Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Gezmeniz Gereken Polonya Şehirleri

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 11 Nisan, 17:07'de eklendi

Kuzey Avrupa turu ile keşfedeceğiniz Polonya, Avrupa’nın en büyük komünizm sonrası başarı öykülerinden birisidir. Daha çok Orta çağ mimarisi, doyurucu mutfağı ve Yahudi mirası ile tanınır. Avrupa’da gezmeniz gereken yerler listesine Polonya şehirleri de yer almalı.

Baltık Denizi’ndeki bu küçük ülke, büyüyen bir turizm merkezi haline gelmek için kasvetli bir tarihin üzerinde yükselmiştir. Yüzyıllar boyunca birçok kez istila edilen ve tahrip olan Doğu Avrupa ülkesi Polonya için hayat hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ülke, II. Dünya Savaşı’nda büyük Yahudi nüfusu da dahil olmak üzere vatandaşlarının birçoğunun Nazi toplama kamplarına karıştığı zaman çok acı çekti. Ancak Polonya ruhu ölmeyi reddetti ve bugün, Orta çağ mimarisini modern turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için canlı kültürel etkinliklerle birleştiriyor. İşte, gezmeniz gereken Polonya şehirleri:

Polonya Gezilecek Şehirler Listesi!

Varşova

Polonya’nın başkenti, küllerinden doğan bir anka kuşu ile mukayese edilebilir. 12. yüzyılda kurulan Varşova, II. Dünya Savaşı sırasında oldukça yıkılmış, ancak restore edilmiş bir Eski Kent ile tamamlanmış; günümüzün tarihi ve kültürel merkezlerinden biri haline gelmiştir. “Kuzey’in Paris’i” olarak bilinen şehir, aynı zamanda klasik besteci Fryderyk Chopin’in evi olarak da bilinir.

Varşova, Polonya’da seyahat etmeye başlamak için mükemmel bir şehirdir ve merkezi konumu, keşfedilmeye devam etmek için herhangi bir yönde ilerlemeyi kolaylaştırır. Yıkıcı bir geçmişten sonra şehir tamamen yeniden inşa edilmiştir. Vistula nehrinin her iki tarafına yayılan şehrin çeşitli mahalleleri, çok çeşitli gezginlere hitap etmektedir. Şehrin ilgi çekici yerleri arasında büyüleyici Eski Kent, Lazienki Sarayı ve Kültür ve Bilim Sarayı sayılabilir.

kuzey avrupa turu polonya gdansk

Gdansk

Danzig olarak da bilinen Gdansk, Polonya’nın kuzeyindeki en büyük şehri ve Baltık Denizi’ndeki ana deniz limanıdır. 10. yüzyılda kurulan şehir, karma bir siyasi tarihe sahiptir; farklı zamanlarda Almanya ve Polonya’ya aitti ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Polonya’nın bir parçası haline gelmeden önce özgür bir devletti. Şehir, İkinci Dünya Savaşı’nın yıkılmasından sonra büyük ölçüde yeniden inşa edildi ve kendini Alman mimari etkisinden kurtaracak şekilde tasarlandı. Tahmin edebileceğiniz gibi, Polonya ve Almanya o zamana kadar arası iyi değildi. Ancak yeniden yapılanma çabalarıyla kent, eski moda binaları ve dikenli kuleleri yeniden inşa ederek çevrelenmiş güzel yaya caddelerine kavuştu. Kent ayrıca dünyanın en büyük tuğla kilisesi olan St. Mary Kilisesi ve dünyanın en büyük tuğla kalesi olan büyük Malbork Kalesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Gdańsk, aynı zamanda kentin tersanelerinde başlayan ve sonunda Polonya’nın komünist hükümetini çökerten Dayanışma hareketinin doğduğu yer olarak da bilinir.

Krakow

Krakow, kültürel, sanatsal, akademik ve ekonomik faaliyetleri ile tanınan, Polonya’nın ikinci en önemli şehridir. Ortaçağ çekirdeği ve Yahudi mahallesi ile tanınan şehir, 1257 yılında inşa edilen ve şimdi Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olan Rynek Glówny (pazar meydanı) üzerine kurulmuştur. İyi planlanmış sokaklar ve ağaçlı yaya yolları şehirde gezinmeyi keyifli hale getirir. Jagellonian Üniversitesi’ni ya da neredeyse 600 yıldır Polonya krallarına ev sahipliği yapmış olan Wawel Kalesi’ni ziyaret edin. Old Town (UNESCO Dünya Mirası), 14. yüzyıldan kalma Aziz Mary Bazilikası ve harika Rönesans dönemi kazı merkezi olan Cloth Hall’u da unutmayın.

Wroclaw

Polonya’nın batısındaki Aşağı Silezya eyaletinin başkenti Wrocław, eşsiz manzarasıyla, tarihi yerleriyle, hareketli kültürel hayatıyla dikkatleri üzerine çeken Avrupa şehirlerinden. 12 ada üzerine kurulu şehir, diğer Avrupa şehirlerinden daha fazla köprüye sahip.  Wroclaw’da Oder Nehri’nin çevrelediği şehrin en eski bölümü Ostrow Tumski, önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Şehrin mimari açıdan en renkli be hareketli noktası olan Old Town’nın güzelliği sizi büyüleyecek cinsten. Cüceleriyle ünlü Wroclaw’ın sokaklarında bir yerlere saklanmış goblinler, cüceler sizin onları bulmanızı bekliyor.

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile Polonya şehirlerini gezebilir, hediyelik eşya alabilir, müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31