Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahate Çıkarken İzlemeniz Gereken Adımlar

İSKANDİNAV RÜYASI 25 Nisan, 11:42'de eklendi

Hayatınızda gerçekleştirdiğiniz seyahatleriniz içinde en ilham verici ve unutulmaz anları size yaşatacak turlardan birisi Kuzey Avrupa, İskandinav turudur. Norveç, İsveç, Finlandiya… hayallerimizi süsleyen kuzey ülkeleri.. Avrupa Rüyası’nın sunduğu en güzel hizmetlerden birisi de bu nadide Kuzey Avrupa turu. Bireysel veya grup halinde olsun, insan olarak seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi oldukça seviyoruz. Ancak işin en zor kısmı sanırım seyahatten önce yanımıza ne alacağımızı planlamak. Kuzey Avrupa’ya gitmeden önce yapmanız gereken hazırlıklar ve yanınıza almanız gerekenler neler gelin adım adım birlikte bakalım:

Adım 1: Gezinizin “Ne Geziye Çıkıyorum?”

Bavul hazırlamaya başlamadan önce, neden İskandinavya’ya seyahat ettiğinizi kendine bir sormalısın. Orada ne yapmayı planlıyorsun? Büyük şehirleri keşfetmek, yiyecekleri tatmak ve görülecek yerlere gitmek? Kampa ve yürüyüşe çıkacak mısın? Planladığınız faaliyetler, yanınızda getirmeniz gerekenleri belirlemenizde yardımcı olacaktır. Dikkate almanız gereken bir başka şey de seyahat etmeyi planladığınız yılın zamanıdır. İskandinav ülkeleri oldukça kuzeydedir, bu nedenle seyahatinizi planlamanızda büyük bir etken olabilir. Kış mevsiminde soğuk ve karlı olabilir, yaz aylarında ise genellikle ılık olabilir, bu nedenle seyahatiniz sırasında beklenen hava durumuna göre bavul hazırladığınıza emin olun.

bavul hazırlama rehberi

Adım 2: Bavul Stratejisi

Herhangi bir gezi için bavul hazırlarken, doğru çantalara sahip olmak önemlidir; Aksi takdirde, seyahat esnasında organize olmak, ihtiyacınız olan şeyi bulmak için sürekli mücadele halinde olacaksınız. 1. adımda “neden” ve “ne zaman” diye cevapladığınız sorular, ne tür bir bagaja ihtiyacınız olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Açık havada gezileriniz olacaksa uçakta taşıyabileceğiniz en büyük sırt çantasını yanınıza alabilirsiniz. Hem açık hava aktivitelerinde kolaylık anlamında hemde bir taşıma aracı olarak bu çanta size oldukça yardımcı olacak. İskandinavya’da, özellikle de Norveç’te çok fazla açık hava macerasıyla karşılaşacağınız için, bu stratejiyi takip etmek mantıklı. Taşıma çantasına ek olarak, uyku tulumu ve çadırı veya başka büyük eşyaları almayı planlarsanız daha büyül bir valizi de tercih etmelisiniz. Ayrıca çantalarınızın her birinin içindeki küçük bavul düzenleyicileri kullanarak bavulunuzu bölümlere ayırın. Bu seyahatiniz boyunca bir şeyleri daha kolay bulmayı sağlayacaktır.

Valiz hazırlama ile ilgili tüyolar “valiz hazırlayacaklara tavsiyeler” yazımızda!

seyahat haritası

Adım 3: Haritalarınızı Getirin

İskandinav ülkelerinde bu kadar çok yol ve patikada, dolaşırken kaybolmak çok kolay. Akıllı telefonlar navigasyon için kullanışlı olsa da, her zaman hizmetinizde olmayabilir. Bu yüzden yolunuzu rahatlıkla bulmanızı sağlayacak olan fiziksel haritaya sahip olmak iyi bir fikirdir. Bir harita getirmeyi unutursanız, turistik bölgelerde veya otelinizde genellikle ucuz veya ücretsiz olanları bulabilirsiniz.

Adım 4: Yol Programınıza Göre Hazırlanın

Seyahatiniz için planladığınız birkaç etkinliğiniz olduğundan veya en azından ne yapacağınız konusunda kaba bir fikre sahip olduğunuzdan eminim. Bu noktada, belirli aktiviteler için gerekli öğeleri seçerek bavullamanıza odaklanın. Örneğin, kışın ziyaret ederseniz ve kuzeyde köpek kızaklarına gitmeyi düşünüyorsanız; keyifli bir deneyim sağlamak için sıcak bir ceket, kışlık pantolon ve bot yanınıza alın. Yolculuğunuz için belirli bir eşyaya ihtiyacınız varsa, İskandinavya’daki fiyatlar Türkiye standartlarına göre oldukça yüksek olabileceğinden, evden götürmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

seyahat için kamera önerileri

Adım 5: Kameranızı Unutmayın!

Daha önce hiç bulunmadığım bir yere gitseniz bile, her yolculuk için anıları biriktirme adına kamera önemli bir aksesuardır. Kırsal ve vahşi bir Kuzey turu planlıyorsanız, bölgenin sunduğu tüm güzel manzaraları yakalamak için geniş açılı bir lens kullanın. Kentsel İskandinavya’yı da keşfetmeyi planlıyorsanız, daha sıkı çekimler yapmak için kısa bir telefoto tercih edebilirsiniz.. 24-105 mm aralığında olan bir lens, seyahat fotoğrafları için harika çalışır. Yanınıza ekstra pil almayı da unutmayın!

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Seyahatlerde Hayat Kurtaran Harita Uygulamaları - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 14 Mayıs 2020

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19