Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Fiyortlarında Fotoğraf Çekileceklere 5 Yer

İSKANDİNAV RÜYASI 20 Haziran, 12:32'de eklendi

Kuzey Avrupa turunda en sevilen ülkelerden birisidir Norveç. Güneye giderseniz, kuzeyin Karayipleri Lofoten denilen adalara gelirsiniz ve beklediğinizden çok daha fazlasıyla karşılaşırsınız. Burada turkuaz suları ve mükemmel manzaranızı yakalamak için çok sayıda olanak sunan sevimli küçük balıkçı köyleri ve beyaz plajları bulacaksınız.

Güneye doğru ilerledikçe manzara yeniden değişecek. Etrafınızdaki yüksek dağlarla, Norveç’in ünlü olduğu fiyortlarla ve daha da dik vadilerle karşılaşacaksınız.

Muhteşem doğasının yanı sıra Norveç, gerçekten görülmeye değer birçok güzel şehir bulunmakta. Örneğin,  güzel şehir siluetleri sunan Bergen ve muhteşem kuzey ışıklarına ev sahipliği yapan Tromsø var.

Norveç’e ve ismine nam katan Norveç fiyortlarına geldiğinizde fotoğraf çekebileceğiniz çok güzel yerler var. Norveç fiyortlarında fotoğraf çekecekler için 5 yer tavsiyesi burada:

kuzey avrupa turu norveç pulpit rock

Pulpit Kayalıkları

Norveç, fiyortları ile binlerce turist çekmekte. Lysef fiyordunda ise bizleri muhteşem bir manzarayla buluşturan Pulpit Rocks var. Tek parçadan oluşan 25 metrekarelik kayalık alan denizden 600 metre yüksekte. Yalnız bu güzel manzaraya ulaşmak için Preikestolen’den başlayan 2 saatlik bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor.

avrupa rüyası norveç flam köyü

Flam Köyü

Flam fiyordu köyü, Sognefjord’un iç kısmında yer almaktadır. Flam’den, UNESCO Dünya mirasına Naeroyfjord’a, küçük fiyort köyü olan Gudvangen’e uzanan fiyort turları ile de benzersiz deneyim elde edebilirsiniz. Flam aynı zamanda ünlü Flam Demiryolu’nun başlangıç ve son istasyonudur. Flam köyünün merkezinde 2 güzel otel bulunmaktadır; Klasik Fretheim oteli ve kendi bira imalathanesi bulunan küçük Flaamsbrygga oteli. Her iki otel de yerel ürünlere odaklanan mükemmel restoranlara sahiptir. Muhteşem dağ zirveleri, Flam nehri ve küçük çiftlik evleri ile çevrili Flam vadisi, yürüyüş ve bisiklet gezileri için mükemmel bir alandır. Flam’den güzel fiyort yolculuklarının ve kano gezileri gibi macera dolu aktivitelerin keyfini de çıkarabilirsiniz.

avrupa rüyası norveç fiyortları vikingler

Eski Bir Viking Köyü Gudvangen

Gudvangen, UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçası olan, her yaş ve tercih için çok sayıda cazibe merkezlerine, çok karakterli ve keşfedilmeyi bekleyen sayısız maceraya sahip eski bir Viking köyüdür. Gudvangen Fjordtell, Sogn og Fjordane’nin güzel ilçesidir; birçok turistik yeri bulunan ve aktivite ve keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Seyahatseverler, nefes kesen vadiler ve fiyortlar ile feribot gezileri ve tarihi yerler arasında kendini kaybedecek! Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu rotalarından birisi olan köy, kendinizi şımartma imkanını size sunuyor. Gudvangen Fjordtell fiyort tarafından güzel mi güzel Gudvangen vadisinde yer almaktadır. Bölge, Viking mirasından esinlenen yerel ustalar tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

avrupa rüyası tvindefossen norveç

Şelalesiyle Ünlü Tvindefossen

152 metre yükseklikten dökülen Tvindefossen şelalesi, Norveç’in Flåm‘a giden yol üzerinde yer alan Voss’a 12 km mesafede bulunuyor. Batı Norveç’in en önemli doğal turistik yerlerinden biri olan Tvindefossen, bir uçurumun tepesindeki küçük bir dere olan Kroelvi’den doğuyor. Tvinnefossen’de kamp ve yürüyüşün yanı sıra, çocukların dahil ilgisini çekecek tırmanacak kayalar ve çıplak ayakla gezinebileceğiniz küçük akarsular bulunuyor. Oldukça etkileyici ve fotojenik bir şelale olan Tvindefossen’i ziyaret etmek için en iyi zaman sabahın erken saatlerinde güneşin dağların üzerinde yükselirken güneşin ilk ışık ışınlarının şelaleye ulaştığı andır.

kuzey avrupa turu norveç Stavanger

Zirve Yürüyüşleri için Stavanger

Kıyı şeridinden dağlara kadar uzanan geniş bir bölgeye kurulmuş Stavanger bir liman kentidir. Önemli bir ticaret şehri olan Stavanger, Norveç’in dördüncü büyük kentidir ve 2008 Avrupa Kültür Başkenti’dir. Tarihi Vikinglere uzanan şehir, 18. ve 19. yüzyıl mimarileri, ev sahipliği yaptığı festivalleri ile dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra sahip olduğu doğal güzellikler Kuzey Avrupa turunda ziyaret sebeplerinden birisidir. Fiyortlarda yapılan tekne gezileri, yüksek zirvelere yürüyüşler Stavanger’i çekici kılan yönlerden. Kuzey Avrupa’nın en güzel manzaralarını sunan şehir Norveç’te fotoğraf çekmek için en güzel yerlerden birisidir.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Norveç’te Bergen, Oslo, Kaupanger, Gudvangen, Flam’ı keşfedebilirsiniz.

Yorumlar

3 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Norveç Fiyortlarında Gemi Yolculuğu Yapmak için 5 Neden - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 3 Ağustos 2018
  2. Geri bildirim: Norveç'in En Gözde 5 Fiyordu - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 13 Ağustos 2018
  3. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Tatilini Unutulmaz Kılmanın 5 Yolu - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 10 Ekim 2018

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19