Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Lapland Gezi Rehberi | Rovaniemi’de Yapılacak 5 Harika Şey

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 10 Şubat, 11:47'de eklendi

Kışın en sevdiğiniz yanlarından biri mutluluk veren beyaz örtü yani kar ise büyük ihtimalle Kuzey Işıkları Lapland Turları da en çok katılmak istediğiniz seyahatlerden biri oluverir. Gitmek tamam ama ne yapmanız gerektiği hakkında hala kararsızsanız Finlandiya’ya gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gerekenleri sıralıyoruz. Bu harika destinasyonda karda oynamaktan tutun, tek başınıza veya arkadaşlarınızla yapabileceğiniz harika aktiviteler bulunmaktadır.

Rovaniemi’de cam iglolarda konaklama yapabilirsiniz.

1) Cam İgloo’da Konaklamak

Kakslauttanen beldesinde yer alan bu cam iglolo’larda konaklamak, özellikle eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız Lapland’da yapılacak en iyi şeylerden biridir.

Kuzey ışıklarını izlemek için dünyanın en iyi yerlerinden birinde yer alan Igloo’larda, yatakta yukarıdan dans etmelerini izlerken, hoş ve sıcak bir ortam için mükemmel bir tercih olacaktır.

Santa Claus Köyünde Noel Baba ile tanışabilirsiniz.

2) Santa Claus (Noel Baba) Köyü

Noel Baba Köyü, beklediğiniz şey, Noel Baba’nın yaşadığı yer! Noel her şeyi ile ağzına kadar dolu, özellikle şenlikli kış aylarında Lapland’da yapılacak en iyi şeylerden biri. Noel Baba Köyü’ne sadece yürüme mesafesinde yer alan Santa Park ise bir yeraltı eğlence parkı ve Rovaniemi’nin en popüler turistik yerlerinden biridir.

Christmassy tema parkı, konukları eğlenceli atlı kızak gezileri, çarpıcı buz galerileri ve her türlü aile dostu atölye ve elf gösterileri gibi büyüleyici cazibe merkezleri ve aktivitelerle ağırlamaktadır. Ek olarak, tesis bir buz barına, özel bir Noel atlıkarıncaya ve Bayan Gingerbread’in, küçüklerin rahat, keyifli bir atmosferde kurabiyeleri dekore edebileceği ünlü mutfağa ev sahipliği yapmaktadır.

Lapland bölgesinde Kuzey Işıkları avına çıkabilirsiniz.

3) Kuzey Işıkları 

Kuzey Avrupa Turu dediğimiz zaman akla ilk gelen şeylerden biri olan ünlü dans eden yeşil ışıkların manzaraları asla garanti edilemez ancak Kuzey Işıkları Finlandiya’da yılın ortalama 200 gecesi görünür ve bu da onları dünyada görebileceğiniz en iyi yerlerden biri haline getirir.

Elbette Kuzey Işıkları’nı göreceğinizin bir garantisi değildir, ancak Fin Laponyası insanların onları yakalamak için gittikleri ana yerlerden biridir. Bu manzara görmekten bıkmayacağınız yapılması gerekenler listenizin başında yer alan harika bir doğa harikası! Kuzey Işıkları hakkında merak ettiğiniz her şey burada!

Kemi’de Sampo Buzkıran Gemisi ile yolculuğa çıkabilirsiniz.

4) Sampo Buzkıran Gemisi

Görkemli bir gemi olan Sampo Buzkıran Gemisi sizi gerçekten eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor; Bothnia Körfezi’nin kalın buzunu ezen 3.500 tondan fazla çeliğin gürleyen sesi, en deneyimli denizcileri bile şaşırtmaktadır.

Altmışlı yılların başından beri faaliyet gösteren Sampo Gemisi, turistik bir cazibe haline gelmeden önce Finlandiya’nın donmuş denizlerini ticaret gemileri için 25 yıl boyunca yol gösterdi. Hızla yerli halk ve ziyaretçiler arasında popüler oldu ve bugün buz kütleleri arasında özel giysilerle yüzme şansını elde edebilirsiniz. Bu yaşayıp yaşayabileceğiniz en adrenalin dolu aktivitelerden biri olabilir bile!

Rovaniemi ‘de kayak keyfi yapabilirsiniz.

5) Kayak Keyfi

Karla kaplı zirvelerinde adrenalin dolu bir kayak deneyiminden sonra iç mekânlarının konforundan ve sıcaklığının keyfini çıkarmalısınız. Hatta geleneksel bir Fin saunasına girerek ısınmalı ve bu bölgenin kültürünü en iyi şekilde yaşamanızı öneriyoruz. Ama bunu gerçekten bir yerel gibi yapmak istiyorsanız, daha sonra en yakın tatlı su gölüne dalmanız gerekmektedir.

Son Olarak:

Finlandiya hakkında belki de son olarak bahsetmemiz gereken şey yapılması gereken çok daha fazla şey olduğu! Bu doğrultuda bir başka ilginç gerçekse 2008’de Finlandiya’nın uluslararası bir pizza yarışmasında İtalya’yı yenmiş olmasıdır. Uluslararası etkileri geleneksel favorilerle birleştiren otantik Fin pizzalarının çok cömert miktarlarda peynirle çavdar hamurunda servis edilmektedir.

Finlandiya’da Lapland Bölgesine gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gereken 5 farklı aktiviteden bahsettik! Özellikle kış aylarında gezilmeyi tercih edilen bölgede güzel bir tatil geçirmek, karın ruhumuza işlediği mutluluk ve Lapland bölgesinin en önemli noktalarını görebilmeniz için Lapland Kuzey Işıkları Turu tercih edilesi!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31