Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç’te Doğa Harikası Bir Şehir Alesund

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 18 Mayıs, 10:22'de eklendi

Fiyortların macera başkenti olan Alesund, Norveç‘te doğa harikası bir şehir. Norveç’in en iyi bilinen doğal ve kültürel cazibe merkezi olan Ålesund’un Art Nouveau (Jugendstil) mimarisi, bir masal diyarını ziyaret etmek kadar büyüleyici hisler uyandırıyor. Norveç’in Møre og Romsdal ilçesinde bir kasaba olan Ålesund, bölgenin idari merkezi ve Sunnmøre bölgesinin ana nakliye yerleşimi. Kanat şeklindeki bir yarımada üzerinde kurulu kasaba, şu anda Norveç’in en büyük cod-fishing filosunun da ana üssü konumunda.

Norveç’in batısında, Alp Dağlarına açılan bir kapı konumunda olan kent, 1904 yılında geçirdiği yangının ardından neredeyse yok olmuştu. Ancak orijinal haline sadık kalınarak yeniden inşa edilen kent, Fjellstua Dağı’nın olağanüstü manzarası ile büyüleyici bir güzelliğe sahip. Norveç’in en önemli balıkçılık limanlarından biri olan Alesund ve çevresinde ziyaret edebileceğiniz adreslerin en önemlileri, Fjellstua Viewpoint, Borgernes veg ve Aksla Stadion, Hike Sukkertoppen the Sugar Top, Brosundet i Ålesund, Alnes Lighthouse, Atlantic Sea Park, Jugendstilsenteret, Aalesunds Museum, Sunnmoere Museum olarak sıralanıyor.

avrupa rüyası norvec alesund gezilecek yerler

Alesund’da Yapılacak Şeyler

Çekici, canlı ve şaşırtıcı bir yer olan Alesund’da fiyortların ve dağların nefes kesen manzarası için şehir parkından Fjellstua’ya çıkın. Dağın tepesinde, çevrenizdeki adaların ve dağların manzarasını seyrederken doğal çevrede dolaşmanızı sağlayan güzel yürüyüş yolları da bulunuyor. Fjellstua’da geleneksel Norveç lezzetleri sunan bir restoranda karnınızı doyurabilirsiniz.

Tueneset Koruma Alanı içerisinde yer alan ve Tueneset’teki Atlantik Deniz Parkı (Atlanterhavsparken), Kuzey Avrupa’nın en büyük tuzlu su akvaryumu. Dalış da dahil olmak üzere çeşitli aktiviteler sunan ve ziyaret ettikten sonra, yürüyüş yolları ve Atlantik Okyanusu’nun büyüleyici ve görkemli bir manzarasıyla güzel bir yeşil alan olan Tueneset’in tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölgede, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Alman savaş makinelerinin sığınaklarını ve kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz.

Hellebroa tarafında iki merkezi ada olan Aspøy ve Nørvøy’yi birbirinden ayıran Brosundet Köprüsü’nün görüntüsü oldukça etkileyici. Hellebroa’da aynı zamanda turistler ve yöre halkı arasında çok popüler olan bir açık hava restoranı da bulunuyor. Buradan turist teknesi alanına ve Skateflua’ya doğru daha fazla restoran ve açık havada hizmet veren alanlarla yürüyebilirsiniz. Ayrıca, Skateflua’dan, çeşitli turistik yerleri gezebilir ve popüler destinasyonlara giden tekneleri yakalayabilir, balıkçı teknelerinden balık satın alabilir ve hava güzelse rafting yapmaya gidebilirsiniz.

Alesund’a gelmişken, UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Geirangerfjord’u ziyaret etmeli ve tartışmasız en muhteşem fiyort deneyimini yaşamalısınız. Yaz aylarında ise, Geiranger’e giden Hurtigruten ile günübirlik bir gemi turu yapabilirsiniz. Diğer yandan Geiranger’e bir fiyort gezisi için Hellesylt’a giden bir otobüse atlayıp akşam saatlerinde Ålesund’a dönebilirsiniz. Kış aylarında şehir çevresindeki pek çok dağa giden bir otobüse binip kayak yapmaya gidebilirsiniz.

Kuzey Avrupa Turu ve İskandinav Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Norveç’te Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen’i görebilir, muhteşem fiyortlarda İskandinav coğrafyasına doyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31