Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Halkının Gurur Duyduğu 7 Yer

İSKANDİNAV RÜYASI 20 Mart, 13:46'de eklendi

Hayalinizde Kuzey Avrupa turu var ve rotanızı hala belirlemediniz. Bu durumda en güzel şey yerli halkın sesine kulak vermektir. Norveç halkının gurur duyduğu yedi yerden bahsederken sizin rotanızın da belirleneceğinden hiç şüphemiz yok.

avrupa rüyası norveç fiyortları yolculuğu

The Lofoten Islands

Fiyortlar toprağa girerken, Lofoten denizde uzanan büyük bir kol gibi şekillenir. Birçok dağ zirvesi, kilise kuleleri gibi Arktik gökyüzüne işaret etmektedir, aralarında balıkçılar ve sanatçılarla dolu geleneksel köyler bulacaksınız.

Deniz ürünleri ve kuzu etinden yapılan yerel yemeklerden beyaz kum plajlarına ve Lofotr Viking Müzesi’ne kadar her şeyi deneyin. Ayrıca anakaraya ya da daha güneydeki Helgeland ve UNESCO listesindeki Vega takımadalarına seyahat etmek de oldukça kolaydır.

Oslo

Norveç’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oslo ekonomik ve kültürel olarak da ülke için oldukça büyük bir öneme sahiptir. 40 ada üzerine kurulmuş olan bu sakin ve huzurlu şehrin her bir adası birbirine köprülerle bağlıdır.

Nobel Barış Ödülü’nün her yıl burada sahiplerini bulduğunu söylesek sanki her şey daha kolay anlaşılabilir gibi. Buraya geldiğinizde özellikle gezmeden gitmemeniz gereken yerlerden Karl Johans Gate üzerinde bulunan The Royal Palace (Parlamento Binası), Oslo Central Station (Oslo Tren İstasyonu), National Theatre (Ulusal Tiyatro Binası) ve Oslo Katedrali gibi Oslo’nun en önemli yapıları bulunuyor.

Norveç Geirangerfjord

Geiranger

Karla kaplı görkemli dağları, vahşi ve güzel şelaleleri, yemyeşil bitki örtüsü ve derin mavi fiyordu ile peri masalı bir manzaraya sahip bu güzel kasaba, ‘Fiyortların tacındaki mücevher’ olarak da tanımlanmaktadır. Geiranger, Norveç’in ikinci büyük fiyordu olmakla birlikte inanılmaz bir manzaraya da sahip.

Fiyort, dar ve derin körfez anlamında İskandinav kökenli bir kelime ve oluşumları 12 milyon yıl önce buzulların erimesine dayanıyor. Sadece 250 civarında kişinin yaşadığı kasabaya dev yolcu gemileriyle her yıl 700 bine yakın turist gelen bu bölgede turistlerin en çok ilgisini çeken doğal güzelliklerden biri de Geiranger’deki 250 metre yükseklikten dökülen Seven Sisters (Yedi Kızkardeşler) şelalesi, görmeden dönmeyin.

Trolltunga'ya Gitme Planı Kuranlar için Tavsiyeler

Trolltunga

İşte görkemli bir yapı! Trolltunga, Norveç’in Vestland ilçesindeki Ullensvang Belediyesinde deniz seviyesinden yaklaşık 1.100 metre (3.600 ft) yükseklikte bulunan bir kaya oluşumu. Uçurum dağdan yatay olarak, Ringedalsvatnet gölünün kuzey tarafının yaklaşık 700 metre (2.300 ft) üzerinde çıkmaktadır.

Yürüyüşçülerin ve turistlerin Trolltunga’ya ve kaya oluşumuna olan ilgisi son yıllarda patladı. Artan popülerlik, Trolltunga’yı ulusal bir ikona ve bölge için önemli bir turistik yer haline getirdi.. 2010 yılına kadar her yıl 800’den az kişi Trolltunga’ya yürüyüş yaptı. 2016’da Skjeggedal köyünden 27 kilometrelik (17 mil) gidiş-dönüş yolculuğu 80.000’den fazla insanı Norveç’in en popüler yürüyüşlerinden biri haline getirdi.

Fotoğraf Tutkunlarına Norveç Tepelerinin Ucunda 4 Popüler Nokta

Preikestolen

Norveç’in büyük dağlık alanlardan oluştuğunu biliyoruz. Hal böyle olunca turizm de bu yönde gelişmiş. Ancak böyle olması dünyaya bir uçurumdan bakmanın ne kadar güzel olduğunu göstermiştir. Preikestolen da bu yönde gelişmiş ve oldukça popüler olan bir doğal kayadır. Stavanger bölgesinin Jorpeland ilçesinde yer alan bu dopal oluşumun en nefes kesen görüntüleme platformu seçildiğini unutmamanız gereklidir.

Jotunheimen Milli Parkı

Outdoor sporlara ilgi duyanların gözde ziyaret noktalarından olan Jotunheimen Milli Parkı (Jotunheimen National Park), bin 151 kilometrekare genişliğe sahip. Parkı gezerken ülkenin en yüksek tepelerini ve 275 metre yükseklikten dökülen Vettisfossen Falls’u da görebilirsiniz.

avrupa rüyası norveç fiyortları gemi yolculuğu

Lysefjord

Lysefjord Norveç’in güneybatısındaki Ryfylke bölgesinde yer alan bir fiyorttur. 42 kilometre uzunluğundaki fiyort, Rovanland ilçesindeki Forsand belediyesinde, Stavanger şehrinin yaklaşık 25 kilometre doğusunda yer almaktadır. Adı açık fiyort anlamına gelir ve kenarları boyunca açık renkli granit kayalarından türetildiği söylenir. Özellikle bölge için önemli bir turizm merkezi olan fiyort manzaralı büyük Preikestolen uçurumuyla bilinir. Oldukça yalıtılmış Lysebotn köyü, fiyortun doğu ucunda yer alır ve Forsand ve Oanes köyleri, fiyortun tek geçişi olan Lysefjord Köprüsü yakınındaki fiyortun batı ucunda yer alır.

kuzey-avrupa-turu-norveç-fiyortları

Bergen

Norveç fiyortlarına açılan kapıya hoş geldiniz. Burası Norveç’in zamanın da başkentliğini yapmış olan şirin ve huzurlu şehri: Bergen.

Bryggen Evlerini, Bryggen Müzesi ve Bergen sokaklarını turlamadan dönmemeniz gereken bu yerde şehrin manzarasını izleyebileceğinizi birçok tepe bulunmaktadır. Başta somon olmak üzere burada denizden babam çıksa yerim diyenler için oldukça fazla balık çeşidi var ve deneyimlemeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Tabii ki bu da Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu ile mümkün!

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu hakkında bilgi almak için tıkla: https://www.avruparuyasi.com.tr/iskandinav-ruyasi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19