Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç’in Doğa Harikası Lofoten Adaları

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 17 Ekim, 15:21'de eklendi
Norveç'in Doğa Harikası Latofen Adaları
Kendi başınıza planladığınız Kuzey Avrupa turunuzda ziyaret edeceğiniz Norveç‘in gözde ve el değmemiş doğasına sahip yerlerden birisi Lofoten Adaları olmalı. Kuzey Kutup Dairesi’nin çok ötesinde, Norveç Denizi’nin çalkantılı sularına yayılmış vahşi doğaya, görkemli dağlara, derin fiyortlara sahip benzersiz bir yer. Ziyaretçilere keyifli deneyimler sunmanın yanı sıra, Lofoten yerel doğayı, kültürü ve çevreyi korumak, sosyal değerleri güçlendirmek ve ekonomik açıdan yaşanabilir olmak istediği için, Sürdürülebilir Destinasyon olarak belgelendirilmiştir. Bu noktada belediye ve seyahat endüstrisi, Lofoten’in hem yaşamak hem de ziyaret etmek için harika bir yer olmasını sağlamak adına yakın işbirliği yapmaktadır.

Unutulmaz doğa deneyimleri arıyorsanız, kesinlikle sizi hayal kırıklığına uğratmayacak doğru adres burası. Bölgenin farklı manzaraları nedeniyle yürüyüş, kayak, balık tutma, okyanus raftingi veya tüplü dalış için geniş seçenekler sunmaktadır. Bu ada ayrıca dünyanın en kuzeydeki sörf sitelerinden ve Norveç’teki en iyi yerlerden biridir.

Lofoten’de Yapılacaklar

Lofoten’in Viking Çağına güçlü bir bağlantısı vardır. Bu nedenle burada yapılacaklardan birisi Lofotr Viking Müzesi’ni ziyaret edip, Viking Çağını yaşamak olacaktır.
Sıcak Körfez Akıntısı nedeniyle bu ada dünyanın diğer bölgelerinden aynı enlemde ancak daha yoğun bir iklime sahiptir. Ziyaretlerinizin tarihine göre Mayıs ayının ortasından Temmuz ortasına kadar gece yarısı güneşini, Eylül ayından Nisan ayına kadar da kuzey ışıklarını deneyimleyebilirsiniz.

Balık avlamanın yaygın olduğu adada yapılacak şeylerden bir diğeri küçük balıkçı köylerini ziyaret etmek olacaktır. Burada, eski bir balıkçının kabini olan Rorbu’da kalabilir ve yumurtlayan morinadan yapılmış balık yemi yiyebilirsiniz.

Lofoten mükemmel balıkçılık, kuzey ışıkları ve gece yarısı güneşi gibi doğa manzaraları ve küçük balıkçı köyleriyle bilinir. Adalar arasında dolaşın, balık tutmaya gidin ya da gökyüzünde yükselen deniz kartallarını izleyin. 

Kuzeyin engin gökyüzünün, sivri kayalıkların, göllerin, koyların birbiriyle bütünleştiği ve etrafına küçük balıkçı kasabalarının serpiştiği bir yer burası; Evet, Lofoten Adaları. Muhteşem doğasının yanısıra Norveç balıkçı köylerinin çoğunluğunun sağladığı zenginlikten dolayı Norveç balıklarının tadına bakabilirsiniz. Norveç’i adım adım gezerken, burayı sakın es geçmeyin, pişman olursunuz.

 

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İskandinavya Büyüleyici Doğa Harikası Yerler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 15 Haziran 2020

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31