Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Lapland’da Yapmanız Gereken 5 Harika Aktivite

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 4 Kasım, 12:17'de eklendi

Kuzey ülkeleri bildiğiniz gibi biraz pahalı ülkeler ama Finlandiya diğerlerine göre biraz daha uygun bir ülke diyebiliriz. Lapland’da yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmakta. Orada kalacağınız süreye göre ya da ilgi alanlarınıza göre bu aktiviteleri sınırlandırabilirsiniz. İşte sizler için Lapland’da yapmanız gereken 5 harika aktivite!

Tree Hotel

Son dönemlerde oldukça popüler olan sıklıkla duyulan bir yer Tree Hotel. Lulea’nın ormanlarının içindeki otel birbirinden farklı 7 modern ağaç evi ile tam bir tasarım harikası. İsveç Laponyası’nın en ikonik yeri. Ortaya çıkışı ise kısaca şöyledir: Emeklilik yaşları gelen Kent ve Britta Lindvall çifti köylerinde, doğaya yakın bir hayat sürmek isterler ve Britta bir pansiyon açar. Eşi Kent de günlük balıkçılık turları düzenlemektedir. Ancak Lulea turistik bir yer değildir ve işler istedikleri gibi gitmez. Ancak Lulea’da çekilen Tradalskaren yani Tree Lover film ekibinin Britta’nın pansiyonunda kalması sayesinde çiftin aklına pansiyonun bahçesine modern ağaç evler yapma fikri gelir. Ve o zamandan bugünlere ağaç evler inanılmaz bir popülariteye sahip olur. Elbette burada konaklamak için çok önceden rezervasyon ve iyi bir bütçe gerekmektedir.

Kuzey Işıklarını Seyredin

Artık kuzey ışıklarını görmek inanılmaz bir tutku ve turizme dönüşmüş halde ama yapacak bir şey yok mecbur gidip göreceğiz. Çünkü çok güzel. Kimileri oldukça yüksek fiyatlı olmasına rağmen uygun cam iglu’ları bulabilirsiniz. Zaten belirtmiştik Kuzey ülkeleri pahalı diye. Finlandiya’da Sariselka kuzeyinde bir yerde tutmaya bakın. Nellim, Inari Gölü’nün çevresi hem iyi bir konumda, hem de doğası güzel. Eşsiz bir deneyim olabilir.

Ice Castle, Lake Louise in winter, Banff National Park, Alberta, Canada

Buz Otel

Laponya’ya gelmişken yapmadan dönmemeniz gereken bir şey de buz otel. otel her sene Nisan ayında tamamen eriyor ve her Kasım’da sıfırdan bambaşka bir tasarımla yeniden yapılıyor. Dünyanın her yerinden gelen sanatçılar, özel elektrik tesisatları, vs. Kemi’de Ice Castle; Rovaniemi’de Arctic Snow Hotel, Kittila’da Snow Village olmak üzere 3 seçeneğiniz var. Aralarında performans olarak en iyi olan dünyanın en büyük buz oteli olması ile de bilinen Snow Village. Ayrıca 2018 ve 2019’da tüm oteli Game of Thrones temalı yaparak da epey ses getirmişlerdi. Snow Village’in bir güzel yanı da 2, 3, 4 veya 5 yataklı oda seçenekleri olması. Yani eğer aileyseniz veya arkadaş grubunuzlaysanız, 1 odayı paylaşarak bütçenizde büyük tasarruf yapmış olursunuz. Kalmak istemezseniz ya da bütçeniz uygun değilse Snow Village’ın turuna katılmak (saat başı var), barında takılmak, tamamen buzdan yapılmış restoranında yemek yemek mümkün.

Yerel Halk Samileri Tanıyın

Kutup bölgesinin yerel halkı olan Samiler nüfusu siyasi sınırların çizilmesinden sonra kendilerini 4 ülkeye bölünmüş bulmuşlar. Finlandiya’da 8.000, İsveç’te 20-40 bin, Norveç’te 50-65 bin ve Rusya’da da 2.000 kişi oldukları tahmin ediliyor. Son buzul çağından beri bu bölgede yaşayan Samiler Avrupa’nın tek gerçek halkı olmaları ile de biliniyor. Şunu söylemeliyim Sami kültürünü göstermek için turlar düzenlenmekte ancak bazıları bu işten sadece para kazanmak için yapabiliyor yani gerçek bir Sami ailesiyle ya da bireyleriyle karşılaşmayabilirsiniz. Ayrıca birçok toplumda olduğu üzere azınlık olanı baskı altına alma ve çeşitli uygulamalara maruz bırakma bu halk içinde yapılmıştır. Dolayısıyla tam korunaklı bir kültürü bulmak zor. Asimile edilmiş bir topluluk olduğunu belirtmeliyiz.

Santa’s Village

Bilindiği üzere Noel Baba (Aziz Nicholas) efsaneye göre kutuplarda yaşar. Finliler de bu durumu kendi yararlarına kullanarak tam Kutup Dairesi’nin başladığı 66° 33´ 39″ ‘ye bir eğlence parkı kurarlar. Buraya Santa’s Village adını vermişlerdir. İçinde oldukça şirin evler (Noel Baba’nın Evi, Elf Okulu vs…) ve klasik Laponya aktiviteleri vardır. Çocuklar için harika, büyükler için de gezmesi hoş. Yalnız burada bazı aktiviteleri yapmak biraz masraflı olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31