Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa Turu ile Göreceğiniz Baltık Ülkeleri

İSKANDİNAV RÜYASI 14 Haziran, 10:58'de eklendi

Baltık Denizi kıyısı olan Baltık ülkeleri kendilerine özgü özel bir kültürel mirasa sahiptir. Estonya, Finlandiya, Almanya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Rusya (Kaliningrad) birer Baltık ülkesidir. Ancak kültürel ve coğrafi bağlılıklar açısından bakıldığında Baltık ülkeleri ismi Estonya, Letonya ve Litvanya’ya verilmiştir. Kuzey Avrupa turu esnasında gezeceğiniz Baltık ülkeleri, tarih boyunca Alman ve Rus etkisi altında kalmış, bu durum da kültürlerine yansımıştır.

baltık ülkeleri litvanya

Kuzey Avrupa Turunda Gezeceğiniz Baltık ülkeleri

Litvanya

Litvanya, kendi kadar doğası güzel bir Baltık ülkesi. Estonya, Letonya ve Litvanya’nın yer aldığı üç Baltık ülkesinden en büyük ve en kalabalık olanıdır. Ülkenin yerleşimi çoğunlukla Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmıştır, Kuzeyde Letonya, güneydoğuda Beyaz Rusya ve Polonya, batıda ise Kaliningrad ile sınır komşusudur. Yeşile ve doğaya önem veren Litvanya’nın başkenti Vilnius’tur.

Litvanya’da Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa’nın ayakta kalan en eski Orta Çağ şehirlerinden biri olan Vilnius Old Town, Galve Gölü içerisinde bir adada bulunan Trakai Kalesi, ülkenin önde gelen müzisyen ve ressamı M.K. Ciurlionis’in eserlerinden oluşan M. K. Ciurlionis Ulusal Sanat Müzesi, Vilnius Old Town içerisinde bulunan bir Roma Katolik kilisesi Aziz Anna Kilisesi, başkent Vilnius’ta bulunan bir şehir kapısı olan Şafak Kapısı, Vilnius’un sembollerinden biri Gediminas Kulesi, Kursiu Nerija Milli Parkı, Litvanya Ulusal Müzesi, Kaunas Katedral Bazilikası, Başkent Vilnius’ta bulunan ve Yeşil Göller olarak adlandırılan bölge 6 göl Litvanya’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

baltık ülkeleri estonya

Estonya

Bir Baltık devleti olan Estonya, batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Kuzey Avrupa turu ile gezebileceğiniz Estonya’nın başkenti Tallinn’dir.

Estonya’da Gezilecek Yerler

Estonya’da gezilecek turistik yerlerin büyük çoğunluğu başkent Tallinn’de yer alıyor. Renkli kafelere ve restoranlara açılan, Talliin’in eski şehir bölgesinin alt kısmında yer alan Viru Kapısı; Çar donanmasının ve deniz uçaklarının sergilendiği Lennusadam Deniz Uçağı; şehrin muazzam siluetini görebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip, eski zamanlarda soylu ve zengin kesimin yaşadığı Toompea Tepesi; barok mimarisinin izlerini taşıyan benzersiz bir yapı Kadriorg Sarayı; 18. yüzyıla dayanan atmosfere sahip Von Krahl sokakları; Estonya’daki Sovyet etkisinin önemli eserlerinden olan Teletorn (TV Kulesi); Rönesans tarzında günümüze kadar gelmiş Blackhead Kardeşliği Evi; Tallinn’deki en büyük ve en güzel kubbeli katedral Alexander Nevsky Katedrali; Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

baltık ülkeleri letonya

Letonya

Kuzey Avrupa’nın bir diğer Baltık ülkelerinden Letonya, karada kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda Rusya ve Beyaz Rusya ile komşudur. İsveç ile denizden sınırı vardır. Letonya’nın en büyük şehri ve başkenti Riga’dır.

Letonya’da Gezilecek Yerler

Letonya’da gezilecek yerlerin ilk başında başkent Riga gelir. Tarihi ve dinamik bir şehir olan Riga’da Riga Katedrali, St.Peter Kilisesi ve Central Market gezilecek yerler arasındadır. Rüzgarın doğduğu şehir olarak anılan Liepaja; ahşap evleri, Art Nouveau tarzı parkları ve güzel sahili ile cezbedicidir. Riga’ya kırk kilometre uzaklıktaki Sigulda’da Turaida Kalesi ve Gutmanis Cave görülmeye değerdir. Muhteşem deniz manzaraları sunan Liepaja’ya yakın olan Karosta da popüler turizm yerlerinden bir tanesidir. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Cesis, Avrupa’nın en geniş şelalesine sahip Kuldiga, Daugavpils’teki büyük Angola Katedrali ve Jelgava’daki Rundale ve Jelgava Sarayları gezilmesi gereken diğer yerlerdir.

baltık ülkeleri finlandiya

Finlandiya

Avrupa’nın nüfusu en az olan ülkesi Finlandiya, İskandinav yarımadasında ve Baltık Denizi kıyısında yer alır. Başkenti Helsinki olan ülkenin doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer almaktadır. Ülke nüfusu düşük yaşam standartları da iyi olduğu için, Finlandiya dünyanın en kaliteli ülkelerinden birisidir. Özellikle eğitim alanında ön plana çıkan ülke, eğitimde eşitliği ve herkes için ücretsiz oluşu ilke edinmiştir. Grigoriy Petrov’un aynı adı taşıyan romanından ötürü Finlandiya  “Beyaz Zambaklar Ülkesi” olarak da anılmaktadır.

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri Helsinki gezilecek yerlerin en başında geliyor. İsveç etkisi hissedilen küçük güney şehri Vaasa; üniversiteler kenti Jyvaskyla; Saimaa gölünün kıyısındaki Lappeenranta; teknoloji merkezi Oulu; opera festivali ve kalesiyle ünlü Savonlinna; çok sayıda festivale ev sahipliği yapan Seinajoki; kalesiyle ve katedraliyle ünlü eski başkent Turku; kültür, müzik, sanat, müzeler ve endüstri kenti Tampere; göller bölgesindeki Kuopio diğer gezilecek kentler arasında yer alıyor.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Litvanya, Letonya, Estonya ve Finlandiya‘yı gezebilirsiniz. Baltık ülkeleri seni bekliyor!

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu | 12 Gün 9 Ülke 15 Şehir - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 26 Şubat 2019
  2. Geri bildirim: Baltık Ülkeleri UNESCO Mirasları - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 30 Mart 2020

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19