Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Romanya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 18 Haziran, 10:16'de eklendi

Avrupa Birliği’nin 9. büyük nüfusa sahip ülkesi Romanya, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunuyor. Ülkenin kuzeyde Ukrayna, Moldova ve Macaristan; güneyde Sırbistan ve Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca doğuda Karadeniz’e kıyısı vardır. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti “küçük Paris” olarak anılan Bükreş’tir. Başkent  2,2 milyon nüfusuyla Avrupa Birliği’nin en büyük 6. kentidir. Ayrıca Romanya, Dünya Gezi ve Turizm Konseyi’ne göre turistik açıdan en hızlı büyüyen dördüncü ülkedir. Çingene kültürünün yerelde hakim olduğu ülkede, içerisinden geçen Tuna Nehri büyük öneme sahiptir.

romanya bükreş gezilecek yerler

Önemli Şehirler

Bükreş, Romanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Romanya’nın nüfusa göre en büyük beş kenti: Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence ve Brașov‘dır. Ülkenin idari bölünmesi eyaletler, kentler ve komünler şeklindedir. Romanya’da 41 eyalet ve buna ek eyalet statüsüne sahip başkent Bükreş, 83’ü belediye statüsüne sahip 263 kent ve 2685 komün bulunmaktadır. Ülkenin önemli kentleri; başkent Bükreş, Köstence, Braşov ve Yaş’tır.

romanya gezilecek yerler

Gezilecek Yerler

Eski Sovyet bloğu ülkesi Romanya, eski Osmanlı toprağı Romanya farklı üsluplara sahip bir yapı sunuyor. Farklı kültürlerin etkisinde kalmış olan Romanya’da spesifik olarak şuralar gezilir demek oldukça zor, çünkü gezilecek görülecek farklı yapılar var. Romanya’da ziyaret edilecek yerlerin başında elbetteki komünist üsluptaki binalara, eski yüksek mimarilere ve modern yapılara sahip başkent Bükreş gelir. Sonrasında Ortaçağ’dan kalma bir şehir olan Transilvanya’da yer alan Sighişoara ziyaret edilebilir. Drakula ve diğer vampirlerle bağlantısı olan, Brukenthal Sarayı ve dünyanın en eski müzelerine sahip Erdel bölgesindeki Sibiu kenti; gotik tarzdaki Siyah Kilise’nin yer aldığı kayak ve buz pateni tesislerine sahip Braşov; Bukavina kentinde yer alan Boyalı Manastırlar, inançlı şehir Sinaia, Osmanlı izlerinin görülebileceği ülkenin ikinci büyük şehri Timeşvar ve Macar nüfusunun çoğunlukta olduğu Kaloşvar kenti ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Balkan Yarıması üzerinde yer alan ülke, karanlık kaleler ve vampirler çağrışımı yapıyor. Bunun nedeni Bram Stoker’in Kont Drakula’sının burada Transilvanya’da konumlandırılmış olmasıdır. Tepeden bakıldığında masalımsı izlenim veren Drakula’nın evi olarak bilinen Bran Kalesi 13.yüzyıla ait bir Ortaçağ kalesidir. Transilvanya’nın kuzeyinde bulunan Maramureş bölgesinde farklı dönem ve bölgelerden farklı mimari tarzlarda inşa edilmiş yaklaşık yüz kadar ahşap Ortodoks ve Yunan-Katolik kiliseler yer almaktadır. Görülmesi gereken alanlardan bir tanesidir burası. Doğa aşığıysanız Tuna Deltası veya Transilvanya Alpleri size eşsiz manzaralar sunabilir. Kayak yapmak isterseniz Romanya’daki en meşhur merkez olan Poiana Brasov’u ziyaret edebilirsiniz.

Gotik ve Bizans tarzının bir karışımı Sucevita Manastırı, Salina Turda tuz madeni, Romanya’daki en büyük kiliselerden biri olan Biertan Fortified Kilisesi, Sapanta şehrinde bulunan Merry Cemetery mezarlığı, Avrupa’daki en çarpıcı kalelerden biri olan Pales Kalesi, Transilvanya’nın Sibiu kentindeki Plata Mare meydanı gezilmesi gereken diğer yerler arasında sayılabilir.

avrupa rüyası romanya yemekleri

Romanya Mutfağı

Romanya mutfağı Türkiye, Almanya, Macaristan gibi farklı kültürlerden etkilenerek ortaya çıkmıştır. Romanya mutfağı et ürünleri ağırlıklı yemeklerden oluşur. Mısır unu kullanımının yaygın olduğu ülkede çorba vazgeçilmez besinlerdendir. Köfte çorbası “ciorba de perisore”, ekşi sebze çorbası “ciorba tãrãneascã”, et ve balık çeşitlerinden yapılan çorbaları mutfakta önemli yere sahiptir. Romanya’nın en güzel lezzetlerinden bir tanesi de baharatlı börekleri “parjoale”dir. Izgarada mersin balığı “nisetru la gratar”, mısır unundan yapılan püre “mamaliga”, tuzlu krakerler “saratale”, baharatlı etli atıştırmalık “mici” Romanya hotdogu “langoşi”, şeker kaplı kekleri “gogoşi”, “pandispan” kekleri ve yöresel tatlıları “pasca” denenmesi gereken ve mutfaktaki diğer önemli lezzetler arasındadır. Eğer vejeteryansanız yine kendinize uygun yiyecekler bulmak mümkün. Ev yapımı şarap geleneği olan Romanya’da en çok tüketilen içki türü şaraptır. Zamanla yaygınlaşmaya başlayan bira ise oldukça makul fiyatlarda satılmaktadır. Ülkenin kendine has içkisi “palinca” veya “tuica” sert bir içkidir. Bunun dışında sıcak şarapları “glühwein”, Moldovya üzümlerinden yapılan “grasa” ve “fetasa” şarapları da mevcuttur.

romanya alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Romanya’dan alınabilecek ilk hediye alternatifi lokal lezzetler olan Romanya’nın kendine özgü peynirleri, yerel içkisi palinca olabilir. Bunun dışında yün kazak, ahşap oyma eşyalar, halılar, seramikler, çömlek işleri ve ristaller tercih edilebilir. Ülkenin popüler alışveriş şehri elbette başkent Bükreş’tir. Alışveriş yapılacak pek çok yer bu kentte yer alır.  Şehirdeki Str Hanul cu Tei bölgesi antikacılar ve galerilerle doludur. Yine Iași’s Hala Centrala’da pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Şarküteri ve alkol alınan marketler genelde geceye kadar, alışveriş dükkanları ise pazar günü hariç her gün 9-6 arası açıktır.

avrupa rüyası romanya festivalleri

Festivaller

Hareketli ve renkli müzik festivallerine ev sahipliği yapan Romanya’nın bilinen festivalleri: Temmuz ayında Banffy Şato’sunda düzenlenen Electric Castle, Eylül ayında gerçekleştirilen Braşov Uluslararası Film Festivali, kültürel bir etkinlik olan Siphişora Ortaçağ Festivali, Ağustos ayında Transilvanya’da düzenlenen Untold Festivali ,Ekim ayında düzenlenen Jazz & More Festival ve Uluslararası Shakespeare Tiyatro Festivali ve Uluslararası Tiyatro Festivali’dir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31