Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Prag’da Kesinlikle Yapılması Gereken 5 Şey

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 11 Mayıs, 10:18'de eklendi

Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde hayat bulan Prag, Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Avrupa’nın cazip şehirlerinden biri olarak tarihi ve kültürel zenginlikleriyle seyahat severlere benzersiz deneyim sunan şehir, Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu duraklarından bir tanesi. 

avrupa rüyası prag old town

Prag’da kesinlikle görülmesi gereken yerler neresi?

Şehrin Kalbi Old Town (Eski Şehir) Meydanı

Prag’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında gelen meydan, şehrin iki ana meydanlarından birisidir, şehrin kalbi ve en eski meydanıdır. 1922’den beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan meydan, Orta çağ’da bir ticaret alanı olarak faaliyet gösterirken beraberinde tarihi olaylara, taç giydirme törenlerine ve idamlara şahit olmuştur. Şehri dolaşan sokaklar ve renkli binalar arasında çevrelenen Old Town Meydanı, çevresinde önemli eserler de barındırıyor. Jan Hus Anıtı, Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi, Eski Belediye Sarayı meydanda bulunan önemli yapılar arasındadır.

avrupa rüyası prag astronomik saat kulesi

Astronomik Saat ve Old Town Hall

Old Town Hall yani Eski Belediye Sarayı ve üzerindeki Astronomik Saat Old Town Meydanında bulunan yapılardan.15.yüzyılda yapılmış, restorasyonlar atlatmış ancak hala tarihe meydan okuyan Orloj isimli Astronomik Saat, dünyada çalışan en eski saatlerden ve şehrin sembollerinden bir tanesi. Saatteki 12 zaman dilimi 12 burcu temsil etmektedir. Her saat başında hareketli figürler farklı animasyonlarla hareket etmeye başlıyor ve turistlerce ilgiyle izleniyor. Üç kısımdan oluşan saatte ilk kısım havari figürlerden oluşur; ikinci kısım Ortaçağ görüşünü yansıtır; üçüncü kısım ise burçların ve zamanın yer aldığı kısımdır. Romanesk ve Gotik izler taşıyan Old Town Hall’ı ziyaret edebilir, kulenin tepesine çıkarak şehrin manzarasını ayaklarınızın altına serebilirsiniz.

avrupa rüyası prag kral köprüsü

Karl Köprüsü

Prag’da görülmesi gereken önemli yerlerden ve şehrin sembollerinden bir diğeridir Karl Köprüsü. Günümüzde sadece yaya kulllanımına açık olan köprü 1357-1400 yılları arasında Kral IV. Karl tarafından yaptırılmıştır. Köprünün her iki ucunda birer kule, üzerinde ise Barok üslupta 30 tane heykel bulunuyor. Aziz John Nepomuk heykeli en ünlü olanı olanıdır. Köprü 515.8 metre uzunluğundadır. Old Town ile Prag Kalesini birbirine bağlayan köprü  ziyaretinizde eşsiz manzara keyfi için uğramanız gereken yerlerden birisi.

avrupa rüyası prag kalesi

Prag Kalesi

Dünyanın en büyük kalelerinden birisi sayılan inşası 9. yüzyıla dayanan Prag Kalesi, Lesser Town bölgesinde yer alıyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi olma özelliği taşıyor. Bir kaleden daha fazlası olan yapı birçok önemli yapıyı da bünyesinde barındırıyor. Aziz Vitus Katedrali, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Eski Kraliyet Sarayı,Kraliyet Bahçesi bu yapının içerisinde yer alıyor.

avrupa rüyası prag aziz vitus katedrali

Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi içinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, Saray kilisesi olarak inşa edilmiştir. 1344’te inşa edilen yapıya, 19.yüzyılda Gotik eklemeler yapılmıştır. Pek çok kral ve kraliçenin taç giyme törenine ev sahipliği yapan gotik yapı, Prag’ın simgelerinden birisi. Katedralde Bohemya’nın eski kralı Jiriz Podebrad, IV. Charles, dört karısının mezarları bulunmaktadır. Katedral içerisinde dikkat çekenler; Meryem Ananın tasvir edildiği vitraylar, batı cephesindeki çörtenler isimli oluklar, “Soylu Frederick’in Uçuşu” isimli ahşap pano, Çek ressam Alfons Mucha’nın pencere çalışması, dua odaları, 14. yüzyıldan kalma koro mahalli, kraliyet mozolesi, Frantisek Kysela’dan “Gülpencere”, Aziz Vaclav Şapeli, süslü uçan payandalar, altın taç kapıdaki gotik tonozlar, büyük kuledeki devasa Sigismund çanı, kraliyete ait eserler ve eşyalar mutlaka görülmelidir.

Cazibenin, tarihin, kültürün ve gözleri hayran bırak eşsiz mimarinin merkezlerinden birisi Prag‘ı Avrupa Rüyası ile ziyaret edin! Böyle bir şehri anılarınıza katmadan geçmeyin.

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Haziran 2018
  2. Geri bildirim: Prag'ın En Güzel Yolu Altın Yol'da Görülecek Yerler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 29 Haziran 2018

Yazıya 3 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ERCUMENT SAPMAZ 11 Mayıs 2018

Çok güzel anlatmış siniz teşekkürler

Recep Uzmanoğlu 11 Mayıs 2018

Şu güzelliğe bak ya, rüyalarımda görüyorum artık bu turu

Ecem Güneş 11 Mayıs 2018

Harika ? ben geliyorum ?

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31