Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Lapland Kuzey Işıklarını Göreceklere En İyi 5 İpucu

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 6 Ocak, 13:45'de eklendi

Çocukların Noel Baba’yı ziyaret etmek istemesi oldukça komik bir durum! Sonuçta onları ziyaret etmesi gereken kişi Noel Baba değil mi? Çocuklar ailelerine baskı yapınca genellikle aileler de hayır diyemiyor. Bu durumda yılbaşında Lapland’e gideceklere söylenebilecek en önemli şey, Lapland’in Noel turlarının çok hızlı şekilde dolduğu. Yalnızca birkaç günden oluşan bu turu birkaç gün daha uzatmayı deneyebilirsiniz, zira siz de en az çocuğunuz kadar Lapland seyahatinden keyif alacaksınız. Kıtanın en vahşi doğasına sahip Lapland, inanılmaz safariler ve muhteşem renkleri bir arada görebileceğiniz olağanüstü bir destinasyon.

İşte Lapland Kuzey Işıklarına Gideceklere En İyi 5 İpucu!

Lapland – Laponya Karlar Ülkesi – Finlandiya – Rovaniemi

1. Büyülü karlar ülkesinin keyfini çıkarın!

Noel babanın evinin Lapland’de olduğu söylense de St. Nicholas aslında Türkiye’de doğdu. Ancak kışları muazzam bir karlar diyarına dönüşen Lapland, kesinlikle çocukların yarıyıl tatillerini geçirmek için isteyebilecekleri inanılmaz güzellikte bir destinasyon! Kasabanın dışına çıktığınızda karlarla kaplı ormanlar, kereste ahırları ve çiftlikleri görebilirsiniz. Kuzey kutbunun en kuzeyi olan bu bölge, aralık ayında sadece birkaç saat günbatımı ışığı alıyor ve derin mavi gök rengini karların üzerine yansıtıyor. Bu görüntü gerçekten büyüleyici bir güzelliğe sahip ve eğer tam bu anda köpek kızağı ile kayıyorsanız ömrünüz boyunca unutmayacağınız bir tatil yapmış olursunuz. Hatta şansınız varsa kuzey ışıklarını da görebilirsiniz ve tüm gökyüzünün rengarenk oluşuyla bambaşka bir boyuta geçmiş gibi hissedebilirsiniz!

Lapland – Ren Geyiği Kızak Deneyimi Yapabilirsiniz

2. Günübirlik geziler hakkında detaylı bilgi edinin

Günübirlik yapılan gezilerde sabah 05.30 civarında varsa çocuğunuzla birlikte check-in yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında 3 saatlik bir uçuş, otobüs içindeki 40 kişi ile birlikte bir gezinti, 10 dakikalık bir köpek kızağı için sıra beklemek ve en sonunda da Noel babanın “postanesinde” toplanmak, cücelerin şirin hediyelerini almak sizi bekliyor olacak! Daha kısa bir şekilde özetlemek gerekirse otele dönüşünüz akşam saat 9-10’u bulacak ve çocuğunuzla birlikte siz de bu geziyi %99 mutlu bitireceksiniz.

Finlandiya – Rovaniemi Santa Claus Noel Baba’nın Evi

3. Ziyaret edeceğiniz yerleri seçin

Kuzey Avrupa’da bulunan, Finlandiya‘nın en büyük ve en kuzey bölgesi olan Lapland’de, 3-4 günlük bir seyahatin bir başka avantajı da nispeten uzak olan havalimanından Lapland’e gidiş dönüş vaktini çıkarınca da bolca vaktinizin kalacak olması. Günübirlikçilerden uzakta olabileceğiniz bir yer de Yllas. Küçük bir kayak merkezi olan Yllas dışında Harriniva, Yllashumina ve Kakslauttanen de çok güzel seçimler olacaktır.

Santa Claus’da Noel Baba’yı Ziyaret Edebilirsiniz.

4. Noel Baba ile ilgili ayrıntılı bilgi alın

Yılbaşında Lapland’eyapacağınız her seyahatteki Noel baba ziyareti birbirinin aynısı olmayacak. Bazen Noel baba tüm çocukları bir arada alıyor bazen de her birine özel olarak vakit ayırıyor. Bazen Noel babanın evine bir kızakla giderken bazen de şanslıysanız o sizi odanıza kadar bırakabiliyor! Bu yüzden öncesinde mutlaka neler olacağı konusunda operatörünüzden detaylı bilgi istemeyi unutmayın.

Lapland’da Eğlenceli bir Seyahat Sizi Bekliyor

5. Sıkı giyinin!

Lapland’de sıcaklıklar kış aylarında -50 ° C’ye kadar düşerken, yaz aylarında ortaya çıkan gece yarısı güneşiyle ve sıcaklıklar bazen 30 ° C’ye kadar yükselebiliyor. Yılbaşında Laplandsıcaklıkları oldukça değişken olabiliyor. Bazı günler eksi 25 dereceyken bazen eksi 8’e kadar çıkabiliyor. Üstelik rüzgâr da buna eklenince çok soğuk bir havayla karşılaşabilirsiniz. Dışarıdaki etkinliklere katılacaksanız mutlaka termal kıyafetler giymeniz gerekiyor. Bu termal kıyafetler genellikle tur operatörleri tarafından sağlanıyor olsa da siz yine de yanınızda sıcak tutan kıyafetler getirmeyi unutmayın.

Bonus: Hediye kısmı önemli!

Noel babayı ziyaret etmenin en önemli yanlarından biri de tabi ki işin hediyeler kısmı! Noel babanın çocuklara dağıttığı hediyeler genellikle Barbie bebek ya da Action Men figürleri. Ancak bazı turlarda çocuğunuza vermek üzere kendi hediyenizi alıp çaktırmadan cücelerden birine verebiliyorsunuz. Yılbaşında Lapland’e gideceklere en iyi 5 ipucundan biri de tur rezervasyonu yaparken hangi aktivitelerin olduğuna ve hangilerinin ekstraya gireceğine dikkat etmek. Beklemediğiniz ekstralar bütçenizi sarsabilir ve paranız bittiği için çocuğunuzun çok heyecanlandığı bir şeyi alamayacağınızı söylemek iki taraf için de çok büyük hayal kırıklığı olur. Lapland hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Lapland Gezisi Planlayanlara 5 Tavsiye yazısına da göz atabilirsiniz.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Sömestr'da Lapland’e Gideceklere En İyi 5 İpucu - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 10 Ocak 2020

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31