Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa’da Unesco Onaylı 5 Tarihi Miras

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 30 Temmuz, 14:19'de eklendi
Katılacağınız Kuzey Avrupa turu ve İskandinav Rüyasında göreceğiniz kültürel yapılar arasında UNESCO onaylı tarihi miraslar da yer alıyor. UNESCO; İzlanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Estonya, Letonya ve 8 ülkede 36 Dünya Mirası Sit Alanı belirlemiştir. İsveç, ikisi sınır ötesi olmak üzere 15 tarihi alanla listede en çok mirası bulunan ülkelerden birisi. 36 kültürel mirasa bu listede yer veremesek de 5 tanesini sizin için derledik.
norveç bergen rıhtımı

Bergen, Norveç

Bergen’in eski rıhtımı olan Bryggen, kentin 14. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar Hansa Birliği’nin ticaret imparatorluğunun bir parçası olarak önemini hatırlatıyor. 1955’teki son yangınlar Bryggen’in karakteristik ahşap evlerini perişan etti. Yeniden inşası geleneksel olarak desen ve metotları takip etti, böylece ana yapısını korudu, ki bu da bir zamanlar Kuzey Avrupa’da yaygın olan eski bir ahşap kent yapısının kalıntısı. Bugün, bu eski şehir manzarasında 62 bina kalıyor.
isveç Gammelstad

Gammelstad, İsveç

Bothnia Körfezi’nin başında bulunan Gammelstad, eski zamanlarda kuzey İskandinavya’da bulunan benzersiz bir köy türü “kilise köyü” nün en iyi korunan örneğidir. 15. yüzyılın başlarından kalma taş kilisenin etrafında yuvarlanan 424 ahşap ev, yalnızca pazar günleri ve dini festivallerde, çevredeki kırsal alandan uzaklığı ve zorlu seyahat koşulları nedeniyle aynı gün eve dönemeyen misafirleri ağırlamak için kullanılmıştır.
Norveç Urnes Kilisesi

Urnes Ahşap Kilisesi, Norveç

Urnes Ahşap Kilisesi (Stavkirke) Norveç Sogn og Fjordane’nin doğal ortamında yer almaktadır. 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş olan kilise, geleneksel İskandinav ahşap mimarisinin olağanüstü bir örneğidir. Kelt sanatının, Viking geleneklerinin ve Romanesk mekânsal yapılarının izlerini taşımaktadır.
isveç Visby Hansa Kasabası

Visby Hansa Kasabası, İsveç

Gotland adasında eski bir Viking alanı olan Visby, 12. ve 14.yüzyıllardan kalma bir kasabadır. Aynı zamanda Baltık Denizi’ndeki Hansa Birliği’nin ana merkeziydi. Aynı dönemden kalma 13. yüzyıl surları ve 200’den fazla depo ve zengin tüccar konutları, Visby’yi Kuzey Avrupa’daki en iyi korunmuş sağlam bir ticari şehir haline getirmektedir.
Danimarka Kronborg Kalesi

Kronborg Kalesi, Danimarka

Kronborg Kraliyet Kalesi, Danimarka ve İsveç arasındaki gergin sulardaki Sund’e komuta eden, stratejik açıdan önemli bir alanda yer alan Helsingør’de (Elsinore) yer alıyor. Danimarkalılar için önemli sembolik bir değere sahiptir ve 16. ve 18. yüzyıllarda Kuzey Avrupa tarihinde de önemli bir rol oynamıştır. Bu olağanüstü Rönesans kalesinin yapımına 1574’te başlanmış ve 17. yüzyılın sonlarında yapı güçlendirilmiştir ve günümüze kadar sağlam kalmıştır. Shakespeare’in Hamlet’i olan Elsinore olarak dünyaca ünlüdür.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31