Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Kopenhag’ın Aykırı Şehri Christiania ve Hikâyesi

İSKANDİNAV RÜYASI 5 Aralık, 11:03'de eklendi

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yer alan bir hippi komünü olan özgür Christiania kasabası, özgün kuralları ve kendisine ait kuralları olan bir şehirdir. Bu şehrin sakinleri ise tüm hippilere, idealistlere ve sanatçılara kucak açmış durumdadır.

Kopenhag’a sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan Freetown Christiania su kenarındaki yaklaşık 34 hektarlık bir ada üzerinde konumlanır. İnsanların şehir duvarlarına diledikleri gibi resimler yaptığı, kendi evlerini kurduğu ve kendi kanunlarını yaşadığı bu şehir 1971 yılında anarşistler, sanatçılar ve hippiler tarafından kuruluyor. Peki, Kopenhag’ın aykırı şehri Christiania’nın kuruluş hikâyesi nedir? Bu şehrin ilginç kuralları nelerdir?

Christiania Özgür Şehir – Danimarka

Freetown Christiania ve Kuruluş Hikâyesi

1971 senesinde hippiler ve dönemin sisteminden memnun olmayan bir grup, Jacob Ludvigsen liderliğinde Kopenhag’da bulunan terk edilmiş bir kışlayı işgal etmeye karar verdi. Ancak bu grup sadece karar almakla da kalmayıp kendi kurallarını belirleyerek Danimarka hükümetinden tamamıyla bağımsız bir bölge olacağını ilan ettiler. Bu işgal kararı alınmadan önce terk edilmiş kışla evsizlerin kaldığı bir yerdir. Sonrasında ise bölgenin civarında yaşayan kişiler bu boş yeri değerlendirmek amacıyla tel örgüleri yıkarak kullanıma açmışlardır.

Sonuç olarak halk, devlete bir tepki olarak özgür ruhlu toplumlarını oluşturmaya karar verir ve bölgenin bağımsızlığını ilan ederler. Yıllar içerisinde Christiania’lılar bölgede atölyeler, galeriler, kafeler, evler, anaokulları ve restoranlar inşa ederek bölgeyi tam anlamıyla yaşanabilir hale getirmişlerdir.

Danimarka – Christiania Yaşam

Christiania’da Yaşam Nasıldır?

Christiania’ya yerleşmeyi düşünen pek çok kişi olsa da, dışarıdan herhangi birinin gelip kasabaya yerleşmesi oldukça zordur. Çünkü burada yaşamak isteyenlerin öncelikli olarak Freetown Christiania yetkililerine başvurmaları ve sıraya girmeleri gerekmektedir.

Christiania’da yaşam koşulları ise hayli ilginçtir. Bölgede araba kullanmak yasaktır. Ayrıca kurşun geçirmez yelek, havai fişek, şiddet ve silah kullanımı da yasaklar arasında yer almaktadır. Ancak bölgede yasak olmayan ve çokça tartışılan konu ise esrar üretimi ve kullanımıdır. Özellikle Pusher Street olarak anılan sokakta yapılan esrar satışı, bölge Danimarka’dan bağımsız olduğu için Danimarka hükümeti tarafından da engellenemiyor.

Tüm bunların yanı sıra Fretown Christiania sakinlerinin kendilerine özel bir idari sistemleri vardır. Esrar satışının serbest olması nedeniyle tekinsiz bir yer gibi algılansa da bu aykırı şehir, turistler de dâhil olmak üzere herkesin rahatlıkla girebileceği gayet güvenli bir bölgedir.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

emre 5 Aralık 2019

Harika bir yazı olmuş. Avrupa Rüyası ile bu yıl İskandinav turuna katılmak istiyorum, blogunuzdaki yazılar beni daha çok heveslendiriyor.

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19