Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Riga’da Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Yer

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 17 Mayıs, 10:20'de eklendi

Letonya‘nın en büyük şehri ve başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin en kozmopolit kentlerinden birisidir. Daugava nehrinin sağında bulunan Riga’nın Ortaçağ ve Rönesans izleri taşıyan Old Town bölgesi, şehre tarihi bir atmosfer katmaktadır. Ayrıca şehirdeki Art Nouveau binaları, UNESCO’nu  Dünya Miras listesinde yer almaktadır. Riga’da yaz kısa, kış uzun sürdüğü için ziyaret etmek için en uygun mevsim yazdır.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turunun uğrak yerlerinden biri olan Kuzey Doğu Avrupa’nın en büyük liman kentlerinden.

avrupa rüyası litvanya riga

Riga’da ziyaret etmemiz gereken yerler

Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli kısa ismiyle Milda, 1918-20 yıllları arasında hayatını kaybeden askerlerin ruhunu onurlandırmak adına 1935’te yapılmıştır. Özgürlüğü temsil ettiği için Letonya’nın önemli simgelerinden bir tanesidir. Anıtın yüksekliği 42 metredir. Anıt Letonya tarihini anlatan 13 farklı heykel ve rölyeften oluşur. Orta kısımdaki dikilitaş 19m yüksekliğindedir. Taşın üzerinde 9m yükseklikte özgürlük anıtı yer almaktadır. Anıtın figürü başında üç yıldız bulunan genç bir kadındır. Üç yıldız ise Letonya’nın Kurzeme, Vidzeme ve Latgale bölgelerini simgelemektedir. Anıtın bulunduğu Özgürlük Meydanı’nda resmi tören ve sosyal etkinlikler düzenleniyor. Temiz hava almak ve dinlenmek isterseniz meydandaki güzel çiçeklerle bezeli bahçeli Ulusal Opera Evi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

avrupa rüyası riga St.Peter

St.Peter Kilisesi

Şehrin birçok noktasından görülebilen Aziz Peter Kilisesi, Barok, Gotik ve Romanesk mimarinin harmanlarını taşır. Kilisenin inşa hikayesi Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Üç farklı mimari iz taşıması, uzun yıllar bu mimari etkilerle revize edilmesi ile alakalıdır. Kilisenin 72 metre yüksekliğindeki kuleye çıktığınızda Riga 360 derece ayaklarınızın altında olacak. Kuleye asansörle çıkılabiliyor. Kilisenin çıkışında Bremen Mızıkacıları Heykelini de görebilirsiniz.

avrupa rüyası riga katedrali

Riga Katedrali

Orta Çağ’ın en büyük kiliselerinden biri olan Dome Katedrali, Daugava Nehri’nin yakınlarındadır. 13.yüzyılın ortalarında tamamlanan yapıya, 15.yüzyılda şapel, orta ve yan nef eklenerek bazilikaya dönüştürülmüştür. Tarih içerisinde birçok hasara uğramış olan katedral, restorasyonlarla bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur. Baltık ülkelerinin en büyük koleksiyon müzelerinden Navigasyon Tarihi Müzesi de katedralin bünyesinde yer almaktadır.

avrupa rüyası riga Bourse

Bourse Sanat Müzesi

Letonyalıların mimari bir anıt olarak gördükleri, koleksiyon oluşmadan yapımına başlanan Bourse Sanat Müzesi, 1852-55 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapının mimarı Alman asıllı Harald Julius Bosse’dir. Müzede ilk etapta koleksiyonculardan, tüccarlardan parçalar toplanarak sergilenmiştir. Günümüzde ise binin üzerinde Batı Avrupalı sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

avrupa rüyası riga kalesi

Riga Kalesi

Asıl temeli 1330’da atılan Riga Kalesi, Daugava Nehri kıyısındadır. Asıl temeli dememin sebebi yapının İsveçliler tarafından ele geçirilmesi ve bunun üzerine 1447-1515 yılları arasında yeniden inşa edilmesi ile alakalıdır. Dikdörtgen formdaki kale üç kat ve çevresinde dört kuleden oluşuyor. Kale sahip olduğu tarih boyunca çeşitli tahribatlara maruz kalmış ve zarar görmüştür. Ne yazık ki bu yapının içini gezmek mümkün değil. Dışarıdan bakmakla yetiniyoruz.

Baltıklarn Paris’i Riga, Kuzey Avrupa turunun vazgeçilmez destinasyonlarından bir tanesi. Avrupa Rüyası İskandinav turuna katılabilir; güzergahta olan kenti kendiniz deneyimleyerek, Letonya anılarınızı oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Haziran 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31