Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 7 Kasım, 16:07'de eklendi

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

Kuzey ışıkları, ren geyikleri, huskyler, gece güneşi ve doğanın  buluştuğu yer olan Finlandiya’nın beyaz cenneti Lapland, kutupların eşsiz atmosferini ziyaretçilerine sunuyor.

Kartpostallarda gördüğümüz ve bizi büyüleyen kar manzaraları sunan Lapland, kış tatilinizi geçirmek, benzersiz aktivitelere katılmak ve Noel Baba ruhunu deneyimlemek için harika bir yer.

Büyülü kış harikalar diyarı Lapland’da yapılacak en iyi şeyler neler gelin birlikte bakalım:

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

Kuzey Işıkları

Eşsiz bir ışık şöleni olan Kuzey ışıkları için Lapland, seçilebilecek en iyi yerlerden bir tanesi. Laponya’da Ağustos ayından Nisan ayına kadar yılda yaklaşık 200 gece, muhteşem doğal manzaralarından biri olan Aurora Borealisi görme şansınız var. Gökyüzünde dans eden renkli ışıklar Laponya’nın bir sembolü olarak kabul ediliyor. Kışın, gün ışığı olmadığında, Kuzey Işıklarını izlemek için mükemmel bir zamandır. Gece açık ve karanlık olduğunda, gözlerini açık tutmayı unutma!

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

Husky, Ren Geyiği ve Kar Aracı Safarileri

Lappish çevresinin tadını çıkarırken huskies veya reindeers tarafından bir kızak üzerinde çekilmek nasıl hissettirir hiç merak ettiniz mi? Santa topraklarına yapılacak bir kış gezisi, kesinlikle en büyük husky safarileri, en iyi ren geyiği kızakları ve en heyecan verici kar arabası pistleri ile size eşsiz bir hizmet sunacaktır.

Hem husky hem de ren geyiği gezileri, Laponya’da ortak etkinliklerdir ve nüfuslu bölgelerde organize edilmektedir. Geleneksel öğle yemeği ve sıcak içeceklerin eşlik ettiği onlarca kilometreden kısa bir yolculuk veya daha uzun bir yolculuğa çıkmayı tercih ederseniz, Lapland’daki bu safariler size özel yerel kültürün tadına bakma şansı sunacak ve heyecan verici bir deneyim yaşatacak.

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

Noel Baba Kasabası

Birçok kişi buna turist tuzağı demesine rağmen, kesin olan bir şey var ki Santa Claus Village‘ı ziyaret etmeden Lapland’ı terk etmemelisiniz. Nihayetinde burası Santa’nın tek resmi evi, bu kültürün bir parçası ve kendi başına eşsiz bir deneyim. Rovaniemi’nin 8 km kuzeyinde bulunan Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan kasabaya, 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile ulaşılabilir.

Kasabada göze çarpanlar arasında; çocukların binlerce Noel ile ilgili öğelerle karşılandığı Noel Baba Postanesi ve ziyaretçilerin Santa ile tanışabileceği yer olan resmi Noel Baba Ofisi yer alıyor. Ayrıca köy çok çeşitli restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve yanan buz heykellerine ev sahipliği yapmaktadır.

Lainio Snow Village

Lainio Snow Village Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 200 km yukarısındaki muhteşem manzaraların arasında yer alıyor. Ve ziyaretçilere otantik bir Lappish deneyimi yaşatıyor. Tamamen kar ve buzdan yapılmış olan köy, harika bir buz oteline, şık bir buz bara ve restorana, çarpıcı kar ve buz heykellerine, ayrıca çocukların zevkine hitap eden kar slaytlarına sahiptir. Bu kış harikalar diyarı biraz pahalıya mal olabilir, ama hayatında bir kez yaşanacak bir deneyim.

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

Ranua Zoo

Kuzey kutbunun vahşi hayvanlarını görmek istiyorsanız, Ranua Zoo kesinlikle kaçırmak istemediğiniz bir yer olacaktır. Ranua Hayvanat Bahçesi, bölgede bulunan yaklaşık 50 farklı türden oluşan vahşi hayvanların çoğunu sergilemektedir. Hayvanat bahçesi düzeni, hayvanlar için en otantik yaşam ortamını sağlayan doğal çevrenin bir kopyasıdır. Bu yüzden hayvanat bahçesinde olduğunuzu asla hissetmeyeceksiniz. Hayvanat bahçesi on dilde rehberlik sağlar ve her bir türü detaylı olarak açıklar.

Lapland da Yapılacak En İyi 5 Şey

Bonus: gündüzlerin oldukça uzun olduğu Kutup bölgesinde yer alan Lapland’da ufuğu terk etmeyen gece yarısı güneşini de deneyimlemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Çoğu insana Noel büyüsünü hatırlatsa da, Lapland hayalet kuzey ışıkları, kuzey ormanlarının eriyen güzelliği, gece yarısı güneşi… Seyahatinize eşlik eden sonsuz günler ile kış severler için tam bir cazibe merkezi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31