Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Prag’ın En Güzel Yolu Altın Yol’da Görülecek Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 29 Haziran, 10:48'de eklendi

Altın Yol, Prag Kalesi’nin ayrılmaz bir parçası ve turistlerin Kuzey Avrupa turlarında gezecekleri Prag şehrinin önemli uğrak yerlerinden birisidir. Golden Lane 200 metre uzunluğundadır.16. yüzyılın sonunda Mannerizm tarzında inşa edilen küçük evlerin bulunduğu sokak, “altın”adını simyagerlerin şerefine sokağa bu ismi veren II. Rudolf’tan almıştır. Sokak, II. Rudolf’un muhafızları için yapılmış küçük ve renkli evlerden oluşmaktadır. Bir zamanlar Franz Kafka ve ve Nobel Ödüllü Çek yazar Jaroslav Seifert’in de aralarında bulunduğu birkaç önemli kişiliklere ev sahipliği yapmış bu küçük evlerin içinde keşfedecek çok fazla şey var. Prag’ın en güzel yollarından birisi olan Altın Yol’da görülecek yerler bu evlerin içinde.

avrupa rüyası prag altın yol

Evlerin Sakinleri ve Ziyaret Edilecek Yerler

On yıllar boyunca birkaç ev yıkıldı, 1657’den sonra sadece 14 ev kaldı. Artık kale nişancılarına ihtiyaç kalmadı, bu yüzden diğer mesleklerden daha fazla insan orada yaşamaya geldi. Golden Gate, hem zengin hem de fakir insanlara, sanatçılara, katiplere, üstbilgilere vb. ev sahipliği yaptı. Bu yaptığı ev sahipliği sayesinde oradaki evler birçok ziyaretçi topluyor. Bu caddenin ünlü sakinlerinden birisi 22 numaralı ev sahibi olan ünlü yazar Franz Kafka’dır. 16.yüzyıldan kalma bir konutun görünüşü nasıl diye merak ederseniz, muhafızların bir üyesi olan ve “Kızıl Musket” olarakmuhafızın evi 13 Nolu ev en iyi kanıtıdır, ziyaret edebilirsiniz.

Lane’in adı, ziyaretiniz esnasında 15 No’lu evde görülebileceği gibi, orada bir zamanlar yaşamış kuyumculardan gelmektedir. 16. yüzyılda sokak “Goldsmith Lane” adı belgelere geçmiş, daha sonra şimdiki “Golden Lane” olarak değiştirilmiştir.

No. 12’deki merdiven, Daliborka denilen kulenin önündeki terasa erişim sağlamaktadır. Bu yuvarlak top kule, Jagiello sur sisteminin bir parçasını oluşturmaktadır. Alt katı hapishane olarak kullanılmıştır. İlk ve aynı zamanda en tanınmış esir, 1498’de hapsedilen Kozojedy’in şövalyesi Dalibor’du.

çekya prag altın yol kafka evi

Efsaneler

Golden Lane, adını yalnızca filozof taşı veya gençliğin iksiri değil, aynı zamanda metale altın dönüştürmeye çalışan Rudolf II saltanatı sırasında sokakta yaşayan simyacılar hikâyesinden de almıştır. Bu hikayeler gerçeklere dayanmasa da, 20. yüzyılın başlarına tarihlenen gerçek bir hikaye var.

Yerel evlerden birinde yaşayan yaşlı felsefe doktoru Uhle, tüm parasını sihirle ilişik Souvenir dükkanda eski kitaplara harcamaktadır. Golden Lane’deki laboratuvarında gizli deneyler yapan doktorun evinden 1831’de büyük bir patlama duyuldu. İtfaiyeciler eve girdiklerinde ve ateşi söndürdüklerinde Uhle’yi elinde sarı bir taşla ölü buldular. Daha sonra taşların altın olduğu kanıtlandı. Altının eve nasıl girdiği hala bilinmiyor. Belki de gerçekten diğer birçok simyacının uzun zamandır gerçekleştirmeye çalıştığı hayalini gerçekleştirmesini sağlamıştı.

prag altın yol

Nasıl Gidilir?

Golden Lane, Prag Kalesi’nin kuzeydoğu köşesinde yer almaktadır. Tamvayların yanısıra Malostranska metro istasyonundan 22 ve 23 numaraları tramlarla ya da Eski Kraliyet Merdivenleri’nden Malostranska metro istasyonundan ulaşabilirsiniz.  Bir diğer alternatif Nerudova caddesi ve Hradcanske namesti üzerinden Charles Köprüsü’nden yürümektir.

Çalışma Saatleri (ücretli giriş için):

Nisan – Ekim

Her gün: 09: 00-17: 00

Kasım – Mart

Her gün 09: 00-16: 00

Çalışma Saatleri (ücretsiz giriş için):

Nisan – Ekim aylarında

Her gün 5:00 – 24:00

Kasım – Mart aylarında

Her gün 06:00 – 23:00

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Çekya’nın başkenti Prag‘da Altın Yolu keşfedebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31