Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa Turunda Gezilmesi Gereken 7 Müze

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 3 Mayıs, 16:26'de eklendi

Avrupa Rüyası’nın en popüler rotalarından Kuzey Avrupa Turu’nda Polonya’nın Varşova, Krakow ve Gdansk; İsveç’in Stockholm; Danimarka’nın Kopenhag; Finlandiya’nın Helsinki; Estonya’nın Tallinn; Norveç’in Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Songdal, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen; Letonya’nın Riga; Litvanya’nın Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi; Romanya’nın Bükreş, Bran Kalesi (Drakula’nın Şatosu); Bulgaristan’ın Varna; Almanya’nın Berlin ve Çekya’nın da Prag şehirlerini görme şansınız var. 15 Gün botunca Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa Turu ile ziyaret edebileceğiniz 12 ülke ve 20 şehirde gezilmesi gereken 7 müze ise bu yazıda!

Buraları görmeden geçmeyin!

avrupa rüyası isveç skansen

İsveç’te Skansen Açık Hava Müzesi

Skansen Açık Hava Müzesi (Skansen), başkent Stockholm’de, 1891 yılında daha İsveç endüstri devrimini girmeden önce açılan bir açık hava müzesi. Stockholm’deki hem yerli hem yabancıların en çok ziyaret ettiği müze olan Skansen, bir açık hava müzesi olmasının yanı sıra aynı zamanda İskandinav bölgesine ait canlıların da bulunduğu bir hayvanat bahçesine sahip. Royal Djurgarden’da yer alan müze, kentin en güzel panoramik manzarasına sahip.

Adres: Djurgårdsslätten 49-51, 115 21 Stockholm, İsveç
Web-site: http://www.skansen.se/en/

Telefon: +46 8 442 80 00

avrupa rüyası danimarka ulusal müzesi

Danimarka Ulusal Müzesi

Başkent Kopenhag‘da bulunan Danimarka Ulusal Müzesi (Nationalmuseet), ülkenin kültürel tarih alanındaki merkezi. Müzede Danimarka kültürüne ait eserlerin yanı sıra yabancı kültürlerin tarihlerine de yer veriliyor. Ayrıca müze, Grönland’deki arkeolojik ve antropolojik çalışmalarda bulunan Grönland Araştırma Merkezi’ni de destekliyor. Nümizmatik, etnoloji, arkeoloji, etnografya ve haberleşme alanlarındaki sergileriyle de hayli dikkat çekici.

Adres: Ny Vestergade 10, 1471 København K.
Web-site: https://natmus.dk/

Telefon: +45 49 19 07 19

avrupa rüyası finlandiya ulusal galeri

Finlandiya Ulusal Galerisi

Başkent Helsinki’de yer alan Finlandiya Ulusal Galerisi (Kansallis Galleria), Ateneum Sanat Müzesi, Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi ve Sinebrychoff Sanat Müzesi olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Ulusal galeride tam anlamıyla en büyük sanat eserleri yer alıyor. Yılda 500 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan müze tüm Finlandiya’nın en büyük sanat müzesi organizasyonu. Öyle ki müze 250 kişilik profesyonel ekibe sahip.

Adres: Mannerheimintie 34, Helsinki 00100, Finlandiya
Web-site: https://www.kansallisgalleria.fi/en/

Telefon: +358 40 1286469

avrupa rüyası estonya

Estonya Sanat Müzesi

Başkent Tallinn’de yer alan Estonya Sanat Müzesi (Eesti Kunstimuuseum), kurulduğu 1919’dan günümüzde dek birçok farklı müzeye ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Kumu Sanat Müzesi, Kadriorg Sanat Müzesi, Mikkel Müzesi, Niguliste Müzesi ve Adamson-Eric Müzesi bunlardan bazıları. Niguliste’de Orta Çağlardan Barok dönemine kadar olan eserler sergilenirken, Kadriorg Sanat Müzesi’nde ise, 16-20.yüzyıl arasındaki yabancı sanat eserleri sergileniyor. Johannes Mikkel’in eserleri Mikkel Müzesi’nde, modernist Estonyalı sanatçı Adamson-Eric’in eserleri kendi ismini taşıyan müzede, 18.yüzyıldan günümüze ulaşan Estonya sanatının örnekleri de Kumu Sanat Müzesi’nde yer alıyor.

Adres: Valge 1, 10127 Tallinn, Estonya
Web-site: https://kunstimuuseum.ekm.ee/

Telefon: +372 602 6000

avrupa rüyası munch müzesi

Norveç’te Munch Müzesi

Munch Müzesi (Munchmuseet), 1944’de geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Edvard Munch’ın geniş eser koleksiyonunu bağışladığı Oslo’da yer alıyor. Aralarında 1.150 resim, 18.000’den fazla motif, 7.700 çizim, 13 de heykelin bulunduğu koleksiyon, ilk olarak 1950’lerde Oslo’nun doğusunda bulunan Toyen’de sergilenmeye başlandı. Mayıs 1963’te modern bir tasarımla birlikte müzenin açılışı yapıldı. Her sene artan ziyaretçi sayısı sebebiyle sergi sayısı artmaya devam ediyor. Son yapılan oylamalar neticesinde yeni bir müzenin 2019’da Oslo’nun liman tarafı olan Bjorvika’da açılmasına karar verildi.

Adres: Tøyengata 53, 0578 Oslo
Web-site: http://munchmuseet.no/

Telefon: +47 23 49 35 00

avrupa rüyası letonya müzeler

Letonya’da Ulusal Sanat Müzesi

Letonya Ulusal Sanat Müzesi (Latvijas Nacionālais Mākslas Muzejs) adına yakışır şekilde, çok güzel mimariye sahip bir binada yer alıyor. Müzede 19. ve 20. Yüzyıl Letonya sanatının örnekleri yer alıyor. Bu örnekler arasında 1945-2000 arasındaki Sovyet dönemi ile 90’ların sanat akımı da bulunuyor. Tüm gününüzü 1900’lerin tarzında tasarlanmış salonlarda muhteşem eserlere bakarak geçirebilirsiniz. Letonya Ulusal Sanat Müzesi Riga’nın en iyi müzesi olduğu kadar, tartışmasız Avrupa’nın da en iyi müzelerden biri.

Adres: Jaņa Rozentāla laukums 1, Centra rajons, Rīga, LV-1010
Web-site: http://www.lnmm.lv/en/

Telefon: +371 67 324 461

avrupa rüyası romanya ulusal müzesi

Romanya Ulusal Sanat Müzesi

Başkent Bükreş’te yer alan Romanya Ulusal Sanat Müzesi (Muzeul National de Artă al României), üç galeriden oluşuyor. Avrupa Sanat Galerisi, Romanya Tarihi Sanat Galerisi ve Romanya Modern Sanat Galerisi ile birlikte tüm Romanya’nın tarihini ve kültürünü bir araya getiren üç büyük müzenin keşfedilmesi oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Bir zamanların kraliyet evi olan yer 1948’den beri komünist rejimin başa gelmesiyle Ulusal Sanat Galerisi olarak hizmet veriyor.

Adres: Calea Victoriei 49-53, București 010063
Web-site: http://www.mnar.arts.ro/

Telefon: +40 21 313 3030

Avrupa Rüyası ile Kuzey Avrupa Turu’nun ve bu değerli müzeleri görmenin keyfini çıkarın!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31