Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

İSKANDİNAV RÜYASI 16 Temmuz, 13:20'de eklendi

Elbette insanlar hata yapa yapa öğrenir bir şeyleri ama seyahat ederken bunu en aza indirsek hiç fena olmaz. İşte sizin için seyahat ederken yapılan hatalar. Uyarılarımıza dikkat ederseniz güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Araştırma yapmadan seyahate çıkmak

Her şeyin başı araştırma. En ufak bir şey alırken bile araştırırız. O yüzden seyahate çıkarken de iyi bir araştırma yapmak şart. Eğer dünyanın birçok farklı noktasını görmek istiyorsanız özellikle maliyetlerin bu denli arttığı bir dönemde iyi bir araştırma yapmanız lazım. İnsanlar için engel yaratan en önemli iki faktör zaman ve ekonomik bütçe olarak karşımıza çıkıyor. Her ikisi için de iyi bir araştırma ile yüksek miktarlarda tasarruf sağlanabilir. Belirli dönemleri, kampanyaları, etkinlikleri takip ederek bütçenizi yarı yarıya kurtarmanız mümkün.

Tüm Fazlalık Eşyalardan Kurtulun

Seyahate çıkmadan önce en kritik noktalardan biri bavul ya da çanta hazırlamaktır. Kimi zaman saatlerce dolabın başında neyi alacağımızı düşünürüz. Bavulumuzu doldurmaya başladıkça asla önünü alamıyoruz. “Bunu da alayım, şunu da almam gerekli” diyerek fazladan kilolarca yük edinebiliyoruz. Kafanızdan bu düşünceleri atmanız gerekiyor. Ortada kesin olan bir şey var ki, birçok kıyafeti giymeyecek ve lazım olur düşüncesi ile aldığınız bir eşyayı kullanmayacaksınız bile. Bu nedenle olabildiğince hafif olmak için sadece gerektiği kadar eşya almak her zaman daha iyi olacaktır.

Bir Gezi Planı Hazırlamamak

Birçoğumuz çalışan insanlar olduğumuz için zaman önemli ve kısıtlı bir husus. O yüzden planlı olmak çok önemli. Bunun yolculuğu var, hazırlanması var, halledilmesi gereken işleri var. Liste uzayıp gider açıkçası. Her şeyden önce zamanın kısıtlı olması güzel bir tatilin keyfini kaçırabiliyor. Bunun bir de bütçeye yansımaları var elbette. Hazırlıksız gittiğiniz için normalde çok daha ucuza halledebileceğiniz şeyler için fazladan harcamalar yapmanız muhtemel. Hem seyahatin dolu dolu geçmesi hem de bütçenizin daha az sarsılması için tatilden önce iyi bir araştırma ve planlama yapmak şart.

avrupa rüyası kuzey avrupa turu 11

Aktarma Sürelerini Uzun Tutmamak

Dünyanın farklı köşelerini keşfetmek teori de harika gibi görünse de her işin bir zorluğu mevcut elbette. Uçak yolculukları hayatınızın önemli bir parçası haline geliyor. Aktarmalı uçuşlar ile yolculuk yapıyorsanız, aktarma sürelerini olabildiğince uzun tutmakta fayda var. Eğer biletlerinizi kendi sorumluluğunuzda almışsanız herhangi bir gecikme, seferi kaçırma durumunda hava yolu firması bunun sorumluluğunu üzerine almayacaktır. Eğer aktarma süresini uzun tutmazsanız, bir sonraki uçağınızı rötar, trafik gibi nedenlerden kaçırmanız oldukça muhtemel.

Seyahat Evraklarını Unutmamak, Kontrol Etmemek

Tatilde büyük sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız pasaport, biletler, otel rezervasyonu gibi belgelerinizi mutlak kontrol edin. Yanınıza fotokopilerini almanın yanı sıra kendinize mail olarak bir örneğini de yollayın. Tedbirli olmak çoğu zaman hayat kurtarır diyelim.

seyahat-tatil-önerileri

Yanında Çok Para Getirmek

Yurt dışında para işlemleri baştan sıkıntılı bir süreç. Eğer kendinizi güvende hissetmeyeceğiniz topraklarda bulunuyorsanız yanınızda yüklü miktarda paranın olması pek tercih etmeyeceğiniz bir durum. Bunun yanında her ne kadar suç oranlarının düşük noktalara bile seyahat ediyor olsanız da dünyanın her yerinde kötü niyetli insanlar bulunuyor. Hırsızlık, gasp, yaralanma, mahsur kalma gibi pek çok olay da yaşanıyor. Para konusuna dönecek olursak neyse ki modern dünyada pek çok şeyi kredi kartı ile halledebiliyorsunuz. Nihayetinde nakit bulundurmanız gerekecek, bunun için ihtiyacınız olan kadar miktarı almanız ve yanınıza aldığınız parayı ikiye bölmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar:
Bumerang - Yazarkafe
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19