Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kusursuz Seyahat Fotoğrafı Çekmenin İpuçları

İSKANDİNAV RÜYASI 26 Temmuz, 11:11'de eklendi
Kusursuz seyahat fotoğrafı çekmek bu rehberle mümkün! Kuzey Avrupa turu, Avrupa turu veya Balkan turlarınızda artık sizde anlamlı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir fotoğrafa baktığınızda sizi unutulmuş yere geri götüren uzun düşünceler, duygular ve kokular ortaya çıkarır. Seyahatinizi anlamlı kılacak kareleri rastgele değil de kusursuz yakalamak elbette mümkün. Aynı kareden 10 tane çekmek yerine bir tane düzgün ve anlamlı bir kare yakalamak en önemli şeylerden birisi. Anılar biz insanlar için ne kadar değerliyse, fotoğraflarda yaşayacak anılar da bir o kadar değerli ve önemlidir. Daha iyi seyahat fotoğrafları elde etmek için neler yapabiliriz? Bir sonraki seyahatinizde kullanabileceğiniz ufak ipuçları bu listede.
kuzey avrupa turu avrupa rüyası

“İnsanlar, yerler, şeyler” | Kompozisyon

Fotoğrafı anlamlı ve kusursuz kılmanın en önemli yollarından biri, fotoğrafa bir kompozisyon ile anlam yüklemek. Sade manzaraların yanısıra fotoğrafı iyi kılan şey “insan,mekan ve şey” kombinasyonudur. Bu kombinasyon fotoğrafları daha kişisel, daha unutulmaz kılar ve onlara ölçek ve yer duygusu verir. Örneklemek gerekirse, Prag’da Astronomik Saat’i üzerine biraz gün ışığı vururken güzel bir karede çektiniz. Evet nihayetinde güzel bir kare olur ancak bu kareye elinde kahvesiyle insan figürü ile kombine ederseniz daha iyi bir fotoğraf yakalamış olursunuz. En azından fotoğrafın bir hikayesi olmuş olur.
avrupa rüyası kuzey avrupa turu 1

Güneşin nerede olduğunu bilin.

Fotoğraf konunuzu güzelleştirmenin en kolay yolu, onu en iyi ışığa sokmaktır. İnsanların yüzlerinin parlamasını istiyorsanız, onları güneşe doğru için çevirebilirsiniz. Yolculuğunuzun fotoğrafının broşür gibi görünmesini istiyorsanız, fotoğrafı geminin güneşli tarafında çekin. Alternatif olarak, eğer okyanustaki ışığın parlamasını yakalamak istiyorsanız, güneşin dalgaları sektirmek için yeterince düşük olduğu zaman fotoğrafı çekin.
avrupa rüyası prag

Yansımalar ve Simetri

Simetri, estetik olarak hoş bir denge ve fotoğrafa orantılılık getirir. Doğru kullanıldığında, olağanüstü görüntüler oluşturabilir. Güzel bir fotoğraf için yapabileceğiniz yansımalara bakın: ayna, göl veya pencere eşsiz bir çekim yapmanıza yardımcı olabilir.
avrupa rüyası turları

Üçüncü Kuralını Kullanın!

Bu, fotoğrafın kilit kuralıdır: resmi üçte ikiye bölebilirsiniz (sonunda 9 eşit kareye sahip olacaksınız) ve ana nesneyi satırların müdahalesine yerleştiriniz. Her kamera uygulaması ayarlarında belirli bir işlev mevcuttur. “Ana nesne” üzerine dikkat çekerek kompozisyonu geliştirmiş olacaksınız.
avrupa rüyası otobüsle avrupa turu

Mükemmel Anı Yakala!

Hatırlanması gereken en önemli şey, heyecan verici bir şey olduğunda kameranızı düşünmektir. Yeterince şanslıysanız ve sakin olursanız, o zaman mükemmel anı yakalayabilirsiniz. Bunun için fotoğraf makinesi şart değil. Telefonunuzla seri çekim yaparak bu kareyi de yakalayabilirsiniz.

Lensinizi temiz tutun

Akıllı telefonunuzun her zaman temiz ve steril bir yerde olmadığını doğru. Öyleyse, kameranın çekimlerini yapmadan önce merceğini temizlemelisiniz. Aksi halde, sadece Norveç’teki trolü fark ettiğinizi söylerseniz, kimse size inanmaz. 
avrupa rüyası otobüsle avrupa turu 5

Odak ve Işık

Sadece denizden bir fotoğraf çekmek yerine bir odak noktası arayın: kumda bir desen, ayak izleri, kayaların üzerinde su. Kompozisyonunuzdaki çizgileri kullanın ki bunlar odak noktanıza yol açmalılar. Zemin istediğiniz gibi olsa bile ön plana odaklanın. Bu fotoğrafa karakter ve derinlik ekler. Mükemmel pozlanmış bir fotoğrafla sonuçlanacak HDR kullanın. Odaklanmada neyi istediğinize dokunarak odak özelliğini kullanın. Bu şekilde, fotoğraftaki ışığı ayarlayacaktır (bu, gün batımı ve gün doğumu için gerçekten yararlıdır).

Flash kullanma ve hareket etme!

Bizleri kırmızı veya sarı gözlü canavarlara dönüştürdüğü için söylemiyoruz bunu. Flash fotoğrafın kalitesini düşüren bir şey. İyi bir fotoğraf için flash kullanmamaya özen gösterin hatta kullanmayın. Ayrıca sallanmış bulanık fotoğraflar yakalamamak için iki elle hareket etmeden veya tripod yardımıyla fotoğraf çekin.
avrupa rüyası kuzey avrupa turu 11

En Güzeli Gündoğumu ve Günbatımı

En güzel fotoğrafları çekmek için erken kalkın ve geç yatın. Sabahın erken saatlerinde ya da güneş daha uzun gölgeler ve daha yumuşak ışıklar ile görüntünüze daha fazla etki bırakır. Bu zamanlarda çekim yapmak, başka kimsenin orada olmadığında siz olacaksınız ve size benzersiz bir bakış açısı sunacaktır. Gün batımında ise fotoğraf karelerinizi silüetler süsleyecektir.
Seyahatin kilit noktalarından birisi çekilen fotoğraflardır. Katıldığınız turlar bittiğinde elinizde sadece anıların yaşayacağı fotoğraflar kalır. O yüzden fotoğraf çekerken bu tavsiyelere kulak verin 🙂
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19