Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

İsveç’de Gezilecek Yerler

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 28 Nisan, 11:17'de eklendi

Batı ve kuzeyde Norveç, doğuda Finlandiya ve Bothnia Körfezi, güneyde ise Baltık Denizi ile çevrili doğa harikası İsveç, Kuzey Avrupa’nın önemli ülkelerinden birisidir. Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu rotalarından birisi olan ülke, 450 bin kilometrekarelik alana ve 9.8 milyonluk nüfusa sahip. İkea markası ile aşina olduğumuz ülke birçok doğal güzelliğe ve gezilecek alanları içerisinde barındırıyor.

İsveç’te gezilecek yerler neresidir? Hangi şehirlerdir?

avrupa rüyası sotckholm

1. Başkent Stockholm olmazsa olmaz!

Ülkenin başkenti olan Stokcholm aynı zamanda en kalabalık nüfuslu şehridir. Bin yıl geriye giden köklü bir tarihe, 14 farklı takımadanın karşısında seyre dalan şehir renkli bir görüntü sunuyor bizlere. Stockholmde en önemli yapılar etrafındaki manzaralar eşliğinde tam bir ahenk içinde… Stockholm Katedrali, Royal Palace ve Nobel Müzesi kesinlikle görülmeden geçilmemesi gereken yerlerden. Keza Djurgården Adası, 1628’e dayanan orijinal bir savaş gemisini sergileyen Vasa Müzesi ve Skansen Açıkhava Müzesi de öyle. Gece hayatı severler için Östermalm’daki Stureplan Meydanı, Södermalm ve Nytorget meydanı önerilebilir. Eğer doğa sever biriyseniz, şehrin dışına çıkarak Stockholm takımadalarını tekneyle keşfedebilirsiniz.

avrupa rüyası göteborg

2. Rahatlatıcı doğasıyla Göteborg!

Göteborg, İsviçre’nin güneybatısında, başkent Stockholm’e 4-5 saat uzaklıkta yer alan ülkenin en büyük ikinci şehri. İki üniversiteye ve binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan şehir, tam bir öğrenci kenti ve bu nedenle de enerjik bir yapıya sahip. Bütün şehre uzanan tramvay ağıyla Göteborg keşif için en uygun olan şehir. Bu kentte Liseberg Eğlence Parkı, Slotsskogen ve Botanik Bahçesi’ni kesinlikle görmelisiniz.

avrupa rüyası malmö

3. Eşi benzeri yok: Malmö!

Malmö İsveç’in en büyük 3. şehri ve gerçekten de ziyaret etmeye değer yerlerden. İsveç’in en kültürlü şehri olarak bilinen Malmö’den Oresund Köprüsü’yle Kopenhag’a sadece 20dk’da varabiliyorsunuz. Malmö’nün gezebileceğiniz turistik alanlar; Malmöhus Kalesi, Western Harbour’daki Turning Torso, Storroget Şehir Meydanı ve Lilla Torg.

avrupa rüyası uppsala

4. İsveç’in Dördüncü Büyüğü: Uppsala!

İsveç’in dördüncü büyük şehri olan Uppsala, 12.yüzyıla uzanan bir tarihe sahip. Uppsala Kalesi, Eski Uppsala(Gamla) ve ülkenin en büyük yapılarından olan katedral kesinlikle görmeden geçilmemesi gereken yerlerden. Tarihi öğrenci şehri olan Uppsala’da Botanik ve Gustanavianum Bahçesi’yle birlikte üniversite arazisini de turlayabilirsiniz.

avrupa rüyası gotland

5. Eğlencenin adresi Gotland!

İsveç’te gezerken gece hayatı ve eğlenceyi yaşayabileceğiniz bir bölge olan Gotland. Gotland İsveç’in en büyük adasıdır. Doğa meraklıları için dağcılık, tırmanma ve dalış gibi outdoor sporların yaygın ve elverişli olduğu bir yer. Aynı zamanda şehrin her yerinde Orta Çağ kokusunu almak mümkün. Özellikle Ağustos ayında tarihi kostümlerin giyildiği bir Ortaçağ Festivali düzenleniyor.

Kuzey Avrupa turunda İsveç, kesinlikle görülmesi gereken ülkelerden!

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31