Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa Turuna Çıkmadan Önce İzlemeniz Gereken 5 Film

İSKANDİNAV RÜYASI 23 Mayıs, 10:11'de eklendi

Kuzey Avrupa Sineması diğer adıyla Nordik Sinema (Nordic Council); Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda’yı kapsıyor. Sahip olduğu doğa, yüksek yaşam kalitesinin yanı sıra kültürel anlamda da yüksek değerler sunan Kuzey Avrupa sanatın evrensel dillerinden biri olan sinema ile bizleri karşılıyor. Kuzey’i gezmeden, Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turuna katılmadan önce bu kültüre ait bir değeri kendinize katmak isterseniz,

the hunt filmi 2012

İşte size Nordik Sinemasından 5 esinti:

The Hunt | Jagten

The Hunt, Türkçe ismiyle Onur Savaşı, başrolünde Mads Mikkelsen’in yer aldığı, Thomas Vinterberg tarafından yönetilen 2012 yapımı dram filmidir. Hikâye Kuzey Avrupa’nın güzel ülkelerinden biri olan Danimarka’nın bir kasabasında geçer. The Hunt, anaokulu sınıfında bir çocuğu cinsel olarak istismar etmekle suçlanarak kitlesel histeri hedefi haline gelen ana okulu öğretmenini konu alıyor. Mads Mikkelsen filmde suçlanan öğretmeni canlandırıyor. Mads Mikkelsen’in üstün performansı ile dikkat çeken yapım, Altın Küre ve Oscar’a yabancı dilde en iyi film dalında aday olmayı başardı.

Headhunter filmi

HeadHunters | Hodejegerne

Headhunters, Jo Nesbø tarafından aynı adı taşıyan 2008 tarihli romanına dayanan, 2011 Norveç aksiyon gerilim filmi. Yönetmenliğini Morten Tyldum’un üstlendiği filmin başrollerinde Aksel Hennie, Nikolaj Coster-Waldau ve Synnøve Macody Lund yer alıyor. Film Kuzey Avrupa kentlerinden Oslo’da çekiliyor. Filmde Hennie, başarılı ama güvensiz bir danışmanlık şirketi yetenek avcısı Roger Brown’u canlandırıyor. Roger lüks bir yaşam süren karakterdir ancak lüks yaşamını finanse etmek için bir sanat hırsızı olarak başka bir iş daha yürütmektedir. Film Roger’ın çifte hayat yaşayan portresini canlandırıyor. Roger’ın aksayan durumları ve avın kendisine dönüşmesini heyecanla sunan film, izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi.

The Seventh Seal filmi

The Seventh Seal | Det sjunde inseglet

Yedinci Mühür, Ingmar Bergman’ın yönettiği 1957 yapımı İsveç filmidir. 1957 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Film, on yıl süren bir Haçlı seferinden dönen, savaştan bıkmış ve inancını yitirmeye başlamış bir şövalyeyi konu alıyor. Yolda Ölüm ile karşılaşan lövalye Ölüm’ü bir satranç oyununa davet eder. Eğer onu yenebilirse yaşamına kaldığı yerden devam edecektir. Film aslında kıyamet gibi br durumun içinde yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın portresini çiziyor bizlere. İnanç sistemlerini sarsan film, 1950’lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorgular. Bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonu olan film, tüm zamanların en büyük filmlerinden birinin yanı sıra dünya sinemasının klasik bir parçası olarak kabul edilir.

In A Btter World filmi

In A Better World / Hævnen

Senaryosu Anders Thomas Jensen tarafından yazılan ve yönetmenliğini Susanne Bier’in yaptığı 2010 Danimarka yapımı “Daha İyi Bir Dünyada” drama ve gerilim filmidir. Filmin başrollerinde Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, ve Ulrich Thomsen yer almaktadır. Daha İyi Bir Dünyada filmi 2011 yılında 68. Altın Küre Ödülleri ve 83. Akademi Ödülleri’nin her ikisinde de En İyi Yabancı Dilde Film Ödülünü kazanmıştır.

Filmde Danimarka’da oturan bir doktorun Afrika’daki göçmenlere ev sahipliği yapan işine trenle gidip gelmesi konu edinir. Film, iki farklı dünya arasında sıkışan Anton’a ve ailesine odaklanıyor.

King of Devil's Island filmi

King of Devil’s Island | Kongen av Bastøy

Yönetmenliğini Marius Holst’un üstlendiği, dram türündeki 2010 yapımı Norveç filmi King of Devil’s Island, yaşanmış bir hikayeden uyarlanmıştır. Başrollerini Stellan Skarsgård, Benjamin Helstad ve Kristoffer Joner’in paylaştığı film, Norveç’e bağlı Bastøy Adası’nda yer alan ve yalnızca erkek çocukların konulduğu Bastøy Hapishanesi’nde, 1915 yılında yaşanan gerçek olayları konu almaktadır. Çekimleri Estonya’daki Kalvi köyünde gerçekleştirilen filmin ilk gösterimi Norveç’te, 17 Aralık 2010’da yapıldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19