Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Trolltunga’ya Gitme Planı Kuranlar için Tavsiyeler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 28 Kasım, 13:56'de eklendi
Trolltunga'ya Gitme Planı Kuranlar için Tavsiyeler
Kuzey Avrupa’nın en uğrak noktalarından olan Trolltunga Norveçte yer alıyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 1100 metre yükseklikte ve Ringedalsvatnet Gölü’nün yaklaşık 700 metre yukarısında yer alıyor. Şüphesiz en hayranlık uyandıran uçurumlardan birisidir.
Skjeggedal’daki yaklaşık 900 metre yükseklikteki Trolltunga’ya (Türkçeye çevirirsek “trolün dili”ne) 23-27 kilometre uzunluğunda ve neredeyse 10 saate kadar sürecek olan bir yürüyüş gerçekleştirmek durumundasınız.
Çok çaba sarfetmeniz, yılmamanız gereken bir yürüyüşten bahsediyoruz. Tam anlamıyla bir trekking! Ama inanın çabalarınıza değecek. Bu uzun yürüyüşte hem finalde hem de zirveye tırmanırken birçok ilgi çekici yeri de görme şansınız olacak. 
Yürüyüş parkuru füniküler Mågelibanen’in sağ tarafında başlıyor. Takip edeceğiniz yol, arazide boyanmış kırmızı T harfi ile işaretlenmiştir ve ayrıca rota boyunca bazı işaretler de yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak.
Trolltunga'ya Gitme Planı Kuranlar için Tavsiyeler

Trolltunga gerçekten çok zorlu bir yoldur.

Yürüyüşünüz, yüksek dağlık arazilerden geçer ve hava hızla değişebilir özelliktedir. Yürüyüş planınızdan önce önce yeterince iyi durumda olup olmadığınızı ve doğru ekipmana sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz lazım. Sağlam yürüyüş botlarına sahip olmanız lazım, ekstra sıcak giysileri, yağmurluğu yanınızda bulundurun ve kötü hava koşullarına her daim hazırlıklı olun. Harita ve pusula, bol miktarda yiyecek ve içecek, bir aydınlatma gereci ve basit bir ilk yardım çantası da muhakkak yanınızda olsun. Dikkatli planlayın ve günün erken saatlerinde yürüyüşünüze başlayın. Ek olarak rota boyunca cep telefonu kapsama alanı dışında kalıyor. Yürüyüş için en uygun zaman Haziran ortasından Eylül ortasına kadar olan zamandır. Kış aylarında sakın denemeyin derim, tehlikeli olabilir. Trolltunga’ya kuvvetli rüzgar, şiddetli yağmur veya sisli havalarda yürüyüş yapmayın. Zorlu dağ yürüyüşleriyle deneyimsizseniz, rehberli Trolltunga turuna katılabilirsiniz.

Trolltunga, Norveç’teki en muhteşem doğal kayalıklardan biridir ve 19. yüzyıldan beri önemli bir Avrupa turizm merkezi olan Hardangerfjord bölgesinde yer alır. Muhteşem doğa ve yaşam kültürü sunan bölge,aktif ya da daha dinlendirici tatiller için mükemmel bir seçimdir. Trolltunga dışında bu bölgede, Husedalen vadisindeki dört şelale, HM Queen Sonja’nın panoramik yürüyüş parkuru ve Hardangervidda Milli Parkı’nda harika yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31