Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Fiyortları Kaupanger’de Yapılacak En İyi 3 Şey

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 2 Mayıs, 11:02'de eklendi

Vikinglerin hayat sürdükleri yerkeşke olarak tanıdığımız nam-ı değer İskandinav şehri Kaupanger, Norveç fiyortlarının önemli limanlarından. İlk zamanlar Tingstad olarak biliniyordu. İskandinav bir terim olan Kaupanger kelime olarak “Pazar yeri, satın alma limanı” anlamına geliyor. Köyün en dikkat çekici yapılarından birisi Stave Kilisesidir, 12. yüzyılda inşa edilmiş olduğuna inanılmaktadır ve halen bu köyde bulunmaktadır.

Bir efsane olan Vikinglere ev sahipliği yapmış Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turunun durakları arasında yer alan

Kaupanger’de yapılacak en iyi üç şey nedir?

avrupa rüyası Kaupanger Stave Kilisesi

Farklı mimarisiyle diğer kiliselerden sıyrılan Kaupanger Stave Kilisesi’ni ziyaret edin!

Norveç turu boyunca görmüş olduğunuz tüm kiliseleri unutun. Sevimli köyün içerisinde sizleri geçmişe götürecek ahşap üzerinde yükselen sütunlarıyla Kaupanger Stave Kilisesi görmeden geçilmemesi gereken yapılardan bir tanesi.

Kaupanger Stave Kilisesi, Sogn og Fjordane ilçesinde, Norveç’in en büyük ahşap kilisesidir. Sognefjorden’in kuzey kıyısında, Sogndal Belediyesi’ndeki Kaupanger köyünde yer almaktadır. 12. yüzyılın ortalarında tamamlanmasından bu yana hala  bir kilise olarak kullanılıyor. Ayrıca kilise Norveç kültürel miras alanlarından birisidir.

Yerel kültürü keşif zamanı!

Bir hayat biçimi düşünün ki Ortaçağ’dan günümüze kadar hiç eldeğmemiş ve tam zamanının doğasıyla karşınızda; Kaupanger’deki Sogn Halk Müzesi geleneksel bir çiftlik havasını sizlere sunuyor. Yerel halkın günlük yaşamını, bölgenin yaşayan canlı türlerini ve yerel kültüre yönelik eserleri bu müzede görmeniz mümkün. Ayrıca müzede ev yapımı yöresel yemeklerin lezzetini tadabilir, sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilir veya kafeteryada birşeyler içebilirsiniz.

avrupa rüyası Sogn fiyortu

Sogn fiyortunun yaşam tarzını gözlemleyin!

Norveç dediğimizde ilk merak ettiklerimizin arasında fiyortlar gelir. Norveç’in en uzun ve derin fiyortu olan Sogn Fiyortu’nun Kaupanger limanına kadar gelmişken Sogn Fiyort Müzesi’ni ziyaret etmeden olmaz. İçinizdeki deniz sevdasını sergilenen denizcilik eşyalarına bakarken ve tekne inşaat atölyesini gezerken yeniden hissedeceksiniz. Ayrıca tekne yapımını anlatan film gösterimini ve 19.yy’dan kalma bir tavernayıda müzede görmeniz mümkün.

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile Kaupanger’i dilediğinizce keşfedebilir, İskandinav lezzetlerinin tadına bakıp doğanın tadını çıkarabilir, limandan kalkan gemilerle Norveç fiyortlarında mavilere uzanan eşsiz bir gemi yolculuğu yapabilirsiniz.

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Turu ile Norveç Fiyortlarında Gemi Yolculuğu - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 9 Mayıs 2018
  2. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 20 Aralık 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31