Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

İskandinavya’ya Hayran Olacağınız 7 Nordik Dizi

Genel 21 Temmuz, 12:32'de eklendi

İskandinav televizyon serileri kendine has bir yapı ve dokuya sahip. Kuzey Avrupa’nın sahip olduğu iklim, yapımlara da yansımış gözüküyor. Karanlık ortamlar ve hikayeler, yavaş inşa edilen araziler ve şok edici sonuçlarla bizleri karşı karşıya bırakan Nordik yapımlar bir şekilde fazlasıyla ürpertici. Derin manzaraların soğukluğu, derinden gizlenen sırlar ortaya çıktıkça siz fark etmeden inceden kemiklerinize işliyor.

Kuzeyin soğuğu, karanlık geceleri ve bucaksız manzaralarıyla fazlasıyla karşılaşacağımız, sizi İskandinavya’ya başka bir yönden hayran bırakacak 7 Nordik dizi bu listede:

Borgen Dizisi

Borgen

Borgen bir başbakanın iktidara yükselişini ve gücün başbakanı nasıl değiştirdiğini konu edinen politik bir drama. Seride Sidse Babett Knudsen, mültecilerin çok önemli bir konu olduğu seçimlerden sonra Danimarka’nın ilk kadın başbakanı olan Birgitte Nyborg Christensen’i canlandırıyor. Adı, Danimarka hükümetini barındıran sarayın takma adından gelen Borgen, parlamenter siyasette üniversite düzeyinde bir kurs sunarken, bir kamu figürünün masumiyet kaybını anlatıyor.

Norveç Dizisi Occupied | Okkupert

Occupied | Okkupert

Spekülatif bir kurguya sahip bu gergin dram yakın gelecekte Norveç’in, yeni seçilen çevre dostu Norveç hükümetinin Kuzey Denizi’ndeki tüm önemli petrol ve doğal gaz üretimini durdurması nedeniyle Avrupa Birliği adına Rusya tarafından işgal edilmesini konu olarak işliyor. Başbakan Jesper Berg’i Henrik Mestad canlandırıyor.

Danimarka Dizisi Dicte

Dicte

Seri, Dicte Svendsen adlı bir suç muhabirini konu edinioyr. Dicte bir muhabir ve kendi özel hikayesini oluşturmadan pes etmemeye karar vermiş. Bu inadı yüzünden de sık sık polis memuru John Wagner ile çatışır ve sorun yaşar hale gelir. Dicte Svendsen karakterini Iben Hjejle canlandırıyor.

Fortitude dizisi

Fortitude

İngiliz yapımı, İzlanda’da filme alınmış ve Arktik Norveç’te bulunan ve kurgusal bir topluluk olarak adlandırılan Fortitude, ürkütücü bir gizem ve soğukları seyirciye getiriyor.

Kuzey Kutup Dairesi’nin kenarında yer alan Fortitude, dünyadaki en güvenli şehirlerden biridir. Burada şiddetli bir suç olmamıştı. Tabi şimdiye kadar…

The Lava Field | Hraunið

The Lava Field | Hraunið

Björn Hlynur Haraldsson tarafından Reykjavik suç dedektifi Helgi Marvin Runarsson, Snaefellsnes Yarımadası’ndaki bir intihar vakasını araştırmak için çağrılır ve çağrıldıı dava göründüğü kadar basit değildir. Davanın izleri ile birlikte Helgi’nin kendi gizli sırları da açığa çıkar. Helgi, kızının hayatını kurtarmak için cinayeti görmemezlikten gelecek mi?

Wallander dizisi

Wallander

İsveç cennet gibi görünebilir, ancak yüzeyin altında bir karanlığa gömülüyor ve kimin yakalandığını söylemenin bir yolu yok. Wallander’a hoşgeldiniz. Yapım, İskandinav noir kahraman; huysuz, zeki ve takıntılı bir dedektif olan Kurt Wallander’i konu ediniyor. Ana karakter Kurt Wallander bir edebi karaktere dayanmaktadır.

The Bridge | Bron/Broen dizisi

The Bridge | Bron/Broen

Polisiye bir yapım olan The Bridge’in konusu şöyle; Danimarka ve İsveç arasındaki köprüde tam da sınırda bir ceset bulunduğunmasıyla iki ülkenin cinayet masası harekete geçer. Danimarkalı müfettiş Martin Rohde ve İsveçli Saga Norén yetki alanını paylaşmak ve katili bulmak için birlikte çalışmak zorunda kalırlar. Her bulunan delille birlikte cinayet daha da derinleşir ve basitlikten uzaklaşır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe