograd sarayı

Euxinograd Sarayı

Tarihseverler için kaçınılmaz bir uğrak noktası olan Euxsinograd Sarayı, 1885 yılında inşa edilmiştir. Eski Bulgar kraliyetinin yazlık sarayı olan yapı, Bulgaristan tarihine ışık tutan bir konumdadır. Sarayın kabul odasında Bulgar ressamlara ait çeşitli tablolar yer alıyor. Diğer bölümlerde ise Çin porselenleri, kraliyet mobilyaları ve kraliyet mensuplarına ait kişisel eşyalar sergileniyor.

avrupa rüyası varna retro müzesi

Retro Müzesi

Bulgaristan tarihine (özellikle sosyalist döneme) ışık tutan Retro Müzesi, Sosyalist cephenin sembol markalarından Lada ve Skoda’nın yanı sıra birçok dünya markasına ait eski model araçları sergiliyor.  Otomobillerin dışında farklı ülkelerden getirilen süs eşyaları, maketler vs. de müzede yer alıyor. Geçmişe götüren eşyaları seven kişiler için kaçınılmaz bir nostaljik band ziyareti…

avrupa rüyası varna denizcilik müzesi

Denizcilik Müzesi

Bir liman kentinde denizcilik müzesi olmazsa olmaz! Deniz Harp Okulu kampüsünün içine 1923 yılında kurulan Denizcilik Müzesi’nde; deniz silahları koleksiyonu, minyatür gemiler ve tarihi mayın tarama gemilerine ait parçalar sergileniyor. Ayrıca müzede, Balkan Savaşları sırasında Osmanlı’nın Hamidiye gemisini batıran Drazki Torpido Botu da bulunuyor. Bu botun özelliği günümüze kadar korunabilmiş tek tarihi torpido botu olmasıdır.

avrupa rüyası varna Aladzha manastırı

Aladzha Manastırı

Varna’ya geldiyseniz kesinlikle görmeden geçmemeniz gereken yapılardan birisidir. Orta Çağ dönemi Ortodoksları için inşa edilmiş olan Aladzha manastırı, şehir merkezinden 14km uzakta konumlanmıştır. Bizlere biraz Sümela Manastırı izlenimi yaratan yapı içerisinde inziva hücreleri, şapeller, yemek odası, kilise ve mezarlar barındırıyor.

Varna‘da gezilecek görülecek yerleri listelemek yetmez. En iyisi Avrupa Rüyasına bir selam verin. Kuzey Avrupa turu İskandinav Rüyası‘na katılın. Kuzey Avrupa’ya uzanan yolda Varna limanında bir deniz havası alıp yolunuza devam edebilirsiniz!

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası ile İskandinav Mitolojisini ve Vikingleri Keşfedin - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 30 Mayıs 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31