Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Kasabası Sogndal

İSKANDİNAV RÜYASI 11 Aralık, 11:19'de eklendi

Norveç‘in Sogn og Fjordane ilçesinde geleneksel Sogn bölgesindeki Sognefjorden’in kuzey kıyısında yer alan Sogndal, Kaupanger’in 10 kilometre güneybatısındaki Sogndal Havalimanı ile ulaşımın sağlandığı turistik bir belde. Sogn og Fjordane’de küçük ama önemli bir kasaba olan Sogndal, Avrupa’nın en uzun fiyordu olan Sognefjorden’i çevreliyor. Bölgede ayrıca Sognefjorden’in fiyortlarından biri ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Nærøyfjord’u da ziyaret edebilirsiniz.

Norveç – Sogndal Kasabası

11. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen, bölgenin en eski ve ana kilisesi olan Stedje’nin bugünkü hali 1867’deki inşasından kalma. Kilisenin yanında bulunan kalıntılar ise yapının bulunduğu yerin bir Viking yerleşimi olduğunu gösteriyor. Öyle ki Sogndal, çok eski bir yerleşim yeri. Arkeolojik kazılarda M.Ö. 700 yıllarına kadar yaşam izlerinin bulunduğunu gösteriyor. Sogndal’daki ilk çiftlikler ise MS 1. yüzyıla kadar uzanıyor. Zira antik çağlardan beri tarım, Sogndal’daki en önemli ticaret aracı olmuştu.

sogndal-norveç-gezilecek-yerler
Norveç Sogndal Gezilecek Yerler

Songdal Gezilecek Yerler

Sogndal, yüzme ve buzul yürüyüşleri gibi hem iç hem de dış mekân etkinlikleri için doğal bir başlangıç noktası. Diğer yandan Sogndal, Jostedalsbreen Buzulu, Çıta Kiliseleri, Flåm Demiryolu ve Sognefjellet Dağları gibi ilgi çekici yerlere kolayca ulaşılabilecek noktada bulunuyor. Jostedalsbreen buzulu aynı zamanda Bøyabreen, Jostefonn ve Supphellebreen’de birkaç küçük buzul koluna da sahip.

Yüzyıllar boyunca bölge parlamentosunun merkezi olarak hizmet veren ve Sogndal’ın merkezi olan Sogndalsfjøra, bir sahil yerleşimi olarak uzun ve dikkate değer bir tarihe sahip. Sogndalsfjøra’nın fiyortlarından akan 300 metrelik nehrin kıyısında yer alan hidroelektrik santrali, bölgenin ve Norveç’in kırsal kesimlerinde kurula ilk enerji santrali. Nehrin diğer tarafında ise, 20. yüzyılın başlarında türbinli bir tahıl değirmeni olan Stedje Değirmeni yer alıyor.

sogndal-gezi-rehberi
Sognfjord kıyısındaki kasaba, Sogndal

Jostedalsbreen Ulusal Parkı ise yerleşimin uzak kuzey kesiminde yer alıyor. Sogndal’da başlıca gezilecek yerler ise, Sogn Fiyordu Müzesi ve Heiberg Koleksiyonları (Sogn Halk Müzesi). Ancak Sogndal’da yapılacak en güzel şey kuşkusuz, muazzam doğanın tadını çıkararak takip edebileceğiniz trekking rotaları ile fiyort turu.

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa Turu ile ziyaret edebileceğiniz şirin Norveç yerleşimi Sogndal, yaklaşık 30.000 nüfusa sahip çevre bölgenin alışveriş ve perakende merkezi. Sogndalsfjøra’nın daha büyük olan merkezinde ise pek çok şirin küçük dükkânın yanı sıra, büyük dükkanların çoğu Sogningen Storsenter adlı yeni ve modern alışveriş merkezinde yer alıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19