Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Milli Parkları

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 4 Nisan, 13:31'de eklendi

Doğasıyla insanları büyüleyen ve kendisine çağıran Norveç aynı zamanda milli parklarıyla oldukça ünlüdür. Biz de Norveç milli parkları arasından en iyi 5 tanesini sizler için listeledik. Olabilecek Norveç seyahatinizde yardımcı olması dileğiyle. Trekking, yürüyüş yapabileceğiniz Norveç milli parkları sizler için yazdık.

Norveç milli parklarında trekking yapabilirsiniz.

1.Jotunheimen National Park

2469 metre Galdhøpiggen de dahil olmak üzere yaklaşık 2000 metre yüksekliğindeki 250 dağ ile Jotunheimen zirvede doğayı sizlere sunmaktadır. Yürüyüş, bisiklet, tırmanma veya kayak aktivitelerini doyasıya yaşayacağınız bu yerde, şelaleleri dinleyin ve özgürce kamp yapın, geceyi parkın ahşap kulübelerinin, kabinlerinin içinde.

Çok sayıda görkemli dağ, güzel göl, harika buzullar ve Jotunheimen milli parkına ev sahipliği yapar. Jotunheimen, güzel yollar ve parkurlar, muhteşem manzaralar, sadece hayal edebileceğiniz kadar taze hava ve aksiyon dolu – eğlenceli ve aile dostu aktiviteler ve gezilere kadar her şeyle doludur. Burada daha önce hiç olmadığı gibi özgürlük, mistisizm, barış ve yalnızlığı deneyimleyebilirsiniz. Burada ömür boyu sürecek anılar yaratabilirsiniz!

Kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da trekking yapabilirsiniz. Aksiyon dolu maceralar istiyorsanız rafting sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Fırsatlar sonsuz!

Yaz aylarında yapılacak en önemli şey yürüyüş yapmak ve sayısız patikaları ve yolları keşfetmek. Bölgenin birçok harika buzulundan birini keşfederek buzul yürüyüşüne de gidebilirsiniz.

Norveç milli parklarında buzul göllerini görebilirsiniz.

2.Jostedalsbreen National Park

Jostedalsbreen Milli Parkı’nın neredeyse yarısı, Avrupa anakarasındaki en büyük buzul olan Jostedalsbreen buzulu ile kaplıdır.

Milli park, yemyeşil bitki örtülü vadilerden çıplak dağ ve buzul manzaralarına kadar birbirinden kısa bir mesafede bulunan çok çeşitli doğal ortamlarıyla ünlüdür. Bu bölgede kısa bir yürüyüş bir sezondan diğerine yürüyüş gibidir.

Jostedalsbreen Milli Parkı’na Jostedalen (Luster), Fjærland (Sogndal) ve Veitastrondi’den kolayca ulaşılabilir ve buzul yürüyüşlerine katılabilir, Jostedal ve Fjærland’daki buzul müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Norveç milli parklarında buzulları yakından görebilirsiniz.

3.Folgefonna National Park

Doğaya hoş geldiniz! Rosendal’daki Folgefonn Merkezi milli parkın ziyaretçi merkezidir ve oşinograflar ve iklim araştırmacıları ile işbirliği içinde doğa hakkında ilginç bilgiler sunar ve açık hava arayışlarını teşvik eder. Denizde ve Hardangerfjord’da yaşam, küresel ve yerel iklim gelişmeleri ve milli parkın biyolojik çeşitliliği, merkezde yaşayabileceğiniz şeylerden bazılarıdır.

Ayrıca dışarı çıkıp bölgedeki harika yürüyüş parkurlarından bazılarını deneyebilirsiniz. Milli parkta en iyi bilinen yürüyüşler muhtemelen Folgefonna’daki tarihi Turist Rotası, Bondhusdalen vadisi, Buardalen vadisi ve Buføre ​​/ Pilgrim yolu, Melderskin, Nordlifjell ve Fonnabu ve Holmaskjer dağlarıdır. Juklavatnet gölüne veya Svelgabrea buzuluna yürüyüşler de önerilmektedir.

Norveç milli parklarında gün doğumuna ve batımına tanık olabilirsiniz.

4.Hardangervidda National Park

3.422 kilometrekare büyüklüğündeki Hardangervidda Milli Parkı, Norveç’in en büyük milli parkıdır. Doğudaki Numedal ve Uvdal ve batıdaki Hardanger dağ platosu (Hardangervidda) boyunca Røvelseggi ve Ullensvang’dan oluşmaktadır. Yürüyüş, tırmanma, balık tutma ve kros kayağı gibi aktiviteler için popüler bir turizm merkezi olarak hizmet vermektedir.

Norveç milli parklarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

5.Breheimen National Park

Breheimen Milli Parkı’ndaki doğa çok yönlüdür. Yeşil vadilerden ve çıplak dağ tepelerinden akan nehirlere ve buzullara kadar uzanır. Bölge Jostedalsbreen Milli Parkı’na bağlı olup yürüyüş, kayak, buzul yürüyüşü, tırmanma ve zirve turları için iyi fırsatlar sunmaktadır.

Breheimen Milli Parkı’nda, 6000 yıllık geçmişi olan kültürel miras kalıntıları da bulabilirsiniz; Ayrıca bölge, bazı kuşların ve bitkilerin nesli tükenmekte olan türlerinin korunmasında esastır. Eğer dikkatli iseniz ve biraz şanslıysanız büyük yırtıcıları ve kuşları görebilirsiniz.

Daha görmemiz ve deneyimlememiz gereken o kadar çok şey var ki! Şimdi Norveç milli parkları ile seyahate başlayıp daha sonrasında rotanı Kuzey Avrupa’ya çevirdiysen doğayla tanışma vakti. Avrupa Rüyası ile ise fırsatlar her zaman yanınızda!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55