Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç’in En Gözde 5 Fiyordu

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 13 Ağustos, 18:22'de eklendi
Kuzey Avrupa turunda Norveç Fiyordlarını keşfetmek için saatler veya günler harcadığınızda, mistik güzelliğinden, yemyeşil tepelerinden, yüksek uçurumlarından ve su berraklığından asla sıkılmayacaksınız. Buz çağları boyunca, derin vadiler ve dar girişler okyanus suyu ile dolar ve bu da genellikle fiyord olarak adlandırılan doğal harikaları yaratır. Dünya genelinde birçok fiyord olmasına rağmen, Norveç kıyı şeridinde boylu boyunca uzanan fiyordlar şaşırtıcı güzelliklerinden dolayı en popüler olanıdır. Norveçli fiyortları çevreleyen dağlar ve köyler de inanılmaz manzaralar ve maceralar sunuyor. Norveç’te yaklaşık 1190 fiyord bulunuyor. Hepsini yazıya dökmek ve tanıtmak elbette mümkün değil. 
Rahatlamak ve okyanusun güzelliğinin tadını çıkarmak için harika bir yer olan fiyordların en güzel beş tanesi bu listede.
 
Norveç Geirangerfjord

Geirangerfjord

Derin mavi suların ve görkemli dağların olağanüstü manzarasıyla Geirangerfjord, Norveç’in en çok ziyaret edilen fiyortları arasında yer alıyor. Burayı ziyaret ettiğinizde, muhteşem bir güzellik olan doğrudan fiyort içine şarlayan ünlü şelalele Yedi Kızkardeşleri de görebileceksiniz. Kış kayakları, mükemmel balık avı, kano ve nehir raftingi ile Norveç’in en dramatik manzaralarını sunan yürüyüş parkurları gibi diğer heyecan verici fırsatlar da bolca bulunmaktadır.
Norveç Magdalenefjord 

Magdalenefjord

8 km uzunluğunda ve 5 km genişliğindeki Magdalenefjord, diğer fiyortlardan farklı bir etkileşim sunan benzersiz bir coğrafi konuma sahiptir. Spitsbergen’in batısındaki Svalbard takımadasının batısında yer alan fiyort, Norveç’ten uzakta olmasıyla eşsizdir. Uzakta ve arktikte yer alan fiyort, kutupsal bir özellik taşımaktadır. Diğer fiyortlar gibi etrafında gür ormanlar ve yeşillikler görmeniz pek mümkün değil. Serin ve berrak havası, buzlu suları ve çevredeki boşluğu ile daha çok vahşi bir his veriyor insana. Bu fiyortta diğer fiyortların yemyeşil çevresi, buzulların ihtişamı ile değiştirilmiştir.
Norveç Sognefjord 

Sognefjord

Norveç’in en büyük fiyortu olan Sognefjord da büyük eğlence ve macera sunan fiyortlardan birisi. Popüler gezi seçenekleri arasında Norveç’in Urnes’deki en eski çukur kilisesi, Gudvangen’deki Viking Köyü, Gudvangen’in Sihirli Beyaz Mağaraları ve geniş güzellik ve vahşi yaşam çeşitliliği nedeniyle Norveç’in Büyük Kanyonu olarak adlandırılan Aurlandsdalen Vadisi sayılabilir. Ziyaretçi olarak, dünyanın en dik demiryolu trenlerini, Flåm Demiryolu, karla kaplı dağları ve çevredeki şelaleleri gezmek gibi çok çeşitli heyecan verici maceralardan birini seçebilirsiniz. Ek aktivite olarak arasında doğal yollar boyunca yürüyüş yapabilir ve muhteşem fiyort etrafında dingin bir gezintiye çıkabilirsiniz.
Norveç Hardangerfjord 

Hardangerfjord

Norveç’in ortasındaki Hardanger bölgesinde 179 km uzunluğunda olan Hardangerfjord, ülkenin en büyük ikinci ve gezegendeki üçüncü büyük fiyorttur. Rengarenk meyve ağaçları ve bahçeleri nedeniyle canlı ve popüler bir bölgede yer alan fiyort, ağaçların çiçek açmasını görmek isteyen ziyaretçiler tarafından genellikle Mayıs ayında ziyaret ediliyor. Norveç’in en görkemli şelalesi olan Vøringsfossen Şelalesi gibi bir dizi doğal harikayı görmek için de eşsiz bir yerdir. Görülmesi gereken diğer oluşumlar arasında doğal bir manzaraya sahip bir dağ olan ve bir dağdan uzayan devasa bir kaya olan devasa Folgefonna Buzulu ve Trolltunga sayılabilir.
Norveç Lysefjord 

Lysefjord

Norveç’te diğer birçok fiyorttan daha küçük olmasına rağmen, Lysefjorden yılda yaklaşık 300.000 ziyaretçiyi kendine çekiyor. Bu fiyortu bu kadar özel yapan şey Preikestolen veya diğer adıyla Müezzin Kayası. Geniş, düz plaketi olan Pulpit Kayası’nın üzerinde duran ziyaretçiler; adrenalinin yanısıra, büyük fiyordun üzerinde açık havada yaklaşık 600 metre yukarıdan eşsiz manzaranın tadını çıkarıyor. Burada yer alan bir başka nokta olan Kjerag Dağı; fotoğrafçılık, kaya tırmanışı ve base jumping için fırsatlar sunuyor.
 
Katılacağınız İskandinav Rüyası ve Kuzey Avrupa turu, dramatik Norveç fiyortlarında size eşsiz bir deneyim ve unutulmaz bir gemi yolculuğu sunuyor. Kaçırmayın derim.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31