Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa’nın Görülmesi Gereken 5 Şehri

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 1 Kasım, 11:32'de eklendi

Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri

Kuzey Avrupa turunda deneyimleyeceğiniz dramatik manzaralar, farklı tabiat ve etkileyici kültürün etkisinden çıkamayacaksınız. İsveç, Norveç, İzlanda, Finlandiya ve Danimarka‘dan oluşan tarihi ve kültürel bölge İskandinavya’da keşfedecek çok fazla şey var. Kuzeyde bir tur yapmaya karar verirseniz, mutlaka görülmesi gereken beş şehri bu listede bulacaksınız. Biraz zaman ayırın ve bu şehirlerin ne kadar özel olduğuna bakın ve ziyaret yerlerinize ekleyin!

Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri

Rovaniemi, Finlandiya

Kış harikalar diyarı hayal ediyorsanız, o zaman Kuzey Avrupa’da yer alan Laponya bölgesi hayallerinizi gerçekleştirecek en güzel yerdir. Noel Baba’nın doğum yeri olan bu yer, kış rüyaları ve kartpostal görünümü ile oldukça etkileyicidir.  Burası Finlandiya’nın en kuzey noktasıdır ve yılda 200 gece görülebilen Aurora Borealis’i deneyimlemek için mükemmel bir yerdir. Yaz aylarında daha az büyülü olduğunu sakın düşünmeyin! Üç ay boyunca bölge, yazın gece yarısı güneşi ve pek çok dış mekân aktivitesi, festival, kültür etkinliği ile dolu dolu bir macera sunuyor.

Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri

Roskilde, Danimarka

Yüzyıllar boyunca Danimarka’ya başkentlik yapmış olan Roskilde, Viking çağına uzana zengin tarihi geçmişi olan bir şehirdir. Şehre Danimarka’nın kurucusu Harald Bluetooth tarafından bir kraliyet sarayı ve bir katedral inşa edimiştir.  Şehir, aynı zamanda etrafındaki Roskilde Fiyordlarından çıkarılan 5 adet iyi korunmuş Viking gemisinin evi olan Viking Gemi Müzesi ile de ünlüdür. Ayrıca Danimarka’nın en büyük partisi ve Avrupa’nın en büyük müzik festivaline ve her yaz 50.000’den fazla kampçıya ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri

Andøya, Norveç

Birçoğunuz Kuzey Kutup Bölgesi’nde yer alan Vesterålen takımadalarındaki en kuzey adadaki Andøya Uzay Merkezi’ni duymuşsunuzdur. Burası sadece uzay sevenler için değil, doğa tutkunları için de ideal bir yerdir. Andøya, hem yaz aylarında hem de kış mevsiminde turistlerin uğrak yeri olan ‘Balina Krallığı’ adını alan, balina ve vahşi yaşam gözlemciliği için Norveç’in önde gelen noktasıdır. Eğer gitmeye karar verirseniz; derin deniz balıkçılığı, husky atlı kızakları, sıcak havuzları ve bisiklet turlarının keyfini çıkarabilir ya da Nostalgia Müzesi’ni gezebilir, Alveland sabununun nasıl yapıldığını ve çok daha fazlasını görebilirsiniz.

Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri

Reykjavik, İzlanda

Kültürel kurumlarda bir numara olmanın yanı sıra İzlanda’nın başkenti Reykjavik, Silfra’nın sularında çok çeşitli volkan turları ve dalışlar sunan yüksek kaliteli bir turizm geliştirdi. Ayrıca dünyaca ünlü somon balığı ve yabani alabalık balıkçılığıyla ünlü olan şehirde; balina ve martı seyri, kuzey ışığı gezileri ve Vigey Adası’na giden feribotu da deneyimleyebilirsiniz. İzlanda mutfağı, Reykjavik’te mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bu nedenle muhteşem İzlanda birası, sosisli sandviç, kahve ve pizzaları tatmayı unutmayın.

Jukkasjärvi, İsveç

Jukkas olarak bilinen  Jukkasjärvi, Lappland bölgesinde, Kiruna’nın 17 km kuzeyinde bulunan küçük bir İsveç köyüdür. Burası dünyanın en büyük iglosu olarak bilinen Icehotel’in yeridir. Icehotel’de geceyi geçirdikten sonra, yakındaki Kiruna şehrini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. İsveç’teki en güzel binalardan biri olan Kiruna Kyrka’yı, el işi eserleri ve koleksiyonları ile Ateljé Nord’u ve Ocak ayında gittiyseniz kardan heykelleri görebileceğiniz Snöfestivalen’i ziyaret edin.

Kendinizi bıraktığınız İskandinav Rüyası ve Kuzey Avrupa turunda, bu şehirleri ve daha fazlasını görmeden dönmeyin!

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Norveçte Buzulları Ziyaret Edeceğiniz 5 Nokta - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 14 Kasım 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31