Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Polonya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 28 Mayıs, 10:50'de eklendi

Avrupa’nın ortasında, Baltık Denizine uzun bir kıyısı bulunan Orta Avrupa ülkelerinden Polonya, doğusunda Rusya ve Litvanya ve Belarus, batıda Çek Cumhuriyeti ve Almanya, güneyde Slovakya ve Ukrayna ile komşudur. Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile gezebileceğiniz Polonya, sahip olduğu tarihi kilise ve müzeleriyle oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Tarihi boyunca yüzlerce savaş görmüş ve çeşitli direnişler geçirmiş bir ülke olan Polonya, tüm bu zorluklara rağmen sahip olduğu değerleri bu günlere kadar getirebilmiştir.

avrupa rüyası polonya wroclaw

Önemli Şehirler

Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Başkent Varşova dışında ülkenin önemli şehirleri Krakow, Lodz, Poznan ve Wroclaw’dır. Eyalet sistemiyle yönetilen Polonya, toplamda 16 adet eyaletten oluşmaktadır. Polonya’daki eyalet başkanlığındaki şehirler Wroclaw, Bydgoszcz/Toruń, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra, Katowice, Kielce, Olsztyn, Kraków, Varşova, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Poznań ve Szczecin’dir.

avrupa rüyası polonya krakow old town

Gezilecek Yerler

Varşova şehri ve Varşova‘nın ünlü deniz kızı heykeli, Töton Şovalyelerinden günümüze gelen gotik mimariye sahip Gdansk şehri, uçsuz bucaksız bir arazi Slowinski Ulusal Parkı, içerisinde 2.000’den fazla göl barındıran bir doğal park Mazury Gölü, Wawel Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Krakow, Krakow şehri yakınlarında bulunan Dünya’nın en eski  tuz madeni Wieliczka Tuz Madenleri, Avrupa’nın el değmemiş arazilerinden biri olan Tatra Dağları, II. Dünya Savaşının acı günlerinin şahidi Auschwitz Birkenau Toplama Kampı, 1275 yılında açılan Avrupa’nın en eski restoranı Piwnica Swidnicka ve dünyanın en büyük tuğla kalesi Malbork  Polonya ziyaretinde görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

avrupa rüyası mutfağı pierogi

Polonya Mutfağı

Polonya mutfağı komşu ülkelerin mutfağından etkilenmiştir. Mutfağın temel besin malzemeleri arasında lahana ve patates yer alır. Bunlar dışında ördek ve domuz eti, balık, lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzeler, tahıllar mutfakta önemli yere sahiptir. Sosis de bu mutfakta önemlidir; kielbasa ismiyle anılır ve değişik çeşitleri vardır. Mutfağın önemli besinleri arasında; bir tür mantı olan pierogi; pancar çorbası barszcz, sebzeli ve makarna tavuk suyu çorbası rosol; kış çorbası zurek;karışık et, sosis ve lahana ile yapılan yahni bigos; lahana dolması golabki; mantar ve peynirden yapılan atıştırmalık zapiekanka; en sevilen Polonya keki makowiec, en çok tercih edilen tatlı mazurek bilinen lezzetler arasındadır. Polonya’da Tyskie, Zywiec, Lech ve Zubr ülkenin en bilindik bira markalarıdır. İçinde altın parçaları içeren Gdansk Goldwasser ve yeşil otlu Zubrowka Bison ülkenin en ünlü vodka markalarıdır.

avrupa rüyası alışveriş magnet

Alışveriş Rehberi

Kehribardan yapılmış takılar, seramikten yapılmış mutfak ürünleri ve süs eşyaları, Torun şehrinin Ginger Bread adındaki meşhur zencefilli kurabiyeleri, ahşaptan yapılmış her türlü dekoratif ve kutular, koyun postundan yapılmış sıcak tutan yelekler, çoraplar, ayakkabı ve terlikler, el dokuması kilimler Polonya’dan alınabilecek hediye alternatiflerinden bazılarıdır.

Alışveriş merkezleri olarak Łódź şehrinde bulunan ve Avrupa’nın ikinci en büyük alışveriş merkezi olan Manufaktura, Katowice’deki modern ve lüks mimariye sahip Silesia City Center, Polonya’nın ünlü outleti Fashion House alışveriş yapılacak yerlerden bazılarıdır.

avrupa rüyası polonya ulaşım

Ulaşım

Polonya ekonomik bir ülke olduğu için kaliteli olan ulaşım da bu özelliği taşımaktadır. Polonya’da şehirler arası ulaşım tren ve otobüsler aracılığıyla sağlanıyor. Polonya’da tren ile ulaşım için icc intercity, otobüsle ulaşım için Polski Bus isimli şirketi tercih edebilirsiniz. Polonya’nın başlıca limanları Szczecin, Świnoujście, Gdynia ve Gdansk’tır. Uluslararası hava seferleri Varşova Havalimanı’ndan yapılır.

avrupa rüyası polonya festivaller

Festivaller

Polonya’nın her türlü zevke hitap eden müzik festivalleri vardır. Bu festivaller arasında club, elektro ve tekno müziğiyle harmanlayan sahil festivali Audioriver; müzik, tiyatro, film gibi farklı dalları bir araya getiren Heineken Open’er Festival; Polonya Havacılık Müzesi’nde gerçekleştirilen Coke Festival; Katowice’de Üç Göller Vadisi’nin ormanında düzenlenen OFF Festival, yine aynı vadide eski bir kömür madeninde düzenlenen geniş müzik yelpazesine sahip Tauron New Music Festival sayılabilir. Bunlar dışında Bialystok Up To Date, Sacrum Profanum, Bolków Kale Partisi, Warszawski Festiwal Filmowy, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie düzenlenen diğer etkinlikler arasında yer alır.

Ünlü Kişilikler

Polonya’nın en ünlü sanatçısı, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin’dir. Tanınmış yazarları Adam Mickiewicz, Jan Polkowski, Adam Zagajewski, Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Julian Kornhauser, Ewa Lipska ve Rafal Wojaczek’tir. Nobel Ödülü alan edebiyatçıları Czesław Miłosz, Henryk Sienkiewicz,Władysław Reymont ve Wisława Szymborska’dır. Jan ve Alicja Wyganowski, Marcin Gronkowski, Jakub Zeligowski, Piotr Modliński dünyaca ünlü gümüş takı tasarımcılarıdır. Önemli sinema yönetmenleri ise Roman Polanski ve Krzysztof Kieślowski’dir.

Yorumlar
Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31