Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

İskandinavya Turuna Çıkmadan Önce Okumanız Gereken 5 Kitap

İSKANDİNAV RÜYASI 7 Haziran, 10:34'de eklendi

İskandinavya sahip olduğu kültürel yapısı, mimari anlayışı, müziği ile dünyada etkiler yaratılmıştır. Böyle bir kültürün edebiyatta etki yaratmaması beklenemezdi elbette. Kuzey Avrupa turuna gitmeye niyetiniz var. Birkaç Nordik sineması filmi izlediniz etkilendiniz. İskandinavya’dan ilham almak için sadece filmler yetmez tabi ki. Sizi rüyalarda oraya taşıyacak edebi eserleri de gitmeden önce bir okumanız gerekir. İyi yazılmış bir kitaptan daha fazla ilham verici başka bir şey yoktur. Danimarka’nın renkli sahil bölgelerinden İsveç’in uzun kış gecelerine ve ötesine geçen, İskandinavya turuna çıkmadan önce okumanız gereken 5 kitap bu listede.

Per Petterson Out Stealing Horses

Out Stealing Horses | Per Petterson

2003 yılında Per Petterson tarafından yayımlanan Norveç romanı,  2005 yılında Anne Born tarafından İngilizce’ye çevrildi ve İngiltere’de yayımlandı. 2007’de ABD’de yayımlandı. Birçok ödül kazanan eser, dünyanın en zengin edebi ödüllerinden biri olan 2007 Dublin IMPAC Ödülü’nüde kazanmıştır.

Hikaye 60’larında olan Trond Sander karakteri etrafında; yaşlanmak, çocukluk, hafıza ve aile bağlamları içerisinde gelişiyor. Birgün komşusu Lars ortaya çıkıyor ve Trond’a kayıp bir köpeği aramak için bir gece yardım ediyor. İki sessiz, sıradan Norveçli, soğuk manzaraya karşı meşaleleriyle hareket ederken, Trond aslında Lars’ı tanıdığını fark ediyor. 1948’de geçirdiği bir yaza geri götüren bir anı zinciri ile Trond çocukluğunun hatıralarına geri dönüyor. Out Stealing Horses kitabı, çocukluk olaylarının hayatımızı sonsuza kadar nasıl değiştirebileceğini zahmetsizce araştırıyor.

Names for the Sea: Strangers in Iceland Sarah Moss

Names for the Sea: Strangers in Iceland | Sarah Moss

Bazılarına göre İzlanda, “dünyanın en mutlu ülkesi, cinsiyet eşitliği olan, güzel okulları bulunan ve halk sanatı cenneti”dir. Ancak kitabın yazarı Sarah Moss, İzlanda’yı “yaşımızın doğuşunun” olarak adlandırıyor. Biyografik ve gezi türünde olan eserde Sarah Moss, 19 yaşındayken vahşi bir yaza rastlayan dönemde İzlanda’ya taşınır. İzlanda’ya taşınmak çocukluk hayalidir. Kent’te iki çocuğuyla birlikte rahat bir yaşamı olmasına rağmen bir el ilanında İzlanda Üniversitesi’nde gördüğü işe bir heves başvurur. Bunun sonucunda Sarah için yeni bir macera başlar ancak İzlanda ekonomik çöküşe uğrar ve maaşı yarıya iner. Gelişen olaylarla birlikte Sarah için farklı bir İzlanda keşfi başlar. Names for the Sea, insanlara, hayatın koşullarına ve İzlanda’ya pencere açan bir roman.

Smilla’s Sense of Snow Peter Hoeg

Smilla’s Sense of Snow | Peter Hoeg

Güzel ve teknik bir kitap olarak karşımıza gelen Peter Hoeg’in Smilla’s Sense of Snow, Avrupa kültürü vs yerli kültür (bu örnekte Danimarka vs Grönland dili) ve ilgili dil ve kimlik konularına değiniyor.

The Year of Living Danishly Helen Russell

The Year of Living Danishly | Helen Russell

Komik ve iyi şekilde kaleme alınmış bu roman, yazarın Danimarka’nın kırsal yerlerinden Jutland’a taşınmasını konu ediniyor. Londra’da MarieClaire’de lifestyle bölümünde okurlarına “her şeye sahip olabileceklerini” söyleyen yazılar yazan Russell, bu durumdan hiç memnun değildi. Bir gün ocası, Danimarka’nın en başarılı şirketi Lego’yla bir işe başladı. Bu vesileyle eşiyle birlikte Ocak ayında Danimarka’ya gelen  Russell, Birleşmiş Milletler’in Danimarka’yı neden dünyanın en mutlu ülkesi olarak gördüğünü keşfetme misyonunu benimsiyor.

The Readers of Broken Wheel Recommend Katarina Bivald

The Readers of Broken Wheel Recommend | Katarina Bivald

Kitap, İsveçli bir kadının penpal arkadaşıyla tanışmak için Broken Wheel’den Iowa’ya kadar yol almasını konu ediniyor. Ancak kısa bir süre sonra kadın, bu ölmekte olan şehre taze bir hayat getirmeye yardım etmenin ortasında kendini bulur. Edebiyat sevgisinin ne kadar güçlü ve yeni arkadaşların nasıl bu denli ilginç ve büyüleyici olduğunu bu romanda keşfedeceksiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19