Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Letonya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 5 Haziran, 10:31'de eklendi

Kuzey Avrupa’nın Baltık ülkelerinden Letonya, Baltık bölgesinin üç ülkesinden biridir. Karada kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda Rusya ve Beyaz Rusya ile komşudur. İsveç ile denizden sınırı vardır. Letonya’nın en büyük şehri ve başkenti Riga’dır. Ülkede bölgeler arası kültürel ve sosyal farklılıklar vardır.

letonya başkent riga

Avrupa Rüyası, Letonya’nın başkenti Riga

Önemli Şehirler

Başkenti Riga olan Letonya, 9 cumhuriyet kentine ayrılmaktadır. Riga dışındaki büyük şehirleri Duagavpils, Jekabpils, Jurmala, Liepaja, Rezekne, Valmiera ve Ventpils’tir.

Letonya Riga gezilecek yerler

Gezilecek Yerler

Letonya’da gezilecek yerlerin ilk başında başkent Riga gelir. Tarihi ve dinamik bir şehir olan Riga’da Riga Katedrali, St.Peter Kilisesi ve Central Market gezilecek yerler arasındadır. Rüzgarın doğduğu şehir olarak anılan Liepaja; ahşap evleri, Art Nouveau tarzı parkları ve güzel sahili ile cezbedicidir. Riga’ya kırk kilometre uzaklıktaki Sigulda’da Turaida Kalesi ve Gutmanis Cave görülmeye değerdir. Muhteşem deniz manzaraları sunan Liepaja’ya yakın olan Karosta da popüler turizm yerlerinden bir tanesidir. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Cesis, Avrupa’nın en geniş şelalesine sahip Kuldiga, Daugavpils’teki büyük Angola Katedrali ve Jelgava’daki Rundale ve Jelgava Sarayları gezilmesi gereken diğer yerlerdir.

letonya mutfağı

Letonya Mutfağı

Komşu ülkelerden etkilenmiş olan Letonya mutfağının ana besinleri tarım ürünleri ve ettir. Baltık Denizi’ne komşu olduğu için deniz mahsüllerinin tüketimi de söz konusudur. Ülkenin süt ürünleri, tatlı, ekmek ve dondurma yelpazesi geniştir. Yemekler çoğunlukla kimyon, peynir ve ekmekle tatlandırılır. Meyve ve siyah ekmekle yapılan tatlı çorba maizes zupa, tatlı aperatif biezpiena sierins, yerel içki black balsam denenmesi gereken tatlar arasındadır. Letonyalıların en sık tükettiği içki biradır.

avrupa rüyası letonya ulaşım rehberi

Ulaşım

Ülke içi ulaşımda birçok seçenek mevcut. Bunlardan bir tanesi havayolu ulaşımı. Ülke genelinde küçük birkaç havalimanı bulunuyor. Başkent Riga’daki Spilves ve Rumbulas Havalimanları ile şehir içi uçuşlar yapılıyor. Havayolu dışında şehir içi ulaşı otobüsler, tren ve bot tercih edilebilir. Trenler oldukça ucuzdur. Ayrıca ülkenin otobüs ağı da oldukça gelişmiştir. Bisiklet kullanarak bir yerlere ulaşım da sağlayabilirsiniz.

avrupa rüyası letonya alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Letonya’dan alınacak hediyelik eşyaların başında ülkenin her yerinde bulunan kehribar taşı gelir. Kehribar dışında geleneksel kıyafetler, ev yapımı bal, deri ürünler ve yöresel yemekler eve dönüşte alınabilecek hediyelikler arasındadır.

avrupa rüyası letonya festivaller

Festivaller

Letonya’nın en önemli kültürel etkinliklerinden birisi beş yılda bir düzenlenen Latvian Müzik ve Dans Festivali’dir. Her yıl temmuz ayında yerli yabancı müzisyenlerin katılımıyla Saulkrasti Jazz festivali düzenlenir. Bir başka müzik festivaliyse Skanu Mezs’tir. Üç Baltık ülkesinin en büyük ve popüler müzik festivali olan Positivus da her yıl Letonya’nın Salacgriva kıyı kasabasında gerçekleştirilir. Diğer festivaller ise Summer Sound, Uluslararası Ice Sculpture Festival, Uluslararası Baltık Balet Festivali, Sigulda Opera Festivali’dir.

Ünlü Kişilikler

Letonyalı ünlü kişilikler arasında yazar Rainis (Janis Pliekšans); ressam Mart Rothko,  Janis Rozentals,Vilhelms Purvitis; bilim adamı Viktors Kalnberzs, balet Mikhail Baryshnikov, bestekar Peteris Vasksi ve atlet  Janis Lusis yer almaktadır.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Baltık ülkesi Letonya‘yı keşfedebilirsiniz!

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'da Göreceğiniz İskandinav Ülkeleri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 19 Şubat 2019

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31