Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Oslo’da Gezilecek Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 29 Mayıs, 10:19'de eklendi

İskandinavya’nın dördüncü büyük şehri ve Norveç‘in başkenti Oslo, 1049’da kurulmuş bir liman kentidir. Yüksek yaşam standartlarına sahip, gelişmiş ülke tarihi ve modern yapılarıyla seyahatseverlerin sevdiği yerlerden birisidir. Eşsiz manzaraları, doğası, müzeleri, alışveriş noktaları, sokakları… gezerken keyif alabileceğiniz bir çok noktaya sahip. Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turunun önemli destinasyonlarından biri.

avrupa rüyası norveç oslo opera binası

Oslo’da gezilecek yerler şöyle:

Opera Binası

İskandinavya’daki en modern yapılardan birisi olan Opera Binası, Norve’in sosyal kültürel etkinliklerinin adresidir.

“Buzdağı” şekilli, eğimli, beyaz çizgili yapıda iç ve dış mekanlarda çeşitli sanat projeleri yaptırıldı. Bunlardan en dikkat çekici olanı Monica Bonvicini’nin paslanmaz çelik ve cam panellerden yapılmış heykeli olan She Lies’tır. Başkent Oslo’nun ünlü simgelerinden biri olan Opera Binası, Bjørvika semtinde bulunuyor. Norveç’te inşa edilen en büyük kültür binası olan yapı, 2008 yılından beri turistlerin ilgi odağı.

avrupa rüyası norveç oslo Karl Johans Gate

Karl Johans Gate

Şehrin en eski bölgelerinden birinde bulunan Karl Johans Gate, ismini İsveç kralı XIV. Karl Johan’dan almıştır. Kraliyet Sarayı’ndan Oslo’nun ana tren garına kadar uzanan cadde, şehrin ana bulvarıdır ve üzerinde en trend markaların mağazaları yer almaktadır. Eğer Oslo’nun gece hayatını keşfetmek isterseniz de burası doğru adrestir.

avrupa rüyası norveç oslo Trinity Kilsesi

Trinity Kilisesi

Neo-gotik üsluptak Trinity Kilisesi yani Trefoldighetskirken dikkat çekici bir şekilde dekore edilmiş iç mekanlardan oluşur. Şehrin en güzel kiliselerinden biri olan yapı, güzel vitray pencereler sahiptir ve sekizgen formdadır. Kilisede çoğunlukla çeşitli koro konserleri düzenlenir ve 1200 kişiye kapasiteye sahiptir.

avrupa rüyası norveç oslo The Vigeland Müzesi

The Vigeland Müzesi

Seçkin 20. yüzyıl Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland‘ın eseri olan bu eşsiz müze ve heykel parkı Norveç’in en turistik yerlerinden birisidir. Parktaki tüm heykeller Gustave Vigeland tarafından tam boyutlu olarak kille şekillendirilerek yapılmıştır.

avrupa rüyası norveç oslo kraliyet sarayı

Kraliyet Sarayı

Görkemli Neoklasik bir yapı olan Kraliyet Sarayı‘nın yapımına 1824 yılında başlanmış ve ilk olarak 1849’da Kral I. Oscar tarafından kullanılmıştır. Resmi kraliyet ikametgahı olan bu sarayda çok sayıda kraliyet mensubu yaşamıştır. Norveç’in bugünkü kralı Harald V bugün burada yaşamaktadır. Saray ziyaret için sadece yaz aylarında açıktır ve sarayı gezmek için rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Açılış saatlerinde bahçeyi gezebilir hatta sansınız varsa muhafızların değişme törenini bile görebilirsiniz.

avrupa rüyası norveç oslo viking gemi müzesi

Viking Gemi Müzesi

Viking Gemi Müzesi, Oslo Üniversitesi Kültür Tarihi Müzesi’nin bir parçasıdır ve Viking tarihine ışık tutmaktadır. Ayrıca Tune, Gokstad, Oseberg ve Borre höyük mezarlığı arkeolojik buluntuları da barındırmaktadır.

avrupa rüyası norveç oslo fram müzesi

Fram Müzesi

Norveç kutup keşfinin hikayesini anlatan Flam Müzesi, Oslo’daki Bygdøy yarımadasında yer almaktadır. Fram Müzesi, Kon-Tiki Müzesi dahil olmak üzere Norveç Kültür Tarihi Müzesi; Viking Gemi Müzesi; ve Norveç Denizcilik Müzesi gibi diğer birçok müzenin bulunduğu bir bölgede yer almaktadır. 20 Mayıs 1936’da açılan yapı, üç büyük Norveçli kutup kaşifi Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup ve Roald Amundsen onurlandırmış ve Norveç kutup keşfini konu almıştır. Müze ayrıca kutup bölgelerinin faunasının resimlerini de sergiliyor.

avrupa rüyası norveç oslo munch müzesi

Munch Müzesi

Dünya çapında özellikle “Çığlık” isimli tablosuyla tanınan Norveçli ekspresyonist ressam Edvard Munch‘ın hayatına ve eserlerine adanmış bir sanat müzesidir. Sanata biraz da olsa ilgisi olan herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerden birisidir.

Kültür, yapı, modernite, gelişmişlik, doğa kavramlarıyla karşımıza gelen Norveç’in merkezi Oslo, Kuzey Avrupa istikametinde inmeniz gereken duraklardan birisi. Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile keşfedebileceğiniz Oslo, anılarınıza katmanız gereken şehirlerden.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31