Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

İsveç Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 24 Mayıs, 10:52'de eklendi

Kuzey Avrupa’nın İskandinav Yarımadasında yer alan İsveç, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülkedir. İsveç’in sınır komşuları batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya’dır. Aynı zamanda güneyinde yer alan Oresund Köprüsü ile Danimarka‘ya bağlıdır.

Ekonomi bakımından gelişmiş bir ülke olan İsveç, The Economist’in Demokrasi İndeksi’ne göre birinci sırada olup, Birleşmiş Milletler’in İnsani Gelişme Endeksi’ne göre de yedinci sıradadır. Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile gezebileceğiniz ülkenin başkenti ve en büyük şehri 2 milyon nüfusu ile Stockholm’dür.

avrupa rüyası isveç stockholm

Avrupa Rüyası ile İsveç’i Keşfet!

Önemli Şehirler

İsveç’in başkenti aynı zamanda en büyük şehri Stokholm‘dür. Ülkenin Stockholm’den sonra gelen diğer büyük kentleri Göteborg ve Malmö‘dür. Nüfus yoğunluğuna göre şehir sıralaması şöyledir: Stockholm, Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås, Örebro, Linköping, Helsingborg, Jönköping, Norrköping, Lund, Umeå, Gävle, Borås, Eskilstuna, Södertälje, Karlstad, Täby, Växjö, Halmstad.

avrupa rüyası isveç gothenburg

Gezilecek Yerler

Ülkenin başkenti olan Stokcholm aynı zamanda en kalabalık nüfuslu şehridir. Stockholm’de en önemli yapılar etrafındaki manzaralar eşliğinde tam bir ahenk içinde… Stockholm Katedrali, Royal Palace ve Nobel Müzesi kesinlikle görülmeden geçilmemesi gereken yerlerden. Keza Djurgården Adası, 1628’e dayanan orijinal bir savaş gemisini sergileyen Vasa Müzesi ve Skansen Açıkhava Müzesi de öyle. Gece hayatı severler için Östermalm’daki Stureplan Meydanı, Södermalm ve Nytorget meydanı önerilebilir.

Göteborg İsveç’in güneybatısında, başkent Stockholm’e 4-5 saat uzaklıkta yer alan ülkenin en büyük ikinci şehri. Bu kentte Liseberg Eğlence Parkı, Slotsskogen ve Botanik Bahçesi’ni kesinlikle görmelisiniz. İsveç’in en kültürlü şehri olarak bilinen Malmö’den Oresund Köprüsü ile Kopenhag’a sadece 20 dk’da varabiliyorsunuz.

Malmö’nün gezebileceğiniz turistik alanlar; Malmöhus Kalesi, Western Harbour’daki Turning Torso, Storroget Şehir Meydanı ve Lilla Torg. İsveç’in dördüncü büyük şehri olan Uppsala’da Uppsala Kalesi, Eski Uppsala(Gamla) ve ülkenin en büyük yapılarından olan katedral kesinlikle görmeden geçilmemesi gereken yerlerden. Tarihi öğrenci şehri olan Uppsala’da Botanik ve Gustanavianum Bahçesi’yle birlikte üniversite arazisini de turlayabilirsiniz.

İsveç’te gezerken gece hayatı ve eğlenceyi yaşayabileceğiniz bir bölge olan GotlandGotland İsveç’in en büyük adasıdır. Doğa meraklıları için dağcılık, tırmanma ve dalış gibi outdoor sporların yaygın ve elverişli olduğu bir yer. Aynı zamanda şehrin her yerinde Orta Çağ kokusunu almak mümkün. Özellikle Ağustos ayında tarihi kostümlerin giyildiği bir Orta çağ Festivali düzenleniyor.

avrupa rüyası isveç mutfağı

İsveç Mutfağı

İsveç mutfağı, diğer İskandinav mutfaklarına benzer. Balık özellikle ringa, et ve patates İsveç mutfağında önemli bir yere sahiptir. İsveç mutfağının yıldızı, geleneksel olarak et suyu ve haşlanmış patates ile sunulan İsveç köftesidir. İsveç’e özgü yiyecekler arasında köfte hariç en tanınmışları çıtır ekmek Knäckebröd, yabani kızılcık reçeli lingon ve yöresel yemeklerden bir balık yemeği olan Surströmmingdir. Aquavit, en yaygın tüketilen içkidir.

avrupa rüyası isveç ulaşım

Ulaşım

İsveç’te ulaşım ağı oldukça geniş ve seçeneklidir. Stockholm-Arlanda Uluslar Arası Havaalanı İskandinavya’daki en büyük havaalanıdır ve145 uluslar arası rotayı birleştirir. Malmo-Sturup Havaalanı da hem iç hem de dış hat uçuşları gerçekleştirir. Gothenburg Uluslar Arası Havaalanı ise Avrupa’da 30 rotayı birleştirmektedir. Tüm ülkeyi kapsayan ve büyük şehirleri birbirine bağlayan bir tren ağı vardır. Trenle komşu ülkelere ulaşmak da nispeten daha kolaydır. En yaygın ulaşım aracı metro. Ülke genelinde özellikle Stockholm’de geniş bir metro ağı mevcut. Metro hafta içi belli saatlerden sonra ya çok geniş zaman aralıklarında geliyor yada hiç gelmiyor. Burada da ulaşım alternatifi olarak otobüsler devreye giriyor.

avrupa rüyası isveç alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Cam eşyalar, takılar ve ahşap atlar, geyik figürlü objeler hediyelik olarak alabilecekleriniz arasındadır. Birçok İskandinav ülkesinde olduğu gibi İsveç de amberden yapılmış takılarla ünlüdür. Ancak ülke alışveriş için pahalıdır.

avrupa rüyası isveç festivaller

Festivaller

Dünyanın birçok yerinden milyonlarca insanı özel günler ve düzenlenen festivallerle ağırlayan İsveç, Kuzey Avrupa’nın önemli kültür sanat merkezlerinden birisi haline gelmektedir. Ocak ayının sonlarında başlayan ve on gün süren; her yıl 60 ülkeden yaklaşık 450 filmin gösterildiği Göteburg Ulusalararası Film Festivali, Göteborg’da 1985 yılından beri eylül ayında düzenlenen kitap fuarı bilinen kültür-sanat etkinliklerindendir. Haziran ayında gerçekleştirilen Aerosmith, Guns N’ Roses, Deep Purple ve Motörhead gibi ünlü rock grup gruplarının sahne aldığı İsveç Rock Festivali ülkenin önemli müzik etkinliklerindendir. Stockholm Caz Festivali, Göteborg Caz Festivali ve Umeå Caz Festivali de ülkenin diğer festivalleri arasındadır.

Ünlü Kişilikler

August Strindberg, Astrid Lindgren ve Nobel Ödülü sahipleri Selma Lagerlöf ve Harry Martinson; ressam Carl Larsson ve Anders Zorn; heykeltraş Tobias Sergel ve Carl Milles film yapımcısı Ingmar Bergman; oyuncu Greta Garbo bilinen İsveçli ünlü kişiliklerdendir.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31