Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Fiyortlarında Yolculuk Yaparken Dinlenecek 7 Şarkı

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 10 Ocak, 12:07'de eklendi

Norveç Fiyortlarında Yolculuk Yaparken Dinlenecek 7 Şarkı

Norveç sahip olduğu muhteşem doğasının yanı sıra, fiyortların sağladığı karakteristik bir özelliğe sahiptir. Dünyada en fazla fiyort kıyısına sahip ülkelerden biri olan Norveç’te, fiyortlar 1200 metre derinliğine kadar ulaşıyor. Eşine az rastlanan güzelliklere sahip fiyortlar, Kuzey Avrupa turunda gezginler için vazgeçilmez destinasyonlardan. İşte tam da bu güzelliğin ortasında Norveç Fiyortlarında Yolculuk Yaparken Dinlenecek 7 Şarkı bu listede! 

Kuzey Avrupa turu ile deneyimleyebileceğiniz Norveç’in fiyortları eşsiz kuzey manzaralarını da beraberinde sunuyor. Karmaşık fiyortlar, buzullar ve dramatik dağlarla çevrili bir alanda manzaraya dalmışken kulağınızda bir ezgi olması, kaybolmanıza yardımcı olacaktır. Gerçekleşen bir İskandinav rüyası içinde çalan şarkılarla yeni hayallere dalabilmeniz için dinleyebileceğiniz 7 parça bu listede.

Norveç Fiyortlarında Yolculuk Yaparken Dinlenecek 7 Şarkı

The Beatles | Norwegian Wood

Şarkı Norveç’teki ahşaplarla alakalı değil. Ancak Norveç’ten gelen ve 1960’larda Notting Hill’in odalarını süsleyen ucuz Norveç çamı ile alakalı. Paul McCartney böyle iddia ediyor. John Lennon’a göre şarkı, yaşadığı bir ilişki hakkında. “She showed me her room, isn’t it good, Norwegian wood? “

Django Reinhardt | Danse Norvégienne

Norveçli besteci Edvard Grieg tarafından yapılan bir çalışmanın doğaçlaması olan Danse Norvégienne, çingene caz gitaristlerinin en sevdiği şarkılardan birisidir. Bu şarkıda Norveç ritimlerini tespit edip edemeyeceğini gör.

Of Montreal | Oslo in the Summertime

Norveç yazının uzun günlerini deneyimleyen herkes, ABD’nin en sevdiği favorilerden biri olan, hayallere daldıran elektronika parçasının ardındaki duygularla özdeşleşebilir. “Oslo in the summertime; nobody can fall asleep, staring out the window from my bed.”

Ylvis | The Cabin

2013 yılında mega hit parçaları olan Fox şarkısıyla yani “What does the fox says?” ile tanıdığımız Ylvis,  spartan geleneksel Norveç kabinini Barry White tarzı üslupla yeniden canlandırıyor. “And if you like to piss outside. Well this is definitely the place for you”

John Cale | Half Past France

Welsh ex-Velvet’deki bu monologunda, Fransız kırsalındaki tren penceresinden dışarı bakıyormuş gibi “Things are much different here from Norway, not so cold” diyor anlatıcı. Şarkı Norveç’te ailesini terk eden bir göçmenin hikayesini konu ediniyor.

Half Man Half Biscuit | Stavanger Töestub

Cammell Laird Social Club’ın finali, Liverpool post-punk grubu Half Man Half Biscuit’den 2002 albümü. Bu sadece sövme içeren bir parça. Nasıl hoş olmayan bir gezi kazası, onları Norveç’in petrol kapitalini  bu şekilde kutlamasına yol açtığını merak ediyorsunuz.

Low The Guardian | Just Like Christmas

Bu şarkıyı ender rastlanan bir indie Noel şarkısı olarak övebiliriz. Şarkıda, karlı Stockholm’ü “Noel gibi değildi”, karsız olan Oslo’yu  “tıpkı Noel gibi” diyerek yaptıkları seyahati tanımlıyorlar.

Her dinlediğinizde Kuzey Avrupa turu maceralarınızı size anımsatacak bu parçaları es geçmeyin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31