Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Trakai’de Gezilecek Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 27 Haziran, 10:28'de eklendi

Tarih ve doğanın bir araya geldiği Litvanya’nın şehri Trakai, Vilnius‘un batısında, tepeler, ormanlar ve göller arasında yer alıyor. Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turunda gezeceğiniz Vilnius şehrine yakın olan eski şehir, turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekiyor. Üzerinde bulunduğu yarımadanın kıyıları, Galvė, Totoriškių ve Bernardinų (Lukos) göllerinin suları ile yıkanmaktadır. Pitoresk manzaraları ve efsanevi Trakai Kalesi ile ünlü olan bu kasaba, Litvanya devletinin beşiği, önemli bir askeri ve politik merkez olarak Litvanya Büyük Dükleri’nin merkezi ve Litvanya’nın başkenti idi. Günümüzde Trakai, güzel bölgelerini gezmek ya da sayısız gölün birindeki yat gezileri ile  şehir hayatından kaçabileceğiniz harika bir yerdir.

Trakai, 14 yüzyıldan beri orada yaşayan ve geleneklerini koruyan Karaimes (Türk dilini konuşan insanlar, Karay Türkleri) halkı nedeniyle de bilinir. Karakaş kenarı ve Karaimes evleri Trakai’de günümüze kadar hayatta kalmıştır ve bu etnik grubun ulusal yemekleri (en popüler kybyn – kıyma ile doldurulmuş küçük bir hamur işi) Karaime Restaurant’ta tadılabilir.

avrupa rüyası litvanya trakai

Litvanya’nın güzide şehri Trakai’de gezilecek yerler ise şöyle;

Trakai Kalesi

Karay Türkleri ile anılan Trakai şehrine, Karaylılar 14.yüzyılın sonlarında gelmiş ve kalenin korunmasında önemli görevler üstlenmişlerdir. Nüfus sayısı az olmasına rağmen Trakai’de kültürlerini korumuş ve günümüze kadar da yaşatmışlardır. Tarihi eserlerin yer aldığı kalede, konferans salonu, sergi alanları ve müze odaları bulunuyor.

avrupa rüyası litvanya trakai etnografi müzesi

Karaite Etnografya Müzesi

Karaite Etnografya Müzesi, Musa’nın yasasına bağlı Bağdat’tan gelen bir Yahudi mezhebini benimsemiş Türk azınlığı olan Karayların soyunu izler. Onların torunları yaklaşık 380 aile Kırım ‘dan Trakai’ye getirilerek koruma altına alındı. Sadece 12 aile (60 kişi) hala Trakai’de yaşamakta ve sayıları hızla azalmaktadır. Müze de Karayların tarihine ışık tutmaktadır.

Peninsula Kalesi

1361-1382 yılları arasında Kęstutis tarafından inşa edilen ve 17. yüzyılda yıkılan Trakai Peninsula Kalesi’nin huzurlu kalıntıları, Ada Şatosunun biraz güneyindedir. Kalenin kendisi birçok Karalis tarafından inşa edilen eski ahşap evler ve ana kale ile şehir ve göllerin muhteşem manzarasını sunmaktadır.

avrupa rüyası trakai st. mary kilsesi

Visitation of the Blessed Mary Kilisesi

Trakai Kalesi ile aynı zamanda inşa edilen 15.yüzyıldan kalma kilise Büyük Dük Vytautas tarafından kurulmuştur.  Vytautas’ın kendisi tarafından bağışlanmış olduğu düşünülen saygın bir imaj olan, Tanrı’nın Trakai Annesi de dahil olmak üzere geniş bir dini sanat koleksiyonuna sahiptir. .

Kybynlar

Geleneksel Karay lezzetleri ile tanışacağınız Trakai’deki en iyi yer Kybynlar’dır. Anonim kybinai (domuz eti, tavuk ve diğer yiyecekler ile doldurulmuş mantı), dana yahnisi ve balık pastası gibi yiyeceklerle geleneksel Karaite mutfağının tadını çıkarın.

avrupa rüyası trakai Markizas

Markizas

Yaz aylarında keyifli bir göl kenarındaki terasa dökülen rahat iç mekanlara sahip Markizas, badem soslu balık, hafif yaz salataları veya açık havada ızgara biftek için idealdir.

Kutsal Sanat Sergisi

Eski bir Dominik kilisesinde yer alan bu küçük sergi alanı, sunak parçaları, haçlar, canavarlar ve şiirler gibi çeşitli dini ve sakral nesneler sergiliyor.

Trakai Tarihi Ulusal Parkı

Ülkenin en küçük milli parkı olan Trakai Ulusal Parkı, güzel gölleri ve ormanları birçok tarihi mekanla birleştiriyor. Minik ama eşsiz doğasıyla da ziyaretçileri büyülüyor.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile ekstra tur ücreti ödemeden göreceğiniz Litvanya‘nın Trakai şehrinde doğa harikası Trakai Gölü ve Kalesi sizi bekliyor!

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Romantik Balayı İçin En Güzel 5 Baltık Ülkesi & Şehri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 30 Kasım 2019

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31