Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Krakow’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 19 Nisan, 16:57'de eklendi

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile ziyaret edeceğiniz ülkeler arasında yer alan Polonya‘nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olan Krakow, ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi. Kuzey Avrupa turu yapanların geçiş güzergahında yer alan Krakow, Eski Polonya krallarının ikametgahı ve eski başkent olması nedeniyle pek çok tarihi sahneye tanıklık eden kent, Polonya’nın kalbi olarak biliniyor.

Eski Kent Merkezi yükselen kiliseleri, etkileyici müzeleri ve Avrupa’nın en büyük pazar meydanı olan geniş Rynek Główny ile mutlaka görülmesi gereken ir bölge. Eski Yahudi mahallesi olan Kazimierz’de halen ayakta kalan sinagoglar, 20. yüzyılın trajedisini yansıtıyor. Yılda yedi milyon turist ağırlayan Krakow’un Tarihi Kent Merkezi, Vistül Irmağı’nın Wawel Tepesi eteklerinde yer alıyor. Ancak Krakow’un mutlaka görmeniz gereken tarihi dokuları bu bölge ile sınırlı değil.

Tarihi Kent Merkezi

Geçmişi 7. yüzyıla dek uzanan Krakow’un tümüyle Orta Çağ’dan kalma Tarihi Kent Merkezi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Tarihi Kent Merkezi’nde yapacağınız bir turda bin yıllık tarihi ve kültürel mirası keşfedeceksiniz. Aynı zamanda tarih ve mimari meraklıları Krakow’un Lesser Poland bölgesindeki Vistula Nehri üzerinde de harika zaman geçirebilirler. Krakow aynı zamanda, Roman Polanski’nin üç Oscar kazanan ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alan The Pianist filminin çekildiği yer.

avrupa rüyası karakow Wawel Kalesi

Wawel Kalesi

Krakow’da görülmesi gereken en iyi şey, Polonya yöneticilerinin üç hanedanına ev sahipliği yapan Wawel Kalesi. Kentteki uygarlığın beşiği olarak kabul edilen Wawel, Vistula Nehri’nin sol kıyısında yer alan bir kireç tepeciğinin adı. Orta Avrupa’nın en güzel kalelerinden biri olarak kabul edilen Wawel’de, paha biçilemez sanat eserlerinin, mobilyaların ve nadir antik objelerin bulunduğu bölümleri mutlaka görün.

Wawel Katedrali

Krakow’un en ünlü tarihi yapılarından biri de Wawel Tepesi’ndeki Wawel Kalesi’nin hemen yanında yer alan Wawel Katedrali. Çok sayıda muhteşem dinin esere ev sahipliği yapan katedralin şapelleri gerçek birer mimari başyapıt olarak kabul ediliyor. Özellikle de Zygmunt Şapeli, İtalya dışındaki Rönesans mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak görülüyor. Bu şapeller aynı zamanda, pek çok Polonya kralının ve büyük ulusal kahramanların gömüldüğü mezar odalarına da ev sahipliği yapıyor.

avrupa rüyası krakow old town

Ana Meydan

Krakow’un en turistik bölgesi olan Ana Meydan, Avrupa’nın en büyük Orta Çağ şehir meydanlarından biri olarak kabul ediliyor. Çoğu tarihi simge, Tarihi Kent Merkezi’nde bulunan Ana Meydan’ın yakınında yer alıyor. St. Paul Kilisesi, St. Barbara Kilisesi, Su Parkı (Sukiennice) ve Belediye Sarayı Kulesi, Ana Meydan’ın yakınında bulunan Krakow’daki diğer ünlü tarihi yapılar arasında.

Aziz Mary Bazilikası

Tarihi bir kilise olan Aziz Mary Bazilikası, Krakow’da Gotik mimarinin önemli bir örneği. Ana Meydan’ın efsanevi sembolü olan bazilika, 13.yüzyıldan bu yana ayakta duruyor. Burada yapılacak en iyi şey, her saat başı kilisenin kulelerinden çalınan ünlü melodiyi dinlemek.

avrupa rüyası krakow Planty Park

Planty Park

19. yüzyılda her yönden surlarla çevrili olan Tarihi Kent Merkezi’nin duvarların çoğu yıkıldı ve onları çevreleyen hendek doldu. Günümüzde Planty Park olarak bilinen yer haline gelen bölge şimdilerde yaşlı ağaçlardan oluşan pek çok bahçeden meydana geliyor. Gezmekten yorulduğunuzda bir ağaç gölgesinde soluklanabilirsiniz.

15 günde 12 ülke ve 20 şehir ziyaret edebileceğiniz Kuzey Avrupa ve İskandinavya Rüyası ile Polonya’nın Varşova, Krakow, Gdansk kentlerini de görebilirsiniz. Krakow’da otel konaklamasının da bulunduğu turda, şehir merkezindeki otelinizden çıkıp kentin yeni ve eski bölgesinde yer alan yüzlerce restoran, bar ve kulüpten birinde Krakow gece hayatının keyfini çıkarabilirsiniz.

Yorumlar

4 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Baltıkların İncisi Gdansk'ta 24 Saatte Yapılacaklar - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 9 Mayıs 2018
  2. Geri bildirim: Avrupa Rüyası'nın Kuzey Avrupa Turu ile 12 Ülke 20 Şehir Gezmek - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 9 Mayıs 2018
  3. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Turu ile Norveç Fiyortlarında Gemi Yolculuğu - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 9 Mayıs 2018
  4. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Haziran 2018

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

mustafa 11 Mayıs 2018

arka sokaklarda ki eşsiz mekanları keşfetmenizi ve şehrin en hareketli yeri olan Galeria Krakowska’nın alt katlarını keşfetmenizi tavsiye ederim 🙂

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31