Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Stavanger de Gezilecek Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 5 Aralık, 09:27'de eklendi

Stavanger'de Gezilecek Yerler

Eski bir Avrupa Kültür Başkenti olan Stavanger, Norveç’in en büyük dördüncü şehridir. Komşu şehir Sandnes, etkileyici bir müze ve kültürel etkinlik yelpazesine sahip olan Stavanger; güzel fiyortları, dağları ve uzun beyaz sahilleri ile nefes kesici bir ortamı ayaklarınızın altına seriyor.

Stavanger bölgesi, Lysefjord, Sola plajı ve dünyaca ünlü Preikestolen (“Pulpit Rocks- Müezzin Kayası”) arasında birçok doğal cazibe merkezine sahiptir. Preikestolen, deniz seviyesinden 604 metre yükseklikte ve Rogaland ilçesinde en çok ziyaret edilen cazibe merkezidir. Stavangerde gezilecek yerler neresi merak edenlere:

Stavanger'de Gezilecek Yerler

Müzeler

Stavanger ilgi çekici bir şey sunacağından emin bir şehir. Her müzenin bireysel bir giriş ücreti var, ancak bilet aynı gün Müze Stavanger afişinin altındaki tüm diğer mekanlar için geçerlidir.

Göze çarpan müzeler arasında Stavanger Kültür ve Tabiat Tarihi Müzesi, Stavanger Denizcilik Müzesi ve şaşırtıcı derecede ilginç Norveç Konserve Müzesi sayılabilir. Sonuncusu, orjinal ekipmanla tamamlanmış, iyi korunmuş eski bir ringa balığı konserve fabrikasıdır. Şehrin dışında yer alan Stavanger Sanat Müzesi, 19. yüzyıldan günümüze kadar geniş bir Norveç sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır ve cumartesi günleri ücretsizdir. Ayrıca petrolün nasıl yaratıldığını ve yer altından derinden nasıl çekildiğini keşfetmenizi sağlayan Norveç Petrol Müzesi, beklediğinizden çok daha ilginç. Viking dönemine ait rune taşları ve diğer hatıra eşyalarının sergilendiği Arkeoloji Müzesi de görülmeye değer müzelerden bir tanesi. Müzenin geri kalanı Taş Devri’ne dayanan zamanlara odaklanıyor.

Stavanger'de Gezilecek Yerler

Stavanger Eski Kent

Şehrin çoğu badanalı ahşap evlerden oluşuyor, ancak en eski ve en iyi korunmuş olanları, Gamle Stavanger olarak bilinen Eski Kent’te bulunuyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşıp, tertemiz evleri ve çiçek kutularını seyretmek kesinlikle paha biçilemez.

Stavanger'de Gezilecek Yerler

Øvre Holmegate

Yerel olarak Fargegaten olarak bilinen (Renk Sokağı olarak tercüme edilen), Øvre Holmegate eski Stavanger alışveriş bölgesinde bir cadde olarak kullanılmıştı. Ancak, 2005 yılında yerel kuaför Tom Kjørsvik’in salonuna ve komşu işletmelere daha fazla ziyaretçi çekmek için canlı bir ortam yaratmak istediğine karar vermesiyle değişti. Caddenin her iki tarafı da İskoç sanatçısı Craig Flannagan tarafından önerilen Miami Vice’den ilham alan bir renk şemasına göre farklı renklerde boyandı. Her eve cephe, kapı ve pencere çerçeveleri için bir dizi renk verildi. Komşularıyla uyumlu hale getirmek için tasarlandı.

Bugün, kaldırım kafeleri, restoranlar, butikler ve bir sürü ilginç insan ve meraklı turistlere ev sahipliği yapan şehrin en gözde yerlerinden biri.

Stavanger'de Gezilecek Yerler

Sverd i fjell – Stavanger’in Kılıçları

872 yılında Hafrsfjord Savaşı’nı anmak için kayalık zemine üç uzun kılıç dikildi. Her bir kılıcı çeken üç eşsiz kron, Harald Hårfagre tacının altında birleşmiş olan Norveç’in üç semtini temsil ediyor.

Møllebukta Koyu’nda bulunan yer, küçük bir plaj, büfenin yanı sıra piknik ve oyunlar için çimenli alan içeren popüler bir dinlenme alanıdır. Anıta 16 no’lu otobüsle şehir merkezinden ulaşılabilir.

Stavanger'de Gezilecek Yerler

Pulpit Rocks

Norveç’te en çok ziyaret edilen ve popüler fotoğraf çekme alanlarından birisi olan Pulpit Kayalıkları ziyaretçilerine muhteşem bir doğa deneyimi yaşatıyor. Tek parçadan oluşan 25 metrekarelik kayalık alan denizden 600 metre yükseklikte bulunuyor. Yalnız bu güzel manzaraya ulaşmak için Preikestolen’den başlayan 2 saatlik bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31