Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa’da Karşılaşacağınız Para Birimleri

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 30 Ocak, 11:06'de eklendi

Dört gözle beklediğiniz bir Kuzey Avrupa turunuz var. Norveç fiyortlarından, denize, tarihe ve İskandinav kültürüne birçok şeyi keşfedeceğiniz bu yolculuğunuzdan önce Kuzey Avrupa para birimleri listesine bir göz atmakta fayda var.

Kuzey Avrupa’da hangi ülkede hangi para birimi kullanılıyor gelin birlikte bakalım.

Popüler inanışın aksine, tüm Avrupa ülkeleri para birimi olarak euro kullanmaya başlamamıştır. Aslında, İskandinav ülkelerinden bir tanesi hala kendi para birimleri kullanıyor. Bu ülkelerde kullanılacak “evrensel para birimi” yoktur ve para birimleri aynı isim ve yerel kısaltmalara sahip olsa bile birbiriyle değiştirilemez.

Kuzey Avrupa'da Karşılaşacağınız Para Birimleri

Danimarka

Danimarka kronu, Danimarka ve Grönland’ın para birimidir ve resmi kısaltma DKK’dır. Danimarka, yeni para biriminin lehine İskandinav Para Birimi(Scandinavian Monetary Unit) kurulduğunda Danimarka kabinesini terk etti. Yerel fiyat etiketlerinde kr veya DKR’nin yerel kısaltmaları görülebilir.

Kuzey Avrupa'da Karşılaşacağınız Para Birimleri

İzlanda

Teknik olarak, İzlanda da Danimarkalı bağımlılığı altında olduğu için Para Birliği’nin bir parçasıydı. İzlanda, 1918’de bir ülke olarak bağımsızlık kazandığında, kendi değerini de ekleyerek krona para birimine bağlı kalmaya karar verdi. İzlanda kronu için evrensel para birimi, İskandinav ülkelerinin aynı yerel kısaltma kodu olan ISK’dir.

Kuzey Avrupa'da Karşılaşacağınız Para Birimleri

İsveç

İsveç de krona para birimini kullanıyor. İsveç kronu için evrensel para birimleri kodu, İzlanda ve Danimarka ile aynı “kr” kısaltması olan SEK’dir.

Kuzey Avrupa'da Karşılaşacağınız Para Birimleri

Norveç

Norveç’te Norveçli speciedaler’in yerini, komşularının geri kalanının da para birimi olan kron aldı. Norveç kronu için para birimi kodu NOK’dur. Yine aynı bölgesel kısaltma geçerlidir. Bu para birimi, aynı derecede güçlü euro ve ABD doları karşısında etkileyici yükseklere ulaştığı için dünyanın en güçlülerinden biri olarak kabul edildi.

Kuzey Avrupa'da Karşılaşacağınız Para Birimleri

Finlandiya

Finlandiya, İskandinav bölgesindeki diğer ülkelerden farklı bir yol izleyerek avroyu kabul etmeyi seçti. Değişimi açıkça kucaklayan tek İskandinav ülkesiydi. Finlandiya, resmi para birimi olarak avroyu kabul etmeden önce 1860’dan 2002’ye kadar para birimleri olarak markka’yı kullandı.

İskandinavya’da Exchanging

Kuzey Avrupa ülkelerinin birden fazlasına bir gezi planlıyorsanız, evinizden ta buralara para çevirip taşımak zorunda değilsiniz. Geliş terminallerinde genellikle paralarınızın kurunu değiştirebileceğiniz bankalar bulunuyor. Mevcut ATM’nizin veya banka kartınızın Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ülkelerde kullanabileceğinizi çıkış ülkenizden kontrol ettiğinizden eminseniz, aynı exhange işlemini ATMler üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31