Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kuzey Avrupa Boyunca Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 26 Mayıs, 10:16'de eklendi

Kuzey Avrupa’nın İskandinav coğrafyası İzlanda, Norveç, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’dan oluşmaktadır. Hayatta bir kere yaşayabileceğiniz macera için en güzel yerlerden burası. Keşfetmenin sınırı yok. Tarihi dokuyu, mimariyi ve doğayı keşfederken beraberinde kültürün bir parçası olan mutfak da keşfedilir. Her ülkenin kendine özgü mutfağı vardır, Kuzey Avrupa ülkelerinin de öyle. Denize yakın ülkeler olduğu için birbirine benzer yemeklere sahip olsalar da hepsinin lezzeti farklı.

avrupa rüyası izlanda puffin (lundi)

Vikinglerin, fiyortların diyarı Kuzey Avrupa Mutfağı!

Puffin

İzlanda’nın sembolik hayvanlarından biri olan bir tür deniz papağanı Puffin, mutfağın da vazgeçilmezleri arasında. Puffin eti zengin bir tat verecek şekilde genellikle fümelenir. Reykjavik’de hemen hemen her restoranda Puffin bulabilirsiniz.

avrupa rüyası norveç yemekleri

Balık

Kuzey Avrupa’nın ana besinlerinden birisidir balık. Balıkçılık; İsveç, İzlanda ve Norveç ekonomilerinin kalbinde yer almaktadır. Servis edilen balıkların çoğu gün yakalanır. Somon en çok bilinen ve yemekte tercih edilen İskandinav balığıdır. Bölgede yaklaşık 100 farklı şekilde size somon servis edilir. Her seferinde farklı bir deneyim için mükemmel değil mi?

avrupa rüyası izlanda koyun yemekleri

İzlandik Kuzu

İzlanda’nın kuzusu pek bir meşhurdur, bu üne ne kadar layık olduğu tartışılmazdır.  İzlanda’daki kuzular 1,143 yıldır ülke çapında serbest dolaşıyor, yani bu kuzu etinin başka hiçbir yerde olmadığı anlamına geliyor. Kuzuların hepsi etik olarak avlanıyor. Kuzuların tek olduğu yerde kuzu etini deneyimlemeden geçmek elbette olmaz.

avrupa rüyası norveç ren geyiği eti yemekleri

Reindeer

Ren geyiği özellikle bayramlarda Norveç’te çok popüler bir yemektir. Kuzey Norveç’teki çoğu restoran, füme ve kavrulmuş gibi farklı ren geyiği çeşitleri sunmaktadır.

avrupa rüyası norveç deniz ürünleri çorbası

Deniz Mahsulleri Çorbası

Kuzey Avrupa’nın balıktan kalamara deniz ürünleri, ekonomik anlamda önemli bir etkisi vardır. Yemeklerin büyük bir çoğunluğu deniz ürünlerini bir şekilde barındırıyor. Deniz ürünlerini en iyi şekilde barındırmanın bir yolu deniz mahsullü bir çorbadır. Çorbaların çoğunda kalamar, midye ve birtakım formlarda dokular var ancak hepsi farklı şekillerde hazırlanıyor. Bazıları kremsi, bazıları et suludur ama genellikle çoğu lezzetlidir.

Seyahat etmenin önemli bir parçası yeni kültürlere yelken açarken yeni tatlar ve lezzetlerle damağınızı buluşturmaktır. Buz, ateş ve fiyort topraklarını ziyaret ederken lezzet olarak hayal kırıklığına uğramayacaksınız. En iyisi şimdi Kuzey Avrupa turunuzu Avrupa Rüyası‘nda ayırtın, ardından yeni yollar keşfedin ve en önemlisi de iyi yiyin.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Ocak 2019

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31