Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Litvanya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 4 Haziran, 13:41'de eklendi

Litvanya, kendi kadar doğası güzel bir Baltık ülkesi. Estonya, Letonya ve Litvanya’nın yer aldığı üç Baltık ülkesinden en büyük ve en kalabalık olanıdır. Ülkenin yerleşimi çoğunlukla Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmıştır, Kuzeyde Letonya, güneydoğuda Beyaz Rusya ve Polonya, batıda ise Kaliningrad ile sınır komşusudur. Yeşile ve doğaya önem veren Litvanya’nın başkenti Vilnius’tur.

avrupa rüyası litvanya vilnius

Avrupa Rüyası – Kuzey Avrupa Turu, Litvanya Vilnius

Önemli Şehirler

Başkenti ve en büyük kenti Vilnius dışında diğer büyük kentleri ise Kaunas ve Klaipeda’dır. Beş bölgeye ayrılan ülkenin bölgeleri; ‘yüksek diyarlar’ olarak bilinen Aukstaijita, Samogitya, Dzukija, Sudoviave Mazoji Lietuva’dır. Başkentin yanı sıra Litvanya’daki tüm coğrafi bölgelerin kendine ait başkentleri de bulunmaktadır. Aukstaijita’nın başkenti Panevezys, Samogitya’nın başkenti Telsial, Dzukija’nın başkenti Alytus, Sudovia’nın başkenti Marijompale, Mazoji Lietuva’nın başkenti ise Klaipeda’dır.

avrupa rüyası litvanya vilnius gediminas tepesi

Litvanya – Vilnius, Gediminas Tepesi ve Kulesi

Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa’nın ayakta kalan en eski Orta Çağ şehirlerinden biri olan Vilnius Old Town, Galve Gölü içerisinde bir adada bulunan Trakai Kalesi, ülkenin önde gelen müzisyen ve ressamı M.K. Ciurlionis’in eserlerinden oluşan M. K. Ciurlionis Ulusal Sanat Müzesi, Vilnius Old Town içerisinde bulunan bir Roma Katolik kilisesi Aziz Anna Kilisesi, başkent Vilnius’ta bulunan bir şehir kapısı olan Şafak Kapısı, Vilnius’un sembollerinden biri Gediminas Kulesi, Kursiu Nerija Milli Parkı, Litvanya Ulusal Müzesi, Kaunas Katedral Bazilikası, Başkent Vilnius’ta bulunan ve Yeşil Göller olarak adlandırılan bölge 6 göl Litvanya’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Avrupa Rüyası Litvanya Yemekleri

Litvanya Mutfağı

Litvanya mutfağında patates yemekleri ve domuz etinden yapılan yemekler oldukça yaygındır. Temel besinler patates, çavdar, mantar ve yerel süt ve süt ürünleridir. Ülkeyi ziyaretinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden birisi çörek ve kreptir. Deniz ürünleri de mutfağın seçkisi arasında yer alır: levrek, çipurai pike ve yılan balığı en çok tercih edilen balıklardandır. Mutfağın önemli öğelerinden birisi de çorbalardır: salatalık, kabak ve juka çorbası en meşhurlarıdır. Litvanya tatlılarında; ledai isimli dondurma ve slizikai isimli haşhaş sütüyle yapılan tatlı bilinen tatlıları arasındadır.

avrupa rüyası litvanya alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Litvanya alışveriş merkezleri dışında fuarlar ve çarşılarıyla ziyaretçilerine geniş hediyelik/anı eşya seçeneği sunuyor. Pazar ve çarşılarında ahşap sanat ürünleri, el dokumaları, geometrik tasarımlar, hasır ürünleri, takılar, ülke magnetleri gibi birçok hediye/hatıra eşya seçeneği bulabilirsiniz.

avrupa rüyası litvanya festivaller

Festivaller

Genellikle yerel kültüre yönelik olan Litvanya’da festivaller alanlarına ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bunlardan en önemlisi el yapımı geleneksel ürünler ve halk sanatları sergilendiği Kaziuko müge yani Kaziukas Fuarı’dır. Müzik festivalleri arasında Street Music Day, Tamsta Müzik Festivali, Kaunas Caz Festivali‘dir.  Antik geleneklerin ve pagan kültürünün yaşatıldığı Menuo Juodaragis müzik festivaller arasında ayrı bir öneme sahiptir. Bir moda festivali Fashion Inspection ise düzenlenen bir diğer festivaldir.

Ünlü Kişilikler

Basketbol oyuncusu Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Linas Kleiza, Šarūnas Jasikevičius ve Žydrūnas Ilgauskas;  dünyanın en güçlü adamlarından biri sayılan Žydrūnas Savickas; buz hokeyi sporcusu Darius Kasparaitis ve Dainius Zubrus; ünlü bisikletçi Ignatas Konovalovas ve olimpiyat rekortmeni disk atmacı Virgilijus Alekna bilinen ünlü kişiliklerdendir.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Baltık ülkesi Litvanya‘yı keşfedebilirsiniz!

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Turu ile Göreceğiniz Baltık Ülkeleri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 14 Haziran 2018
  2. Geri bildirim: Trakai'de Gezilecek Yerler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 27 Haziran 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31