Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa Turunda Göreceğiniz 4 Doğa Harikası

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 15 Ekim, 12:17'de eklendi

Tarihi ve mimari yapılardan, İskandinav mitlerine ve Vikinglere kadar birçok şeyi keşfedebileceğiniz Kuzey Avrupa eşsiz bir yer. Ve nefes kesici bir güzelliklere sahip.  Katılacağınız otobüsle başlayan Kuzey Avrupa yolculuğunda masalsı Kuzey Avrupa şehirlerini gezdikten sonra, büyüleyici fiyortlarda gemi yolculuğuna; Tvindefossen ve Flam bölgelerini ve daha birçok yeri gezmeye de devam edeceksiniz.

Kuzey Avrupa turunda göreceğiniz 4 doğa harikası yer!

trakai-kalesi-gölü-litvanya

Trakai Gölü ve Kalesi

Tarih ve doğanın bir araya geldiği Litvanya’nın şehri Trakai, Vilnius‘un batısında, tepeler, ormanlar ve göller arasında yer alıyor. Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turunda gezeceğiniz Vilnius şehrine yakın olan eski şehir, turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekiyor. Üzerinde bulunduğu yarımadanın kıyıları, Galvė, Totoriškių ve Bernardinų (Lukos) göllerinin suları ile yıkanmaktadır. Pitoresk manzaraları ve efsanevi Trakai Kalesi ile ünlü olan bu kasaba, Litvanya devletinin beşiği, önemli bir askeri ve politik merkez olarak Litvanya Büyük Dükleri’nin merkezi ve Litvanya’nın başkenti idi. Günümüzde Trakai, güzel bölgelerini gezmek ya da sayısız gölün birindeki yat gezileri ile  şehir hayatından kaçabileceğiniz harika bir yerdir.

norveç fiyortları kuzey avrupa turu görülmesi gereken yerler

Norveç Fiyortları

Norveç sahip olduğu muhteşem doğasının yanı sıra, fiyortların sağladığı karakteristik bir özelliğe sahiptir. Dünyada en fazla fiyort kıyısına sahip ülkelerden biri olan Norveç’te, fiyortlar 1200 metre derinliğine kadar ulaşıyor.
Kuzey Avrupa turu ile deneyimleyebileceğiniz Norveç’in fiyortları eşsiz kuzey manzaralarını da beraberinde sunuyor. Karmaşık fiyortlar, buzullar ve dramatik dağlarla çevrili bir alanda manzaraya dalmaktan kendinizi alamayacaksınız.

flan kasabası norveç görülecek yerler

Flam Kasabası

Norveç‘in fiyortlarının ucunda yer alan Flam Köyü, sihirli Sognefjord‘un iç kısmında yer alıyor. Flam’den, UNESCO Dünya Mirası Listesine Naeroyfjord’a, küçük fiyort köyü olan Gudvangen’e uzanan fiyort turları ile de benzersiz deneyim elde edebilirsiniz. Aynı zamanda ünlü Flam Demiryolu‘nun başlangıç ve son istasyonudur.  Muhteşem dağ zirveleri, Flam nehri ve küçük çiftlik evleri ile çevrili Flam vadisi, yürüyüş ve bisiklet gezileri için mükemmel bir alandır. Flam’den güzel fiyort yolculuklarının ve kano gezileri gibi macera dolu aktivitelerin keyfini de çıkarabilirsiniz.

norveç tvindefossen şelalesi

Tvindefossen Şelalesi

152 metre yükseklikten dökülen Tvindefossen şelalesi, Norveç’in Flåm‘a giden yol üzerinde yer alan Voss’a 12 km mesafede bulunuyor. Batı Norveç’in en önemli doğal turistik yerlerinden biri olan Tvindefossen, bir uçurumun tepesindeki küçük bir dere olan Kroelvi’den doğuyor.

Son yıllarda gezginler için büyük bir cazibe merkezi haline gelen Tvindefossen, her yıl 200.000’den fazla kişinin ziyaret ettiği bir yer. Göz alıcı güzelliğinin yanı sıra şelaleden bir avuç su içen kişinin uzun bir aşk ve cinsel yaşamı olacağına dair rivayetler de mevcut.
Sağlam bir uçurumun üzerinde 379 fit yüksekliğe sahip güçlü bir şelale yaratan Kroelvi’den doğan Tvinnefossen, inanılmaz bir doğal görüntü sergiliyor. Merdiven basamaklarını betimleyen bir şekilde dökülen şelale, kışın ve ilkbahar aylarında güçlü çığıldamalara dönüşüyor ve kendi melodisini vadinin dört bir yanına dağıtıyor. Yaz sonu ve sonbaharın ilk aylarında ise dingin bir melodi ile vadiyi sakinliğe kavuşturuyor.

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile bu 4 harika yeri gezmek ister misiniz?

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31