Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Işıkları Keşfedeceklere 5 Tavsiye

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 26 Aralık, 11:20'de eklendi

Kuzey Işıkları Keşfedeceklere 5 Tavsiye

Kuzey Avrupa’da kışın en güzel yanlarından bir tanesi Kuzey Işıklarıdır. Aurora Borealis olarak da bildiğimiz Kuzey ışıkları, adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan almıştır. Kuzey ışıkları, dünyanın manyetik alanıyla Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan yeşilimsi doğal ışımalardır.

Karanlık gecelerde ışıldayan Kuzey Işıkları, Eylül ayından Mart ayına kadar sadece yüksek enlemlerde görünür ve şanslı olanlar ufuktaki yeşil ışık parıltısından gökyüzünün dört bir yanına yayılan zerrelerine kadar her şeye şahit olabilirler. İskandinavya’nın yanı sıra Kanada, Alaska, Rusya ve hatta İskoçya’nın bu mevsimsel gösteriye ev sahipliği yapan ülkelerdendir.  Kuzey Işıklarının en güzel görüleceği yerler arasında; Kakslauttanen (Finlandiya), Svalbard (Norveç), Jukkasjärvi (İsveç), İskoçya (Birleşik Krallık), Reykjavik (İzlanda), Tromso (Norveç) ve Kanada’nın Kuzey Bölgeleri bulunuyor.

Kuzey Işıkları Keşfedeceklere 5 Tavsiye

Kuzey Avrupa turunda Kuzey Işıkları keşfetmek isteyenler için birkaç tavsiye:

Hangi gecenin iyi bir gece olacağını nasıl bilebilirim?

Belirlenmiş Aurora tahminleri mevcut. Bu tahminlere göre hangi gecede güzel bir buluşma ile karşılaşacağınızı anlayabilirsiniz. Beyaz parçalar açık bir havaya, koyu yeşil olanlar bulutlu bir havaya işaret etmektedir. Temel olarak gökyüzü açıksa, onları görme şansınız daha fazladır.

Ne kadar süre kalmalıyım?

Öncelikle güzel şeyler emek ister. Bir günde elde edebileceğiniz bir manzara değil Kuzey Işıkları. O nedenle bir çok aktiviteye de katılıp keyifli vakitler geçireceğiniz bir haftanızı Kuzey ışıklarına ayırın.

Kuzey Işıkları Keşfedeceklere 5 Tavsiye

Kuzey Işıklarını görmek için yılın en iyi zamanı hangisi?

Kasım-Aralık ayları Aurora avına çıkmak için en ideal ve popüler zamanlardandır. Kalabalıktan nefret edenler için Ocak-Mart ayları denenebilir.  Sezon mayıs ayına kadar uzanıyor. Ancak en güzel şekilde Kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız Kasım-Aralık dönemini tercih edin. Aralık en karanlık aydır ve ışıkları keşfedebilmek için daha fazla saate sahip olduğunuz anlamına gelir. Ocak-Şubat aylarında havalar genelde yağışlı ve dolayısıyla bulutlu oluyor.

Gökyüzünde beyaz ışıklar gördüm ancak çektiğim fotoğrafta yeşildi?!

Bu aslında gidip gören bir çok kişinin ettiği şikayetlerden birisi.

Düzgün bir fotoğraf için, fotonların uzun bir sürede toplanabilmesi için tek bir karede daha uzun pozlama süreleriyle fotoğraf makinenizi konumlandırmanız gerekir. Böylelikle kare, çıplak gözle görülenden daha belirgin ve güçlü görünebilir.

Kuzey Işıkları Keşfedeceklere 5 Tavsiye

Aurora bazı zamanlar size yeşil mor, bazı zamanlar kırmızı bile gözükebilir. Sadece “beyaz” gözüktükleri zaman da vardır. Beyaz bile görseniz bu muhteşem bir doğa fenomeni değil midir? Nihayetinde gördüğünüz şey Kuzey ışıklarından başka bir şey değildir. E tabi darısı gökkuşağındaki diğer renkleri de görmeye.

Kuzey Işıklarını görmek için gecenin en iyi zamanı nedir?

Bunun için aslında tam anlamıyla net bir zaman aralığı yok. Ummadığınız zamanlarda, bazen 5 dakika bazen 5 saat gökyüzünde sizi selamlayabiliyorlar. Ancak birçoğunun söylediğine göre akşam 8’den gece yarısına kadar olan zaman en iyi zamanmış. En iyisi kampınızı kurun, uykunuzdan feragat edebilirseniz kuzey ışıklarını siz de görebilirsiniz.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 3 Mayıs 2019

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31