Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Oslo’daki Munch Müzesi ve Munch’ın Çığlığını Keşfedin!

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 16 Temmuz, 11:36'de eklendi

Modernizmin önde gelen sanatçılarından biri olan Norveçli Edvard Munch, 1890’lardaki sembolist hareketin bir parçasıydı ve 1900’lerin başından itibaren ekspresyonist sanatın öncülerinden biri haline geldi. 23 Ocak 1944’te Oslo‘nun eteklerinde bulunan Ekely’deki evinde yaşamını yitiren Munch; resim, grafik sanatı, çizim, heykel, fotoğraf ve film alanlarındaki kararlı çalışmalarıyla Norveç ve uluslararası sanat tarihinde eşsiz bir pozisyon kazanmıştır. Başarılı sanatçı özellikle “Çığlık” tablosuyla bilinmektedir. Bu tablo, modern insanın varoluşsal kaygısının ve umutsuzluğunun bir ifadesini temsil eden önemli bir eserdir.

avrupa rüyası oslo çığlık tablosu

Çığlık Tablosu

Sanatçının fırçalarından doğan Çığlık tablosu, iki elini kafasının iki yanına kaldırmış köprünün ortasında duran cinsiyetsiz bir figürden oluşuyor. Çığlık atar vaziyette olan ana figür genel ambiyansta korku teması yaratıyor. Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosundan sonra sanat tarihinin ikinci en ünlü eseri olan Çığlık, insanoğlunun varoluşsal ızdıraplarını en iyi şekilde anlatıyor. Tablonun esin kaynağı yine sanatçının kendisidir. Bir gün iki arkadaşıyla birlikte yolda yürürken melankolik bir havaya kapılan sanatçı, o anda hissettiği endişe ve doğanın çığlığını bu tablosunda yansıtmıştır. Çığlık tablosu eser olarak sanatçısının önüne geçmiş, popüler kültürün önemli öğelerinden biri haline gelmiştir.

norveç oslo müzesi çığlık tablosu

Munch Müzesi

Müzenin finansörü Oslo Belediyesi, 1946’da Munch Müzesi kurma kararını verdi. 1963 yılının Mayıs ayında, sanatçının doğumunun 100.yılı şerefine müze kapıları ziyaretçilere açılmıştır. Munch ölmeden önce eserlerini müzeye bağışlamış, bazı eserleri ise kız kardeşi Inger Munch tarafından bağışlanmıştır.

Bugün Munch Müzesi’nin yarısından fazlası Edvard Munch’un resimleri ve baskı motiflerinden oluşmaktadır. Tüm resimlerinin en az bir kopyası ise kalıcı olarak koleksiyona eklenmiştir. Ana eserlerin yanı sıra 1200 resim, 1800 baskı, altı heykel, 500 plaka, 2240 kitap ve fazlası müzede yer almaktadır. Müzede sergi alanı dışında eğitim ve muhafaza tesisi ve sahne alanı bulunmaktadır.

Müze haftanın her günü 10-5 arası açık. 18 yaş altı için ücretsiz. Yetişkinler için 120 NOK (yaklaşık 6 TL), öğrenci ve 10 kişi üzeri gruplar için 60 NOK(yaklaşık 35 TL)dur.

Norveç‘in Oslo kentine bulunan Munch Müzesi, sanatseverler ve  turistler için önemli bir uğrak noktası. Kuzey Avrupa turunda ziyaret edeceğiniz Oslo’ya gitmişken, Munch Müzesi’ni es geçmeyin!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31