Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

İskandinavya’daki En Renkli 5 Şehir

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 29 Mayıs, 13:58'de eklendi

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan İskandinav bölgesi; eşsiz manzaraları, tarihi ve mimari yapıları, doğa harikaları, İskandinav mitleri ve daha fazlası ile birçok turisti kendine çekiyor. Kuzey Avrupa turunda göreceğimiz ülkeler arasında Polonya, Litvanya, Estonya, İsveç, Danimarka, Letonya, Finlandiya, Norveç ve Almanya yer alıyor.

Ancak bu yazıda İskandinavya’daki en renkli 5 şehir ile tanışacağız. Onları renkli kılan ve ilgi odağı yapan özelliklerine bakacağız.

Bergen

 UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan “Norveç fiyortlarına açılan kapı” olarak anılan Bergen, Norveç’in en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinden birisidir. Fiyortların cenneti Norveç’in ikinci büyük şehri ve aynı zamanda eşsiz doğası ile, Kuzey Avrupa turunuz hayal duraklarından bir tanesi.

Tırmanma, trekking ve dağ yürüyüşü parkurlarıyla doğa severlerin ilgisini çekecek yapıya sahip şehirde; harika manzaralar yakalamak için Ulriken Teleferiğine binebilir veya Fløibanen füniküleri ile Fløyen Dağı’na çıkabilirsiniz.

Bergen’i gezmek isterseniz şayet; Hansa Rıhtımı’nda dingin bir yürüyüş yapabilirsiniz.  Norveç mimarisinin özgün örneği Fantoft Kilisesini veya Ünlü Norveç Bestecisi Edvard Grieg’in evini ziyaret edebilirsiniz. “Norveç fiyortlarına açılan kapı” olan Bergen’e kadar gelmişken fiyortlarda gemi yolculuğu yapmamak olmaz, onu da es geçmeyin.

danimarka-kopenhag

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti ve aynı zamanda bir Viking diyarı olan Kopenhag’da muhteşem doğa ve köklü tarih birikimi sizi karşılayacak. Kopenhag, İskandinavya’nın en iyi niteliklerini birleştirmiş önemli bir şehirdir. Kültürün merkezi olan kentte, birçok sanatçı bulunuyor ve bu nedenle birçok galeri ve müzeyle karşılaşıyoruz. Bunun yanı sıra sanat eserleri sadece sokaklarda bile görülebiliyor. Kopenhag, birçok botanik bahçesinden parka, en heyecan verici gece kulüplerine kadar birçok ilgi çekici yerleri de ziyaretçilerine sunuyor. Ziyaret edilebilecek yerler arasında; Danimarka Ulusal Müzesi, Avrupa’nın halen çalışan en eski gözlemevi olan  Rundetaarn, Calsberg ailesi tarafından 1913’te yaptırılan ve efsanelere konu olan Deniz Kızı heykeli ve Danimarka Kraliyet Ailesinin Evi sayılabilir. Bunun dışında Nyhan Kanalı’nda tekne turu yapabilir, dünyanın en eski eğlence parkı Tivoli’de çocuklar gibi eğlenebilir, Stroget Sokağı’nda alışverişe çıkabilirsiniz.

isveç-kopenhag

Stockholm

Avrupa Birliği ülkeleri arasında en büyük üçüncü ülke olan İsveç’in başkenti Stockholm, İskandinav atmosferine hayran olanlar için; kışı, renkli evleri, dost canlısı insanları ve soğuk havayı dibine kadar deneyimleyebileceğiniz bir yer. Kusursuz İsveç kalitesi ile ünlü malları bulabileceğiniz, müzeleri, restoranları, kafeleri, barları ve butikleri ile tam bir cazibe merkezi.

Ziyaret edebileceğin yerler arasında; Belediye Binası yer alıyor. Bu binada her yıl Nobel Ziyafet düzenlenir, denk gelirseniz oldukça farklı bir deneyim yaşamış olacaksınız. Ayrıca kuleden tüm şehrin muhteşem manzarasını görebilmek de mümkün. Bir diğer yer, Stockholm’ün en eski bölgesi ve dünyadaki en iyi korunmuş ortaçağ şehir merkezlerinden biri olan Gamla Stan. El sanatları, antikalar,sanat galerileriyle ve mağazalarla dolu sokaklar. Gamla Stan’da Kraliyet Sarayı ve Stokholm Katedrali’ni de ziyaret edebilirsiniz.

finlandiya-helsinki

Helsinki

Kuruluşu 16.yüzyıla uzanan Finlandiya’nın en büyük şehri ve başkenti Helsinki, çok sayıda açık hava etkinliği, restoranlarda lezzetli yemeklerle harika bir kış mekanıdır. Helsinki, kayak için mükemmel olan 200 km’lik parkurlara sahip ormanlarla çevrilidir. Tepeler kızak için harikadır. Bu arada kasabadaki paten pistleri de tercih edilebilir. Baltık Denizi’nin donmuş buzunda yürümek diğer popüler aktivitelere göre, oldukça sıra dışı bir aktivitedir. Ve tabii ki, buz gibi soğuk suya dalma özelliği taşıyan en meşhur Finish Sauna da deneyimlenebilir.

danimarka-aarhaus

Aarhaus

Danimarka’nın ikinci büyük şehri olan Aarhaus, bir liman kentidir. 

Kentte gezip göreceğiniz yerler arasında; ülkenin ve kuzey Avrupa’nın en büyük kilisesi olan 13. yüzyıldan kalma katedral, Danimarka’nın eski tip mimarilerinin güncel versiyonlarının bulunduğu ve eski Dan yaşamını canlandıran Den Gamle By (Eski Kent), Botanik Bahçesi ve kentin sanat müzesi ARoS sayılabilir. 

İskandinavya’da görebileceğiniz renkli 5 şehir dışında birbirinden güzel şehirleri var biliyorsunuz ki. Kuzey avrupa turu ile tatilinizin keyfini çıkarın!

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31