Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Günübirlik Riga Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 19 Nisan, 16:52'de eklendi

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile gezeceğiniz Letonya‘nın başkenti Riga, Baltık Denizi’ne şehrin ortasından geçen Daugava Nehri ile açılan ve muhteşem Art-Nouveau mimarisi ile ünlü en büyük Baltık kenti. Baltk turuna çıkanların en uğrak şehirlerinden olan Riga’da ucuz alışveriş yapabilecek, mimari açıdan muhteşem yerleri gezeceksiniz.

Tarihi Kent Merkezi Vecrīga ile UNESCO Kültür Mirası kabul edilen Riga’nın, yalnızca ViyanaSankt Peterburg ve Barselona ile karşılaştırılabilecek güzellikteki yapıları, onu yıl boyu turistik bir adres haline getiriyor. Başlıca gezilecek yerleri, Tarihi Kent Bölgesi’ndeki Melngalvju Nams (House of The Black Head), Aziz Peter Katedrali, Riga Kalesi ve Dannenšterna Nams olan Riga’nın Alberta ve Elizabetes Caddeleri de şirin kafeleri ile oldukça güzel. Bu güzel kenti görmek için yalnızca bir gününüz varsa, en önemli adresleri ve yapmanız gereken şeyleri atlamayın.

Tarihi Kent Merkezi’ni ziyaret edin

Başlıca görülmesi gereken yerlerinin bulunduğu Tarihi Kent Merkezi’nde (Vecrīga) Belediye Binası Meydanı, Riga Kilisesi ve Kalesi, St. Peter’in Kilisesi ve Kulesi’ni görmek demek, kentin en önemli ikonik yapılarını bitirmek demek. Birkaç saat içerisinde baştan sona gezebileceğiniz bölge için günün ilk yarısını ayırabilirsiniz.

Öğle yemeği yiyin

Tarihi Kent Merkezi gezisinden sonra, yine tarihi bölgede ya da bir sonraki gideceğiniz Art Nouveau bölgesine yakın bir yerde öğle yemeği yiyebilirsiniz. Riga’nın diğer bölgelerine göre daha yüksek fiyatlı olan turistik restoranlardan birini tercih etmek istemezseniz ve uygun fiyatlı iyi Letonya yiyeceklerini denemek isterseniz, Folk Klub Ala’yı ziyaret edebilirsiniz. Tarihi Kent Meydanı’nın hemen güneyindeki Peldu 19’da bulunan Folk Klub Ala’da, sosis, patates, jambon, çorba ve geleneksel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

avrupa rüyası riga Black Balsam

Black Balsam deneyin

Yürümekten yorulduysanız yapabileceğiniz en iyi şey Riga’nın en meşhur içkisi olan Black Balsam’ı denemek! Garip lezzetli ve siyah renkli alkollü bir içecek olan Black Balsam’ı Riga’daki herhangi bir bar ya da restoranda tadabilirsiniz.

Central Market’ten alışveriş yapın

Beş hangar ve dış mekân tezgahlarına dizilmiş deniz ürünlerinden peynirlere, etlerden meyve ve sebzeye dek yerel Letonya ürünlerini bulacağınız Central Market, ilgi çekici koku ve görüntülerden oluşuyor. Aynı zamanda yerel kültür hakkında bilgi edinmek ve insanları izlemek için de harika. Buradan ayrıca evinize götürmek için küçük atıştırmalıklar ve hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

avrupa rüyası riga Art Nouveau

Art Nouveau Riga’yı görün

Art Nouveau mimarisinin en dikkat çekici örneklerinden bazılarını görmeden şehirden ayrılmak sizi hayli üzebilir. 800’den fazla Art Nouveau yapısı bulunmasına rağmen, Elizabetes ve Alberta Sokakları bu konuda en büyüleyici bölgeler. Hızlı bir başlangıç için Alberta Sokağı’na girebilirsiniz zira Elizabet için daha fazla zamana ihtiyacınız olacak. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler için bu kadar güçlü bir izlenim yaratan bu tarihi hazineleri günün ikinci yarısında ziyaret edebilirsiniz.

15 gün 12 ülke ve 20 şehir gezebileceğiniz İskandinav Rüyası ile Riga’yı ziyaret ettiğinizde, kentin tüm kuzeyliler gibi, sessiz ve dışarı kapalı ancak bir o kadar da, barları, modern sanat merkezleri ve gurme mutfaklarıyla çarpıcı bir kent olduğuna kanaat getireceksiniz.

Yorumlar

4 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Turunda Gezilmesi Gereken 7 MüzeKuzey Avrupa Turu on 4 Mayıs 2018
  2. Geri bildirim: Riga'da Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Yer - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 17 Mayıs 2018
  3. Geri bildirim: Letonya Gezi Rehberi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 5 Haziran 2018
  4. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Ücretine Neler Dahil - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 20 Aralık 2018

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31